Çocuğuma Ne Sormalıyım?

Çocuğuma Ne Sormalıyım?

Çocuğuma ne sormalıyım? Pek çok ebeveyn bu soruyu kendi kendine sormaz ve aklına ne gelirse çocuğuna onu sorar. Ancak çocuklara sorulan sorular, onların mutlu olmasına yardımcı olacak türden olabilir. Çünkü çocuklarınızla ettiğiniz sohbetler sizin için her ne kadar anlık olsa da, onlar sizin sormuş olduğunuz soruları içselleştirirler. Ve buna ek olarak, aynı soru kendilerine bir daha sorulduğunda, verecek güzel cevaplar bulabilmek adına çabalarlar da…

Aklınızda hiç, size çocukken söylenen sözler ya da sorulan sorular var mı? Hani kulağınız küpe olacak türden; hiç unutmadığınız nitelikte… “Annem derdi ki… Babam hep…” şeklinde başlayan cümlelerinizi hatırlıyor musunuz? Çocukluğumuzda söylenen pek çok şey ve elbette sergilenen tutumlar, aslında bizim geleceğimizi belirler; çünkü bilinçaltı olarak isimlendirilen şey 6 yaşına kadar gelişir. 12 yaşına kadar da pekişir. Bu bilgiyi kullanarak çocuklarınıza çok güzel bir gelecek hazırlayabilirsiniz.

Sadece çocuğuma ne sormalıyım sorusunun doğru yanıtları arasında yer alan, çocuklara sorulan sorularla onlara güzel bir gelecek hazırlanabilir mi? Onları sorduğunuz sorularla mutlu etmeyi başarırsanız, olumsuzlukları daha az hissederler belki; kim bilir… Siz çocuğunuzu olabildiğince mutlu edin de… Gerisi takdir-i ilahi. Ne demişler: Analar tahtını yaparmış; bahtını değil…

Çocuklara Sorulan Sorularla Onları Mutlu Edin

■ Çocuğunuz uyumadan önce ona, tüm günü kapsayacak genel bir soru sorabilir ve uyku öncesinde onu güzel şeyler düşünmeye yönlendirebilirsiniz. Böylece mutlu uyuyacak olan çocuğunuz hem güzel rüyalar görür; hem de yeni güne mutlu başlar. Peki uyumadan önce çocuğuma ne sormalıyım dediğinizde cevap ne olabilir: Bugün sana göre yaşadığın en güzel şey neydi? Genel olarak bugünü düşündüğünde, bugün seni en çok ne mutlu etti?

■ Tüm aile bireyleri bir arada zaman geçirirken, örneğin akşam yemek yerken, çocuğuma ne sormalıyım dediğinizde, aklınıza, onun neye minnettar olduğunu sormak gelebilir. Neye teşekkür ediyor? İyi ki dediği şeyler neler? Bir insan neden teşekkür eder; neden iyi ki der? Çünkü ona bir iyilik yapılmıştır. Bir şey onu mutlu etmiştir. İstediği bir şey yerine getirilmiştir. Bu soruya siz de cevap verirseniz, çocuğunuzun daha kapsamlı düşünmesine de yardımcı olmuş olursunuz.

Çocuğuma nasıl davranmalıyım sorusunun yanıtları hakkında sizlere fikir verirken, onların sorunlarını kendi başlarına çözmelerine izin vermenizin gerekliliğinden söz etmiştik. Çocuklarınıza öyle bir tutum sergileyin ki, sizden herhangi bir şey saklamasınlar. Anlattıkları şeyleri onların aleyhine koz olarak kullanmayın. Peki çocuklara sorulan sorularla bunun nasıl bir bağlantısı var? Diyelim ki çocuğunuz size bir sorun ile geldi. Hemen o sorunu çözmeyin. Ne yapması gerektiğini ona söylemeyin. Ona, bu konuda ne yapmayı düşündüğünü, sorunu nasıl çözmeyi planladığını sorun. Bu davranışınız, onun düşüncelerine önem verdiğinizi gösterecektir. Sorun çözmeyi öğrenecek ve bu noktada siz de onu gözlemleyebileceksiniz. Ancak eğer herhangi bir fikri olmadığını söylerse, birlikte düşünebilir ve son olarak kararı yine çocuğunuza bırakarak, onun düşüncelerine saygı duyduğunuzu gösterebilirsiniz.

■ Çocuklara sorulan sorular arasına, kendi duygularını dile getirebilecekleri şeyleri de eklemelisiniz. Her zaman size iyi şeyler anlatmazlar. Hayatın içinde kötü şeyler de var. Ve tecrübeler yaşandıkça kazanılır. Dolayısı ile çocuğunuzun size anlattığı kötü şeylerde hemen onları suçlama yolunu izlemeyin. Bunun yerine onlara bu durumun ona kendini nasıl hissettirdiğini sorun. Duygularını sözlere dökebildiğinde çocuğunuz kendini çok daha iyi hissedecek ve daha rahat düşünebilecektir. Sizinle paylaşmak ise ona kendini iyi hissettirir.

■ Çocuğuma ne sormalıyım dediğiniz noktada tercih edebileceğiniz bir diğer soru da, herhangi bir insanın kendini nasıl hissettiğini anlamaya çalışması olabilir. Örneğin, çocuğunuz bir arkadaşı ile arasında geçen sorunları size anlattığında ona, o durumda arkadaşının kendini nasıl hissettiğini tahmin etmesini söyleyin. Sence o kendini nasıl hissetmiştir? Çocuğunuz bu soruya yanıt verirken kendini arkadaşının yerine koyacak, onun adına düşünüp onunla empati kuracaktır. Bu beceriyi kazanan çocukların insan ilişkileri çok güçlü olacağı gibi, aynı zamanda da başkalarını düşündükleri için daha mutlu bir hayat sürerler.

■ Çocuklara sorulan sorulardan bir diğeri de, onlara olayların iyi yönünü gösteren bir soru olmalı. Bardağın boş tarafını değil de dolu tarafını görmelerini sağlamalısınız. Diyelim ki çocuğunuz düştü ve dizini parçaladı. Yara bandı yapıştırmak durumunda kaldınız. Peki böyle bir durumda iyi yön nedir? Yara bandı çiçekli ise çocuğun bacağını süslemiş olabilir örneğin. Bu hikayeyi ergenlik çağına gelmiş bir çocuğa değil ama ana okuluna giden bir çocuğa kolayca anlatabilirsiniz. Bir zaman sonra da ona, olaylar karşısında, bardağın dolu tarafında ne görüyorsun? diye sorabilirsiniz.

■ Çocuğunuz televizyonda çizgi film izlerken, bir Hello kelimesi geçtiğinde, ona ilk olarak bu kelimenin İngilizce’de Merhaba demek olduğunu söyleyebilir ve sonrasında da ona, bundan daha fazlasını nasıl öğrenebiliriz? diye sorabilirsiniz. Çocuğunuz muhtemelen size şaşkınlıkla bakacaktır. Tam da bu noktada elinize telefonunuzu alın ve İngiltere’nin fotoğraflarını ya da kelimelerini anlatan bir sayfa bulup çocuğunuza İngiltere’yi az da olsa tanıtın. Sonrasında çocuğunuz hep aynı şeyi isteyecek, öğrenmeye aç olduğu için de zengin bir bilgi dağarcığına sahip olacaktır.

■ Çocuğuma ne sormalıyım sorusunun yanıtlarından bir diğeri de hafta sonu ne yapmak istersin? sorusudur. Çocuğunuz sizden bir alışveriş merkezine gitmeyi ve oradaki parkta oynamayı isteyebilir. Verdiğiniz bu sözü elbette tutun. Ancak çocuğunuzun hafta sonunu iple çekmesi, onu hafta sonu parkta oynamasından daha mutlu bir insan haline getirecektir; bunu da unutmayın. Nasıl ki siz tatil planları yaptığınızda mutlu oluyorsanız… Çocuğunuzun gelecekle ilgili planlar yapıp beklenti içerisine girmesine yardımcı olun.

■ Çocuğunuza, yardıma ve ilgiye muhtaç olan birini gösterin ve sorun: Onu mutlu etmek için neler yapabiliriz? Eğer çocuğunuz güzel şeyler planlıyor ve planladığı şeyleri yapabiliyorsa, bu durum onu, mutlu etmek için çabaladığı kişiden daha çok mutlu edecektir. Onu hayır işlerine ya da hastalarla ilgilenmeye teşvik edebilecek en önemli kişi sizsiniz.

■ Çocuğunu oldukça sık dışarı çıkartan anneler, onlara hareket alışkanlığı kazandırmaktadırlar. Hele bir de egzersiz yaparsanız, sizi örnek alıp kendileri de egzersiz yapacak ve bunu sizden öğreneceklerdir. Güneş ise zaten ruh halini düzelteceği için daha iyi uyumasını ve mutlu olmasını sağlayacaktır. Evden çıkmadan önce çocuğunuzun yine fikrini alın: Bugün dışarıda ne yapmak istersin?

■ Çocuğuma ne sormalıyım sorusunun yanıtlarından bir diğeri de en çok ne zaman mutlu olduğudur. Siz bunu ona sorduğunuzda o aktivitelerine daha fazla dikkat etmeye ve sonrasında da mutlu olduğu şeylere daha çok yönelmeye başlayacaktır. Ancak çocuğunuza mutlu olduğu şeyleri buldurduktan sonra, o aktiviteleri gerçekleştirebilmesi için yeterli zamanı da vermelisiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.