El Ayak Ağız Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Evde Nasıl Geçer

El Ayak Ağız Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Evde Nasıl Geçer

El ayak ağız hastalığı son günlerde çocuklar arasında hızlı bir şekilde yayılım gösteriyor. İşin en kötü yanı ise hastalık akla ilk olarak maymun çiçeği virüsü getiriyor. Sonrasında ise bu virüsün ülkemizde henüz görülmediğini düşününce su çiçeği düşünülüyorç Ve teşhisi de genellikle oldukça zor oluyor…

Hastalık ilk olarak ateş ile başlıyor. Bir anda,hiç bir belirti yokken çocuğunuzun ateşinin yükselmesi sizi paniğe sokuyor ve hemen size en yakın hastanenin acil servisine gidiyorsunuz.Ve burada çocuğunuz muayene edildiğinde, boğazında kızarıklık olduğu görülerek size bir antibiyotik, ateş düşürücü ve benzer ilaçlar veriliyor.

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir

El Ayak Ağız Hastalığı

Belki çocuğunuza bir de iğne vuruluyor ve evinize gönderiliyorsunuz. Çocuğunuzun ateşi düşüyor. Oyun oynamaya devam ediyor. Siz de bu arada ilaçlarını vermeye devam ediyorsunuz… Ancak bir bakıoyorsunuz ki çocuğunuzun ağzının kenarlarında, avuç içlerinde ve ayaklarında döküntüler ortaya çıkmaya başlıyor.

İşte bu aşamada maymun çiçeği virüsü belirtileri hakkında araştırma yapmaya başlıyorsunuz. Çocuğunuzdaki belirtiler bu belirtilerle öyle çok örtüşüyor ki… Bir yandan da aklınıza antibiyptiğin alerji yapmışolup olmayacağı geliyor. Bu arada çocuğunuzun poposunda da pişik olduğunu düşündüren döküntüler görüyorsunuz.

Pişik kremi sürmek istediğinizde çocuğunuz, ağrıdığına dair tepki vermeye başlıyor. Yemek yedirmek istediğinizde iştahı olmadığını görüyorsunuz… En iyisi yeniden hastaneye götürmek diyorsunuz. Çünkü bahsi geçen döküntülerin içi su da toplamaya başlıyor. Acaba çocuk su çiçeği mi oldu diye düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz…

Hastaneye gittiğinizde doktorunuz antibiyotik alerjisi olduğunuzu söyleyerek size bir alerji ilacı, krem veriyor ve siz eve geri gönderiliyorsunuz. Bu seferyeni ilaçları kullanmaya başlıyorsunuz ama değişen bir şey yok. Hatta aynı durum çocuğunuzun kardeşinde de görülmeye başlıyor… Önce ateş, ardından döküntüler…

El Ayak Ağız Hastalığı

El Ayak Ağız Hastalığı

Peki nedir bu el ayak ağız hastalığı? Halk arasında Suriye’lilerden geçen bir hastalık olduğu da düşünülüyor çünkü… Peki bu doğru mu?

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir?

El ayak ağız hastalığı nedir sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından da el ayak hastalığı olarak bilinmektedir. Birvirüs sonucu ortaya çıkan enfeksiyona neden olan döküntülü bir hastalıktır. Bulaşıcı olmakla birlikte ağız içi ya da çevresinde, el ve ayaklarda, kalçada ve bacak arasında görülen döküntüler hastalıkta söz konusudur.

Her yaşta görülebilse de daha çok 10 yaş altı çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Rahatsızlık verici bir hastalık olsa da kalıcı hasarlar bırakmaz. Kesin bir tedavisi bulunmamasına karşın, rahatsızlık hissinin azalması adına alınabilecek bazı önlemler mevcuttur. İlerleyen bölümlerde detaylıca anlatacağız…

El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur?

Elayak ağız hastalığı neden olur sorusunayanıt niteliği taşıyabilecek iki farklı virüs vardır. Bu virüsler bulaşıcıdırlar. Hastalığın var olduğu biri ile temas etmek ya da hastalığa sahip birinin dokunduğu oyuncak, kapı tokmağı… gibi bir nesneye dokunmak, hastalığın bulaşmasında etken rol oynayabilir.

Daha çok yaz ve sonbahar aylarında bulaşan virüsün bulaşma şekli, dışkı, kabarcıklardaki sıvı, tükürük ve hapşırık veya öksürükle havaya yayılan damlacıkları solumak yolları ile hızlı bir şekilde yayılım göstermektedir.

El Ayak Ağız Hastalığı Belirtileri

El ayak ağız hastalığı belirtileri ilk olarak boğaz ağrısı ve ateş şeklinde kendini gösterir. Bunu beraberinde ağız çevresi ve dilde görülen derin yara ve ağrılı kabarcıklar takip eder. Ardından da el ve özellikle avuç içleri ile ayak tabanlarında kızarıklklar ortaya çıkar ve 1 – 2 gün devam eder. Bu kızarıklıklar yerini içi su dolu kabarcıklara da bırakabilir.

Kalça, dirsek ve dizde de kabarcık ya da yaralar görebilirsiniz. Ancak el ayak ağız hastalığı belirtileri çocukta tam olarak görülecek diye bir kaide de yoktur. Bunlardan birya da ikisini de görebilirsiniz.  Baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk,iştahsızlık… gibi belirtilere ek olarak bazı çocuklarda tırnak düşmesi dahi ortaya çıkabilir.

Doktorunuz sizden bu bilgileri aldığında ve çocuğunuzu muayene ettiğinde hastalığın tanısını kolaylıkla koyabilir. Ancak bazen boğazdan sürüntü alınabilir. Çocuktan kan ya da dışkı tahlğili talebinde bulunulabilir. Amaç, tanının netleşmesini sağlamaktır.

El Ayak Ağız Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

El ayak ağız hastalığı nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtı için önerilebilecek herhangi bir ilaç ya da aşı bulunmamaktadır. Hastalık genellikle 7 – 10 gün içerisinde, hiç bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçmektedir. Ancak bununla birlikte, uygulanan bazı tedavi yöntemleri, belirtilerin hafiflemesine yöneliktir.

El ayak ağız hastalığı nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtları arasında kesinlikle aspirin yer almamaktadır. Çocuğunuzda kullanacağınız aspirinin çok daha ciddi bazı hastalıklara neden olabileceğini unutmamalısınız. Bunun haricinde doktorunuzun verdiği ağrı kesici, ateş düşürücü ya da başka bir ilaç varsa, uygun sıklıkta kullanımlarını gerçekleştirmelisiniz.

El Ayak Ağız Hastalığı Evde Nasıl Geçer?

El ayak ağız hastalığı evde nasıl geçer sorusuna yanıt olarak, çocuğunuzu rahatlatmak adına ona buzlu şeker ya da yoğurt gibi soğuk şeyler yedirebilirsiniz. Ağzında yara bulunan çocukların sert ve gevrek yiyecekler yemeleri onları daha çok rahatsız edeceği için tercih etmemelisiniz. Soğuk yaz çorbaları ise bu dönemde idealdir.

Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik kulanımlar gerçekleştirebilirsiniz. Doktorunuz tarafından verilen ve kaşıntı ile ağrıyı geçirebilecek kremleri uygun şekilde çocuğunuza sürebilirsiniz. El ayak ağız hastalığı evde nasıl geçer sorusuna yanıt olarak, sorunlu bölgelere Hindistan cevizi yağı da nazikçe uygulanabilir.

Hastalığın ilk 7 günü, bulaşma riskinin en fazla olduğu dönemdir. Dolayısı ile iletişimin olabildiğince kesilmesi gerekir. Ancak hastalık geçtikten haftalar sonra bile dışkı ya da ağız sıvıları yolu ile çevreye bulaşabilir. Bu nedenle bol bol el yıkamak, özellikle çocuğun altını değiştirdikten ve burnunu sildikten sonra el yıkamak büyük önem arz etmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.