Bebeklerin İştahsızlığı Nasıl Giderilir?

Anneyseniz, siz üşüdüğünüzde bebeğinizin, ya da çocuğunuzun da üşüdüğünü, siz acıktığınızda onun da acıktığını düşünürsünüz. Aslında bu durumu gereğinden fazla abartmamalısınız. Ancak, bebeğim çok iştahsız, bebeğimin iştahını nasıl açabilirim gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, bebeklerin iştahsızlığı nasıl giderilir sorusunun farklı yanıtlarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz. Aynı yöntemleri, çocuklarınızda da rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Sonuç alacağınızı göreceksiniz…

Bebeklerin İştahsızlığı Nasıl Giderilir?
Bebeğimin İştahını Nasıl Açabilirim?

• Bebeğim çok iştahsız diyor, ve her ağladığında, içinde mama, süt, ya da meyve suyu bulunan biberonları onun ağzına dayıyorsanız, bu durumun, onun iştahını arttırmak değil, azaltmaya yönelik bir girişim olduğunu unutmamalısınız. Bebeğiniz sadece acıktığında değil, kendini kötü hissettiğinde, altını kirlettiğinde, uykusu geldiğinde, ya da sıkıldığında; veya sizin ilginizi çekmek istediğinde de ağlayabilir. Her ağlamasına biberon ile tepki vermek ise oldukça yanlış bir tutumdur.

• Bebeğinizin beslenme saatlerinin her gün aynı olmasına dikkat edin. Ona sürekli farklı lezzetler denetmekten de kesinlikle kaçının. Damak tadı alışılarak kazanılan bir şeydir. Kendinizi göz önünde bulundurun: farklı bir ülkeye gitseniz, ve o ülkenin size çok yabancı lezzetlerini yemek zorunda bırakılsanız, bu ne kadar hoşunuza giderdi? Sizin lezzetini beğendiğiniz şeyleri bebeğiniz henüz tanımıyor. Bu nedenle, ona tatları yavaş yavaş öğretin.

• Bebekler her zaman ebeveynlerini örnek alarak, onların davranışlarını sergilemek isterler. Ona yemek yemesi gerektiğini söyleyip de siz boş boş oturursanız, onun için iyi bir örnek olmazsınız. Diyette olan pek çok annenin çocuğunun da annesi kadar yemek yemediğini, ya da az yediğini biliyor musunuz? Ama çocuğunuz sizin gibi diyet yapamaz… Bu nedenle, bebeğim çok iştahsız dediğiniz anda, kendi beslenmenizi de gözden geçirmeniz gerekmektedir.

• Belirli bir zamandan sonra bebeğinize de, çocuğunuza da kendi kendine yemek yiyebilme özgürlüğünü tanımalısınız. Bir bebek, sekizinci ayından sonra kaşık çatal kullanabilecek duruma gelir. Evet, döker, ama onun için uygun ortamı hazırlayacak olan sizsiniz. Kendi kendine beslenen bir bebek, ya da çocuk, annesinin elinden beslenene göre daha iştahlı bir şekilde yer…

• Siz onun annesisiniz. Sizi dinlemek durumunda. Ama bunu, dayatma yöntemi ile yaparsanız yanlış yola girersiniz. Neden yemek yemesi gerektiğini anlatmanız gereken çocuğunuz, sizin kararlılığınızı görmeli; ve sadece bundan dolayı bile olsa yemeğini yemeli… Onu korkutmak, bu aşamada yapılacak olan en yanlış şey olacaktır; bunu da kesinlikle unutmamalı, dengeyi bulabilmelisiniz.

• Bebeğinizin iştahsızlığında etkili olan bir diğer şey de, uyku saatlerinin düzenli olup olmaması konusudur. Erken yatıp erken kalkması gereken bebeğiniz, ya da çocuğunuz, bununla doğru orantılı şekilde düzenli beslenmeyi zaten kendisi isteyecektir.

• Siz yemek yerken, onun da masada olmasına, sizi bu anlamda izlemesine, sadece kendinin değil, herkesin yemek yemesinin bir gereklilik olduğunu görmesine izin verin. Bazı anneler, kendilerinden önce bebeklerinin karnını doyurur; sonrasında kendi yemeklerini rahat bir şekilde yerler. Bu hatayı yapmayın, onu sofradan dışlamayın.

• Diğer bebeklerle, ya da çocuklarla birlikte yemek yemesini olanaklı hale getirin. Bu noktada görev yine sizin… Arkadaşlarınızın bebekleri yoksa, bebeği olan insanlarla arkadaş olmak durumundasınız. Aksi halde, bebeğiniz de çıkıp sokakta kendisine arkadaş bulacak değil… Grup halinde yemek yemek onun iştahını arttırmada oldukça yardımcınız olacaktır.

• Sağlıklı beslenmede, yetişkinler için dahi şeker, kola, ve hazır yiyeceklere yer yok… Bebeğiniz bunu bilmiyor, bu nedenle görev sizde… Bu tür yiyecek; ve içecekler hem onun gelecekte önemli sağlık sorunları ile karşılaşmasına neden olur ki diyabet bunun örneğidir; hem de iştahını keser, çünkü bu yiyecek, ve içecekler bebeğiniz; ya da çocuğunuzun kendini tok hissetmesine neden olacaktır, hem de tok değilken…

• İştahı olmayan bebek, ya da çocuğunuza ısrarda bulunmayın. Ama yemek sonrasında acıkıp bir şeyler yemek istediğinde de hiç bir şey hazırlamayın. Bırakın açlığın ne olduğunu, ve yemek yemenin ne kadar önemli olduğunu anlasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası