Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir bebek, ya da çocuğun eğitimi ilk olarak oyuncaklarla verilmeye başlanır, ve aslında onun hem ruhsal, hem de bedensel gelişimi oyuncaklar sayesinde sağlıklı şekilde devam eder. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu: hem oyuncağın, onun yaşına göre, hem de yeteneklerine göre alınmasının gerekliliğidir. Peki oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyiz, oyuncak alırken nelere dikkat etmeli? İşte oyuncak alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

• Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, alacağınız oyuncağın, çocuğun gelişimi içerisinde bulunduğu dönem, ve yaşına uygun alınması gerekmektedir. Oyuncakların aynı zamanda, çocuğun beceri; ve ilgisine göre de alınması gerektiğini unutmamalısınız. Tüm bu etkenler, onun sağlıklı gelişimi açısından çok önemlidir. Eğer ona, ilgi alanının dışında; ve kendisinden daha küçük yaştaki çocukların oynayabilecekleri oyuncakları alırsanız, kısa zamanda, almış olduğunuz oyuncaktan sıkılacaktır. Eğer yaşının üzerindeki yaşta bulunan çocukların oynayabileceği, ilgi alanının dışındaki oyuncakları alırsanız da, başaramadığı hissine kapılacak olan çocuğunuz, ruhsal açıdan kendisini kötü hissedecektir. Tüm bu unsurlar bir araya geldiğinde, oyuncak alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan beceri, ilgi, yaş gibi unsurların neden çok önemli olduğunu daha iyi algılayabilirsiniz…

• Çocuğun bedensel gelişimini olumsuz etkileyecek olan, boyuna; ve ağırlığına uygun olmayan oyuncakları alırsanız da, kasları adına bazı problemler söz konusu olacaktır. Bu nedenle, alacağınız oyuncağın boyu, ve ağırlığına da dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

• Alacağınız oyuncağın olabildiğince çok amaçlı olmasına da dikkat etmelisiniz. Bu sayede çocuğunuzun yaratıcılığı gelişecektir. Örnek vermek gerekirse: Çocuğunuza bir kamyon alacaksanız, bunun bir süt kamyonu değil, kasası boş bir kamyon olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece, çocuk ne kamyonu olarak kullanacağına kendisi karar verecektir.

• Çocuğunuza oyuncak alırken, onun hem tek başına oynayabileceği oyuncaklarının, hem de grup halinde oynayabileceklerinin bulunmasına dikkat etmelisiniz. Çocuğunuz böylece, hem kendi başına zaman geçirmeyi, hem de paylaşmayı öğrenecektir.

• Oyuncağın yapısına da dikkat etmelisiniz. Bu durum tamamen çocuğun sağlığını etkilemektedir. Yıkanabilir olması gereken oyuncak, kirlendiğinde temizlenebilmeli, köşeleri keskin değil yuvarlak olmalı, oyuncak genel olarak sağlam, ve dayanıklı olmalıdır.

• Oyuncağın, çocuğun kullanımına uygun olmasına da dikkat etmelisiniz. Oyuncağı eline alan çocuk, onu nasıl kullanacağını öğrenmekle çok da fazla zaman geçirmemelidir.

• Çocuklarınız, eğer cinsiyetleri dışında oyuncaklarla oynamak istiyorlarsa, bu durumda da engellenmemeleri, istedikleri oyuncakların alınması gerekmektedir. Çocuğun bu şekilde becerilerinin gelişebileceği unutulmamalıdır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.