Okul Çantası Nasıl Olmalı?

En değerli varlığımız olan çocuklarımız, eğitim yuvalarına, okullara başladılar. Aslında okul alışverişi bugüne kadar yapıldı; ama, siz hala çocuğunuzun okul çantasını yenilemediyseniz, okul çantası hakkında bazı gerçekleri bilmenizde yarar var… Şöyle ki, henüz kas, ve iskelet sistemi gelişmemiş olan çocuklarınız, sırtlarında 15 kiloya ulaşan ağırlıklarda okul çantası taşıyabiliyor, ve siz ise, onları bu şekilde gördüğünüzde, üzülmekten başka bir şey yapamıyorsunuz, çünkü okula gitmesi gereken şeyler var çanta içerisinde… Ama, uzmanlar uyarıyor: “Çocuğunuzun okul çantasının ağırlığı, vücut ağırlığının %10’undan daha fazla olmamalı…” Yani, eğer çocuğunuz 50 kilo ise, okul çantası 5 kilodan ağır olmamalı… Biliyor musunuz, yaşı 14 – 17 arasında olan çocukların yarısından fazlası, en az bir kere, bel fıtığı dolayısı ile doktora başvuruyor… Ve yaşları ilerledikçe, geçmişte taşıdıkları ağır okul çantası dolayısı ile de artan bel ağrıları söz konusu… O halde şimdi soralım: Okul çantası alırken nelere dikkat edilmeli? Okul çantası nasıl olmalı?

Okul Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Okul Çantası Nasıl Olmalı?

• Çantanın yapıldığı malzemenin hafif olmasına dikkat edin. Bir plastikten, kumaşın daha hafif olacağını aklınızdan çıkartmayın.

• Alacağınız okul çantasının, iki tane, her biri en az 5 santim olan omuz askıları olsun, ve bel destek pedinin bulunmasına da dikkat edin. Hem bel destek pedi; hem de omuz askıları yumuşak malzemelerden yapılmış olmalı, bunu da unutmayın.

• Okul çantasının tek bir gözü değil, farklı cep, ve bölümleri bulunmalı.

Çocuğumun Uyuşturucu Kullandığını Nasıl Anlarım?

• Çantanın alt kısmında, çocuğun leğen kemiği, ve kalçasını saran, omuzlardaki ağırlığı alan askı, ya da kemerlerin bulunmasına dikkat edin. Bu sayede, ağırlık çocuğunuzun vücudunu daha az etkileyecektir.

• Tercihen, tekerlekli okul çantası almayı düşünün.

• Bir göz, elbette kitap, ve defterler için ayrılmış olup, burası okul çantası taşınırkenki en ağır bölme olacak. Bu nedenle, tam bu gözün, çocuğunuzun beline gelmesine dikkat edin. Gerekli askı boyu ayarlamalarını buna göre yapın.

• Bel destek pedi bulunması gereken okul çantasındaki bu pedin, çocuğun belini tam olarak sardığından emin olun.

• Eğer okula, tablet, laptop gibi, bir elektronik cihaz götürülecek ise, bunun için başka bir çanta düşünün.

Çocuk Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuğunuza, okul çantasını nasıl kullanması gerektiğini mutlaka öğretin; ve, siz kendiniz de çantayı aynı şekilde kullanarak, ona örnek olun… Özellikle öğretmeniz gerekenler:

– Çantanın tek değil, mutlaka iki omuzda taşınmasının gerekliliği
– Çanta içerisindeki en ağır şeylerin, vücuda daha yakın şekilde; ve olabildiğince aşağıda taşınmasının gerekliliği
– Çanta içerisinde bulunan, ucu sivri gereçlerin, sırttan, olabildiğince uzağa yerleştirilmesinin gerekliliği
– Çanta sırta yerleştirilirken, bacak kasları kullanmanın önemi
– Çanta sırta alınırken kolların düz olması; ve öne eğilinmemesi gerektiği
– Sırtında çanta bulunan çocuk, yürürken öne eğilmemeli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası