Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı? Nasıl Anlatılır?

Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı? Nasıl Anlatılır?

Boşanma kararı çocuğanasıl açıklanmalı? Pek çok ebeveyn tarafından mutlu gitmeyen evliliklerde araştırılan en önemli konular arasında bu sorunun yanıtı da yer almaktadır. Mutsuz iki insanın bulunduğu evde bir de küçük çocuğun bulunması ve mutlu bir yaşam sürmesi beklenemez.

Ancak çocuğa yanlış açıklanan bir boşanma kararının da onun psikolojisini ve hatta bütün geleceğini olumsuz yönde etkileyeceği unutulmamalıdır. Zaten anlaşamadıkları için boşanma kararı alan anne ve baba, muhtemelen bu kararın çocuğa nasıl açıklanacağı konusunda da anlaşamayacaktır.

Her iki taraf da durumu çocuğa kendisinin açıklamasının, çocuk için daha sağlıklı olacağını düşünür. Hatta bu konuda birbirlerinden habersiz davranışlarda bile bulunabilirler. Fakat unutulmaması gereken bir şey vardır ki insan kendi çocuğu için dahi her zaman en iyisini bilemeyebilir.

Sizin, eşinizle boşanma arifesinde olan bir anne ya da baba olduğunuzu düşünelim. Eğer çocuğunuz için en iyiyi bilebilseydiniz muhtemelen onu bu dünyaya getirmez; evliliğinizde ortaya çıkabilecek çatırdamayı öngörebilirdiniz. Dolayısı ile boşanma kararını ona açıklama konusunda doğru olanı yapmak adına acele etmemelisiniz.

Boşanma kararı çocuğa nasıl açıklanmalı sorusunun yanıtları ciddi anlamda çok hassastır. Bu nedenle çocuğunuzun yaşı, cinsiyeti, psikolojik durumu, o anki ruh hali, anlama kapasitesi… gibi unsurlar, sadece ona özgü bir şekilde değerlendirilmelidir. Ve bunu siz tek başınıza yapamazsınız.

Bir aile terapisti ya da pedagog ile durum değerlendirmesi yapabilir; çocuğunuz yaş itibari ile daha büyükse bir psikologla görüşebilirsiniz. İlerleyen bölümlerde biz de neler yapabileceğiniz konusunda size olabildiğince bilgi vermeye çalışacağız. MaviBoncuğum olarak bu gibi konularda her zaman yanınızdayız.

Mutsuz bir evliliği,kendinizi, sadece çocuğunuz mutlu olsun diye feda ederek sürdüremezsiniz. Zaten sizin ev içerisindeki huzursuzluğunuz da onu yeterince mutsuz edecektir. Ancak onun için en iyi açıklama yöntemini kullanarak boşanacağınızı açıklamanız halinde çok daha sağlıklı bir bireyi geleceğe hazırlayabilirsiniz.

Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı?

Boşanma kararı çocuğa nasıl açıklanmalı? Sadece boşanma kararı almak ve aynı evi paylaştığınız insanı ve alışkanlıklarınızı birkenara bırakmak bile çok zordur. Değil ki bir de çocuk varsa durum aileler tarafından çok daha zor bir hal alır. Ancak hiç birimiz bu hayata ibir kez geliyoruz. Ve onu da mutlu olmadığımız biriyle sürdürmemeliyiz.

Boşanma Kararı Çocuklara Nasıl Anlatılır

Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı

Peki zor olanı yapıp boşanma kararını verdikten sonra bu durumu çocuğunuza nasıl açıklayacaksınız? Her şeyin öncesinde bir an durup aranızdaki anlaşmazlıkları bir kenara bırakacak ve bir konuda anlaşacaksınız. O da: bu kararı çocuğunuza birlikte açıklamak; hem de bunu yaparken ortak bir dil kullanmak olacak.

Siz bunu yaptığınızda çocuk şunun farkına varacak: “Anne ve babam birbirinden ayrılıyor. Ama ikisi de benden ayrılmıyor.” Elbette çocuğun bu çıkarımı yapabilmesi için sizin kullanacağınız anlatım dilinin de onun yaşına uygun olması çok önemli. Zaten bildiğini düşünerek bazı cümleleri kurma cimriliğinde de bulunmamalısınız.

Örneğin: “Biz her ikimiz de seni çok seviyoruz. Bizim ayrılmamız demek seni ihmal edeceğimiz anlamına gelmiyor. Her ikimiz de seninle şu anda olduğu gibi, her zaman ve gerekli şekilde ilgilenmeye devam edeceğiz. Bize ihtiyacın olan her an yanında olacağız.” Bu cümleler çok önemli. Aksi halde çocuğunuzun içerisinde onarılması güç yaralar açabilirsiniz.

Boşanma kararı çocuğa nasıl açıklanmalı? Unutmamanız gereken bir diğer nokta da şu: Yaşı birtık büyük ve aklı duruma eren çocuklar, genellikle kararınızı onlara açıklamanızın sonrasında sorumluluk hissetmeye başlarlar. Sizin ayrılmamanız için çabalar ya da durumun kendileri yüzünden olduğunu düşünebilirler.

Böyle bir durumun yaşanmaması için çocuğunuza, aranızdayaşanan sorunun kendisi ile hiç bir alakasının bulunmadığını da açık bir dille ifade etmeli; kendisini size karşı sorumlu hissetmesinin mutlaka önüne geçmelisiniz.

Boşanma Kararı Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Boşanma kararı çocuklara nasıl anlatılmalı?Almış olduğunuz boşanma kararını çocuğunuza açıklarken dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da çocuğunuzun özgüvenini sarsmamak… Bunun için yapmanız gerekenler arasında şunlar da yer alıyor: Her şeyin öncesinde ona belirsizlik hissi yaşatmamalısınız.

Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı

Boşanma Kararı Çocuklara Nasıl Anlatılır

Boşanacağınız belli. Peki ama o ne olacak? Çocuğunuza bunu basit bir dille ama kesin bir şekilde anlatmalısınız. Annesiyle mi babasıyla mı kalacağını ve nerede yaşayacağını bilmeli. Diğer ebeveynini ne zaman ve nerede göreceğini de bilmeli. Ve bunların tamamı, çocuğa ne şekilde anlatıldıysa o şekilde uygulanmalı.

Rutini bilen çocuk kendini belirsizlikten daha iyi hissedecektir. Ancak bu rutine uyulmaması halinde “Hani böyle olacaktı” diye düşünür ve kendisini kandırdığınızı hissedebilir. Tüm bunlara ek olarak ona kesinlikle birbirinizi kötüleyici sözler söylememelisiniz. Babasının annesine ya da annesinin babasına yaptıklarını o bilmemeli.

Gergin anlarınızı çocuğunuzun yanında yaşamamalısınız. Unutmayın: boşanma kararı çocuğanasıl açıklanmalı ya da boşanma kararı çocuklara nasıl anlatılmalı sorusunun yanıtları kadar, sizin süreci ne kadar iyi yönettiğiniz de büyük öneme sahip. Kendi elinizle kendi çocuğunuza zarar vermeyin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.