Çocuklarda Kötü Alışkanlıklar Nasıl Önlenir?

Çocuklarda Kötü Alışkanlıklar Nasıl Önlenir?

Çocuklar için kötü alışkanlıkların, mutlaka zararlı maddelerden oluşması gerekmiyor. Bir çocuk için kötü alışkanlıklar listesinde, tırnak yeme, parmak emme, saç çekme… gibi farklı eylemler de yer alabilir. Ve işin kötü yanı da, çocuğun, bu yaptığının kötü alışkanlıklar listesinde yer aldığını bilmemesi; hatta belki kötü alışkanlıklar hakkında bilinç dahi geliştirmemesidir. Burada en önemli görev, anne – babalara düşer. Yazımız içerisinde, kötü alışkanlıklar nasıl önlenir sorusunun yanıtlarını sizlere aktarmaya çalışacağız. Aslında, kötü alışkanlıkları önlemek için alınabilecek önlemler oldukça basit… Bakalım neler…

Kötü Alışkanlıklar Nasıl Önlenir?

• Diyelim ki çocuğunuzun, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklarının başladığını gördünüz. Bu süreçte başlangıç aşamasında, çocuğunuzun davranışlarını görmemeniz gerektiğini belirtelim. Bunun için ona ne bağırın, ne de ceza verin… Malum, yasaklar her zaman caziptir. Bu nedenle, ona, farklı şekilde yaklaşarak, kötü alışkanlıklarından uzaklaşmasını sağlamaya çalışın.

• Kötü alışkanlıkları önlemek için alınabilecek önlemlerden bir diğeri de, çocuğun sergilediği iyi davranışları ödüllendirmek, ve onu diğer insanların yanında da övmektir. Bu süreçte, içerisinde, “ama”‘nın olduğu cümleler kurmayın. Sadece iyi davranışlara yönelin, ve çocuğu bu şekilde davranmaya sevk edin.

• Sergilemiş olduğu kötü alışkanlıklar dolayısı ile çocuğunuzu bilinçlendirin. Bizler dahi, yaptığımız şeyin neden kötü olduğunu bilmezsek, aynı şekilde davranmaya devam ediyoruz, öyle değil mi? Bu nedenle, çocuğunuzu, sergilediği yanlış tutumlara karşı bilinçlendirmeniz gerektiğini unutmayın.

• Eğer çocuğunuz aynı anda birden fazla kötü alışkanlık sergiliyorsa, hepsini aynı anda bıraktırmak yerine, en zararlı olanı önce bıraktırmayı tercih etmeli; ve bunun için de çocuğunuzu diğer insanların önünde değil, yalnız olduğunuz zamanlarda uyarıp, onun utanmasını önlemelisiniz.

• Çocuğunuzun neden kötü alışkanlıklara sahip olduğunu bulun, sonrasında da bunu ortadan kaldırabilmek için neler yapabileceğinizi düşünün. Unutmamalısınız ki bir çocuk, tıpkı büyükler gibi, kötü alışkanlıklara, ancak bir stres sonrasında başlamaktadır. Bu nedeni bulmak size düşer. Ama siz bulamazsanız, bir çocuk psikoloğundan destek alabilirsiniz.

• Çocuklarınızın mutlaka, alabilecekleri kararları kendilerinin almasını sağlayın; ve aldıkları bu kararların sorumluluklarını da direkt olarak onlara yükleyin. Böylece, sorumluluk sahibi olabilecek olan çocuğunuz, kendisi için zararlı olan şeylerden uzak durması gerektiğine kanaat getirecek, ve daha dikkatli olacaktır.

• Çocuğunuzun, kötü alışkanlıklarından kurtulabilmesi adına başarılı olabileceğini, ve bu süreçte sizin de onun yanında olacağınızı ona anlatın; ve bu amaç için onu cesaretlendirin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.