Prematüre Bebek Masajı Yapmanın Önemi

Prematüre Bebek Masajı Yapmanın Önemi

Prematüre bebek masajı, onun içerisine girdiği sinir krizlerini azaltıp sakinleşmesine yardımcı olurken, fiziksel ve duygusal stresini de azaltarak daha rahat uyumasını destekler. Ayrıca prematüre bebek bakımı sırasında yapmakta olduğunuz prematüre bebek masajı ile onun kabız ve kolik olmasını da önlemiş olursunuz. Gaz çıkarması daha kolay olan bebeğinizin burun tıkanıklığı bile açılır. Peki prematüre bebek gelişimi için bu denli önemli olan prematüre bebek masajı nasıl yapılır?

Prematüre bebek gelişimi için çok önemli katkıları bulunan prematüre bebek masajı, onun tüm vücut sisteminin çalışmasını desteklemektedir. Böylece bebeğinizin büyümesi daha kısa sürede ve kolay gerçekleşir. Ancak bu durumun önemli olduğunu unutmamalı, öncesinde bebeğinizin doktor ya da hemşiresi ile birebir konuşmalısınız. Prematüre bebek masajına izin vermeleri halinde ise onlardan, sizi bu konuda eğitmelerini isteyin.

Bebeğinizin masaja hazır olup olmadığını anlamadan da, her ne kadar doktor ya da hemşiresi buna izin vermiş bile olsa, prematüre bebek masajına başlamamalısınız. Ona dokunduğunuzda ya da onu okşadığınızda size verdiği tepkiler, aslında onun masajı isteyip istemediğini size rahatlıkla anlatacaktır. Sonrasında masaja, dokunduğunuzda mutlu olduğu bir bölgesi ile başlayın. Bu bölge genellikle eller, ayaklar; ya da baş bölgesidir.

Prematüre bebek masajı için en uygun zaman, onun çok aç ya da tok olmadığı zaman aralığıdır. Eğer bebeğiniz çok yorgun ya da enerjisi düşük durumda ise mutlaka yapacağınız masajı erteleyin ki zaten o da sizin kendisi üzerinde işlem yapmanıza izin vermeyecektir.

Prematüre Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

İlk olarak, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, masajı yapacağınız bölgeyi, bebeğinizin, dokunmanızdan en çok hoşlandığı bölge olarak belirleyin. Sonrasında bebeğinizin masaja en uygun olduğu zamanı gözünüze kestirip, belirlediğiniz bölgeyi yavaşça tutun ve beklemeye başlayın.

Hareketlerinizin ritmik, yavaş ve bebeğe pozitif enerji verecek şekilde olması önemlidir. Parmak uçlarınızla hafifçe vuruşlarınız, hızlı ve düzensiz hareketleriniz bebeğinizin rahatsız olmasına neden olacaktır. Masaj sırasında bölgeyi avucunuzla hafifçe kavrarsanız da, bebeğinizin bu şekilde sakinleştiğine şahit olabilirsiniz.

Prematüre bebek masajına tek bir hareketle başlayıp, bu sırada bebeğinizin tepkilerini gözlemleyin. Memnun olduğunu fark ettiğinizde devam edebilirsiniz. Ancak yapmış olduğunuz işlemlerin bebeğinizi hareketlendirmesi durumu söz konusu ise bölgeyi avuç içinizle kavrayın ve bu şekilde bir müddet bekleyin.

Prematüre bebek bakımında, onun ayaklarına ve ellerine yaptığınız masaj, kendisini çok iyi hissetmesine neden olacak, basınç azalacak ve bebeğiniz rahatlayacaktır. Yapmış olduğunuz masaj ile bebeğin dizlerindeki basıncın azalmasına da şahit olabileceksiniz. Dizlerinin rahatlaması da onu sakinleştirecektir.

Ellerine masaj yapacağınız sırada ise ellerini yüzüne yakın pozisyonda tutun. Bu şekilde uygulamış olduğunuz masaj, onun stres yapmasını önleyecektir. Ancak eğer bebeğinizin elleri zaten sürekli yukarıda ise o zaman da göbeğe doğru hareket ettirmeyi tercih edebilirsiniz. Ters yönde yapacağınız bu hareket de onun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Masaj yapmak istediğinizde bebeğinizin, sadece masaj yapacağınız bölgesini çıplak bırakmalısınız. Sonrasında ise onu yumuşak bir yere yatırmalısınız. Yere yatıracaksanız, battaniye ya da çarşaf sererek yerden az da olsa yükseltebilirsiniz; Ancak tercih edebileceğiniz en uygun yer beşik ya da bebek arabası olacaktır. Dizlerinin altına da, gerindiğinde destek alabilmesi için bir yumuşak yastık koymalısınız.

Avucunuza bebe yağı alın. Sonra bebeğinizin bacağını kolay esneyebilir bir pozisyonda tutun. Ardından ayağını avuç içinize alın ve hemen bırakmayın. Bu davranışınız bebeğinizin sakinleşmesini sağlayacaktır. Böylece gevşeyecek olan bebeğiniz rahatlayacaktır.

Bileklerini tutup dıştan içe doğru hafifçe bastırın. Bu uygulamayı yumuşak hareketlerle gerçekleştirip, basıncı yavaş bir şekilde arttırın. Aynı işlemi eller için de uygulayabilirsiniz. Ancak başlangıç noktanız elin üzeri olmalı ve sonrasında yavaşça parmaklara doğru inmelisiniz.

Prematüre bebek masajında sonraki izleyeceğiniz adım, ayaklara uygulayacağınız hafif ve dairesel hareketler olsun. Bu hareketleri yavaş bir şekilde bileklere kadar sürdürün. Aynı işlemi her iki ayağa da uygulayın.

Sonraki adımda parmaklarına hafifçe bastırın. Ancak bu sırada bebeği ve narin kemiklerini kesinlikle zorlamamaya dikkat edin. Her bir parmağa tek tek masaj yapamıyorsanız, parmakları yan yana getirip hafifçe birbirine bastırın. Ya da hiç birini yapamıyorsanız, bebeğinizin ayaklarını ellerinizin içerisinde bir müddet bekletin. Ancak bu sırada ellerinizin sıcak olması gerektiğini unutmayın.

Baş parmak ya da işaret parmağınızı kullanarak, bebeğin ayak parmaklarının altına hafifçe üç kere bastırıp elinizi çekin. Sonrasında yavaş hareketlerle ayak altına gelin ve aynı bastırma işlemini burada da gerçekleştirin.

Avucunuzda tuttuğunuz bebeğinizin ayaklarını, bileklerinin etrafında yuvarlak hareketlerle yavaşça döndürün. Böylece prematüre bebek bakımı sırasında onun hem ayakları; hem de bileklerindeki gerilimi azaltmış ve onu rahatlatmış olacaksınız.

Bu işlemlerin sonrasında da bebeğin ayağının üst kısımlarına aynı işlemi gerçekleştirin. Parmaklardan bileklere doğru, yine hafifçe bastırarak dairesel hareketler uygulayın.

Prematüre bebek masajı bittiğinde ise bebeğinizin ayaklarını avuç içinize alarak bu şekilde bir müddet bekleyip, bebeğinizin rahatlamasını sağlayın. Ardından ayağını sıcak tutmak için ona yumuşak bir çorap ve patik giydirin. Sonra da ona, buna izin verdiği için teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Prematüre bebek gelişiminde, her paylaşımın sonrasında ona teşekkür etmeniz, onun için çok büyük önem arz etmektedir.

Prematüre bebek masajını kaç dakika yapacağınızı merak edebilirsiniz. Aslında bu durum bebeğin o anki davranışlarına göre değişkenlik gösteren bir süre içerisinde gerçekleşmelidir. Ama her şeyin normal olduğunu var sayarsak, vücudunun her bir bölgesi için en fazla iki dakika prematüre bebek masajı yeterli olacaktır.

Prematüre bebek gelişiminde, ona yapacağınız masaj, kan dolaşımının hızlanmasını sağlar ve gevşeterek onu rahatlatır. Ancak yine de bebeğiniz çok hareketlenmiş ise yapmış olduğunuz masaj onu memnun etmemiş demektir. Bu durumda masajı sonlandırmalısınız.

Ateşi yüksek, yorgun ya da hasta olan bebeğe prematüre bebek masajı yapmamalısınız. Eğer bebeğiniz kuvözde çok uzun süre kaldıysa, enerjisi azdır ve beslenmek için çok enerji harcaması gerekecektir. Bu gibi bir durumda masaj yaparak da bebeğinizi yormayın.

Prematüre bebek masajı nasıl yapılır sorusunu bebeğinizin doktor ya da hemşiresine sorabileceğiniz gibi, bir bilen yakınınıza da danışabilirsiniz. Bu sırada bebeğinizin verdiği mesajları da iyi anlamanız önemli. Aksi halde masaj işe yaramaktan çok bebeğinize zarar verebilir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.