Çocuk Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Biz yetişkinler, kendimize ayakkabı seçerken ne denli zorlanıyorsak, aynı durum; hatta çok daha fazlası çocuklarımız için de geçerli olmalı… Çünkü, çocukların ayakları halen gelişmekte. Ve, bizlerin ayağımıza vuran ayakkabılara müdahale etme şansımız ne denli azsa, çocuklarımızın çok daha az; ve bir de, onların, kendilerini ifade edebilme sıkıntıları olduğunu düşünecek olursak, durumun ciddiyetini daha da iyi anlayabiliyoruz. Peki çocuk ayakkabısı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Çocuk ayakkabısı seçerken neleri göz önünde bulundurmalıyız? İşte çocuk ayakkabısı alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Çocuk Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

• Siz çocuk ayakkabısı almak için alışverişe, mutlaka yanınızda çocuğunuzla birlikte çıkın; ve ayakkabıyı denetmeden karar vermeyin. Çocuğun, ayağını ayakkabı içerisinde rahat hissetmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle, internetten çocuk ayakkabısı almanızı önermiyoruz.

• Çocuk ayakkabısı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, ayakkabının denenmesi sırasında, çocuğun ayağında, o ayakkabı ile birlikte giyeceği çorabın da bulunması gerekmektedir. Aksi halde, çıplak ayak deneyeceği ayakkabıyı çorap ile kullandığında, ayakkabının ayağını sıkması, ya da ayağına vurması söz konusu olacaktır.

• Diyelim ki çocuk ayakkabısı seçerken, deneme sırasında ayakkabı biraz küçük geldi. Bir kaç sefer giydiğinde açılacağını düşünerek yanılmayın. Eğer alacağınız ayakkabı kaliteli ise, ilk aldığınızda nasılsa, hep öyle kalacak. Bu nedenle, çocuk denediğinde, içinde ayağının rahat ettiği ayakkabıyı alın mutlaka.

• Çocuk ayakkabısı için alışverişe çıkacağınız zaman, kesinlikle sabah saatleri olmamalıdır. Bu saatlerde çocuğun ayağında hafif bir şişkinlik olabilir. Ancak öğleden sonra saatleri, alışveriş için uygun olacak saatlerdendir.

• Her zaman iki ayağın numarası birbiri ile aynı olmayabilir. Bu durumda, küçük olana değil, büyük olan ayağın numarasına göre ayakkabı almanız önerilmektedir.

• Alacağınız ayakkabının içinde, çocuğunuzun ayağı mutlaka rahat hareket etmelidir. Bu anlamda, ayakkabının ön kısmında, en uzun parmak ile ayakkabının ucu arasında, ortalama 1 santim boşluk kalmasına dikkat edin.

• Alacağınız ayakkabının, çok fazla denenmemiş, güneşin altında uzun süre kalmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu ayakkabılar çok çabuk esner, ve çocuğunuzun ayağına büyük gelmesi durumu söz konusu olabilir.

• Çocuk ayakkabısı, rahatlığının yanında, kolay temizlenebilir de olmalıdır. Bu durum da belki çocuğunuzun değil, sizin işinizi kolaylaştırır. Maluk, ayaklar ayakkabı içerisinde terleyebilir; ve temizlik gerektirebilir. Ya da, enerji canavarı çocuğunuzun, ayakkabısını ne şekilde kirletebileceğini tahmin etmekte zorlanabilirsiniz.

• Alacağınız ayakkabının, çocuğunuzun ayağını terletmemesi de önemli bir diğer konudur. Terleyen ayaklarında mantar oluşmasını istemezsiniz değil mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası