Duruş Bozukluğu Nasıl Engellenir?

Duruş Bozukluğu Nasıl Engellenir?

Duruş bozukluğu hem yetişkinlerde, hem de çocuklarda, özellikle yandan dikkatli bakıldığında fark edilmesi kolay bir durumdur. Buna ek olarak duruş bozukluğu nedir, duruş bozukluğu neden olur ve duruş bozukluğu nasıl önlenir sorusunun yanıtlarını ilerleyen bölümlerde sizlerle detaylı olarak paylaşacağız. Ancak şunu kesin bir dille belirtebiliriz: Hepimizin yandan bakıldığında sırtında hafif bir kamburluk; belinde de hafif bir çukurluk vardır. Bu eğriliklerin biraz artması ya da azalması akla duruş bozukluğunu getirmelidir. Gelin şimdi duruş bozukluğu nedir, daha yakından öğrenelim.

Duruş Bozukluğu Nedir?

Her insanda, yandan bakıldığında sırtta hafif bir kamburluk, belde ise hafif bir çukurluk göze çarpar. Bu eğriliklerin zaman içerisinde artması da azalması da duruş bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Çocukluk döneminde estetik görünümdeki bozukluk dolayısı ile önemsenen ve önlenmeye çalışılan duruş bozukluğu aslında pek çok çocukta ve ilerleyen dönemlerde de yetişkinlerde özellikle boyun sırt ve bel ağrılarına neden olmaktadır. Dolayısı ile dikkate alınması çok önemlidir.

Duruş Bozukluğu Neden Olur?

■ Okul sıralarının sahip oldukları yükseklik değerlerinin omurga yapısına uygun olmaması
■ Televizyon ve bilgisayar başında uzun süre aynı yanlış pozisyonda oturma
■ Sırt çantalarının çok ağır olması ve çocukların bunları taşımak durumunda kalması
■ Ayakta hatalı şekilde duruşun alışkanlık haline getirilmesi ve konuşurken eğilerek durmak
■ Çocukların çok kilolu olması durumunda ayakta dururken vücut ağırlık merkezinin öne doğru, olması gerekenden fazla kayması
■ Seçimi yanlış olan ayakkabıların uzun süreli kullanımı: Çok düz taban ya da gereğinden fazla yüksek ayakkabıları uzun süreli kullanma… duruş bozukluğu neden olur sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır.

Duruş Bozukluğu Nasıl Önlenir?

■ Çocuklarda duruş bozukluğunu önlemek için, özellikle okulda kullandıkları sırt çantalarını uzun süre taşımalarına engel olun. Buna ek olarak, sırt çantasının toplam ağırlığının, çocuğun ağırlığının %20 – %25’inden daha az olmasının gerekliliğine de dikkat edin. Yani çocuğunuz 40 kilo ise sırt çantasının ağırlığı 8 – 10 kilodan daha az olmalı…

■ Duruş bozukluğu nasıl önlenir sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, okul çantasının tek değil, çift omuzda taşınmasının gerekliliğidir. Buna ek olarak, eğer çocuğunuzun sırt çantasını uzun mesafede taşıması gerekiyorsa, sırt çantası yerine tekerlekli çanta kullanmasını tercih edin.

■ Çocuğun oturduğu sandalyenin boyunu, ayak tabanı yere 90 derecelik dik açı ile temas edecek şekilde ayarlayın. Bu anlamda yükseltilip alçaltılabilen sandalyeler, yükseklik ayarı yapılabilmesi ve duruş bozukluğunu önlemek adına önerilmektedir.

■ Çocuğunuzun beslenmesine de dikkat edin. Yeterli ve dengeli beslenen çocuğunuzun gereğinden fazla kilo almasını önlemelisiniz. Kalsiyum ise çocukların en çok ihtiyacı olan besin takviyelerinden bir tanesidir. Kemik gelişiminin dengeli ve sağlıklı olması adına bu detaya dikkat edin.

■ Ergenlik döneminde kız çocukları göğüs gelişiminden utanmaları ve bu durumu gizlemek adına kambur bir duruş sergilerler. Bunu yapmamaları yönünde kendilerini uyarın. Duruş bozukluğunun daha estetik bir sorun oluşturacağı ve sağlıklı olmadığını anlatarak göğüs gelişiminin çok doğal bir süreç olduğu hakkında bilgi verin.

■ Çocuğunuzun stresten ve hareketsiz yaşamdan uzak olabilmesi adına onu spora, özellikle de yüzmeye yönlendirin. Haftada 2 – 3 kere yüzen bir çocukta duruş bozukluğu görülme olasılığı diğer çocuklara göre daha azdır.

Duruş bozukluğu nasıl önlenir sorusunun yanıtlarına rağmen çocuğunuza baktığınızda, sağa ya da sola fazla eğildiğini, başını öne fazla eğdiğini, sırtındaki kamburluğun ya da belindeki çukurluğun fazla olduğunu gördüğünüz anda hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız. Konu ile hastanelerin Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon merkezleri ve Ortopedi uzmanları ilgilenmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.