Prematüre Bebek Bakımının Püf Noktaları

Prematüre Bebek Bakımının Püf Noktaları

Prematüre bebek gelişimi, özellikle ilk dönemlerde, diğer bebeklere göre biraz daha farklıdır. Örneğin onların sosyal etkileşimleri oldukça azdır. Uyanık kalmakta zorlanırlar. Dokunduğunuzda tepki vermeyebilir ya da olumsuz tepki verebilirler. Duyduklarınızda sesinizi, ya da gördüklerinde sizi özümsemekte problem yaşarlar. Peki prematüre bebeklerin gelişimi nasıl olur? Prematüre bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tüm bu soruların yanıtlarını vermeden önce şunu belirtelim: Prematüre bebek gelişimi sırasında zaten enerjisi az olan bebektir ve bu enerjiyi de beslenmeye, büyümeye ve kendisi için çok yoğun olan ışık ve sesleri düzenlemeye harcar. Biraz önce zorlanmakta olduğunu belirttiğimiz durumların nedeni budur. Tüm saydıklarımızı yapmaya enerjileri yoktur. Bu çok doğal bir süreçtir. Onu bazı şeyleri yapması için zorlamak yerine, istediği gibi, tıpkı anne karnında olduğu gibi özgür olmasına ve size, kendisi için ne yapmanız gerektiği konusunda yol göstermesine izin verin.

Prematüre bebek gelişimi sırasında, kendisi ile etkiletişimde bulunan ebeveynlerine bakmak istemez ve muhtemelen bakışlarını kaçırır. Siz onunla konuşurken sizi dinlemeyip ağlayabilir ya da uyuyabilir… Tüm bunlar, onun aynı anda hareket etme, dinleme ve bakma yeteneğine sahip olmadığını göstermekle birlikte, biraz önce belirtmiş olduğumuz durumlar gibi bu da oldukça doğal bir süreçtir. Bu gibi durumlarda onun size sadece bakması ile yetinmeye çalışın.

Prematüre bebek bakımı sırasında bu süreci atlatıp atlatmadığınızı anlamak için başınızı, sessizce bir yerden diğer tarafa doğru hafifçe çevirerek onu hareket etmeye zorlayabilirsiniz. Konuşurken de sesiniz fısıltı şeklinde olabilir. Ancak bebeğiniz yine de bakışlarını sabit bir noktaya sabitliyorsa, onun hala zamana ihtiyacı olduğunu unutmayın ve istediği şey olan zamanı ona verip, durumuna saygı gösterin.

Prematüre bebek bakımında, beslenme zamanının da onun için çok zor olduğunu unutmayın. Biraz önce belirtmiştik: Zaten az olan enerjisinin bir kısmını beslenmeye harcayan bebek, o sırada bakmak ya da dinlemek için gerekli dikkat ve motivasyonu sağlayamayabilir. Dolayısı ile bebeğiniz beslenirken olabildiğince sessiz olun ve ışığın rahatsız edici seviyede olmasını engelleyin.

Prematüre bebeklerin gelişimi nasıl olur sorusunun yanıtlarını vermeye devam ederken, onun size sözsüz olarak verdiği işaretleri anlayabilmeniz adına da bazı ipuçlarını paylaşalım. Bu işaretleri öğrenmeniz çok önemli. Çünkü bebeğiniz ancak bu sayede sizin sağlayacağınız rahatlığa erişebilir.

Prematüre Bebek Yorulduğunu Nasıl Anlatır?

■ Kendisini sıkar; siz onun altını kirletmekte olduğunu düşünürsünüz
■ Kesik kesik ya da hızlı nefes alır
■ Esnemeye başlar
■ Cilt rengi kırmızılaşır ya da solgunlaşır
■ Vücut hareketlerini değiştirir; bacak ve kollarını uzatır ya da gevşetir
■ Kıçkırır
■ Dilini çıkartır
■ Ürker, irkilir; ani kasılmalar yaşayabilir
■ Sosyal etkileşim sırasında başka bir yere bakabilir
■ Uzun süreli huzursuzluk yaşaması
■ Uyanık olması gerekmesine rağmen uyuması

Prematüre Bebek Dinlenmiş Olduğunu Nasıl Anlatır?

■ Cildinin rengi normaldir
■ Nefes alışverişi normaldir.
■ Çok dikkatlidir
■ Kol ve bacaklarının hareketleri yumuşak ve rahattır
■ Doğru zamanlarda uyur ve uyuduğunda huzurludur.
■ Bir şeye ya da belki sizin yüzünüze bakarken odaklanır

Prematüre Bebek Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler

Prematüre bebek bakımında her şeyin öncesinde onun için rahatlatıcı bir ortam sağlamalısınız. Işığın, sesin ya da yeni deneyimlerin onu yoracağı, beslenme ve dinleme gibi aktiviteler için çok fazla enerji harcayacağını unutmayın. Dolayısı ile tüm bunları yapmasının sonrasında onun rahat edeceği bir ortamda bulunmasına özen gösterin. Bebeğinizi süpermarkete götürürseniz çok yorulacaktır örneğin. Çünkü aynı anda bir çok uyaranla karşılaşacaktır. Bu yorgunluklar ona göre değildir.

Prematüre bebek bakımının bir kaç kişi tarafından yapılmasının da onu zorlayacağını unutmayın. Uyku ile uyanıklık arasındaki zamanı kendisinin dengelemesine izin verin. Onunla oynayacağınızda bunun işaretlerini ondan almadan kesinlikle böyle bir aktiviteye girmeyin. Bebeğinizin dinlenmiş olduğu zamanlar, oyun için onun en uygun olacağı zamanlardır. Ki zaten bir prematüre bebeğin oynayabileceği oyunların uyaranlarının çok fazla olmaması gerektiğini de unutmamak gerekir.

Prematüre bebeklerin gelişimi nasıl olur sorusunun önemli yanıtlarından bir diğeri de onlar için düzenin çok önemli olduğudur. Yetişkinlerin dahi sürprizleri çok sevmediğini unutmayın. Düzenli bir yaşam tarzı olan prematüre bebek gelişimi sırasında daha hızlı yol alacak ve etrafı daha hızlı keşfedecektir. Bunun için yapılması gereken şeyler: Ona hep aynı kişinin bakması, onun hep aynı saatte uyutulması, aynı ortamlarda tutulması olabilir. Bu durum bebeğinizin daha hızurlu olmasını sağlayacaktır.

Bebeğinizin kendi kendine yetebilmesini sağlamalısınız. Prematüre bebek bakımında, ayağı ile kolunuzdan destek alarak kendini rahat hissetmesine izin verebilirsiniz. Yetişkin insanlar nasıl ki kendi başlarına bir şey başardıklarında bunun mutluluğunu yaşarsa, aynı zevki prematüre bebeklerin de yaşamaya ihtiyacı vardır. Kendi kendine yapabildiği şeyler arttıkça, siz desteğinizi o ölçüde azaltmalısınız: Bu durum prematüre bebek gelişimi için çok önemlidir ve kendine olan güvenini sağlar.

Prematüre bebek bakımında hareketlerinizin çok yavaş olmasına dikkat etmelisiniz. Kucağınıza yavaşça almalı, yerine yavaşça bırakmalı, kol ve bacaklarını düz tutması için ona yardımcı olup bedeninizle destek vererek kendinize yakın tutmalı; ya da onu bir battaniyeye sararak desteklemelisiniz. Unutmayın, kol ve bacaklarını sabit tutmak konusunda onlar büyük bir enerji harcarlar. Bebeğinizi gereğinden fazla yormayın.

Prematüre bebek gelişiminin olumlu yönde devam ettiğini gösteren bazı işaretler de bulunmaktadır. Bu işaretleri gördüğünüzde, yaptıklarınızı doğru şekilde yapabiliyorsunuz demektir. Peki bebeğinizin size bu noktada verdiği olumlu işaretler nelerdir?

■ Parmağınızı, battaniyeyi ya da etrafınızdaki diğer nesneleri kavrayarak tutarlar
■ Ellerini yüzlerine değdirir ya da ağızlarına koyarlar
■ Ayakları ile yataktan destek alırlar.
■ Kollarını ya da bacaklarını kaldırarak bedenlerini kasarlar.
■ Parmak ya da emzik emebilirler.

Prematüre bebek bakımı hakkında bir zaman sonra birbirinizle uyum sağlayacak ve onun çevre ile ilgili isteklerini daha kolay anlayabileceksiniz. Bunun için bebeğinize olduğu kadar kendinize de zaman tanıyın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.