Bebek Kıyafetlerini Yıkamak Önemli!

Bebek Kıyafetlerini Yıkamak Önemli!

Bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı ve bebek kıyafetleri nasıl kurutulmalı sorularının yanıtları anneler için çok önemli. Çünkü bebeklerin cildi, yetişkinlerin cildine göre daha savunmasız; bunun sebebi ise cildi koruyan Floranın bebeklerde henüz gelişmemiş olması. O halde, bebek kıyafetlerini yıkamak için bilmeniz gereken detayların aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı?

■ Yeni alınan bebek kıyafetlerini bebeğe giydirmeden önce yıkamak ve kimyasallarından arındırmak çok önemli. Bu noktada, hem bebek kıyafetlerini yıkamak için kullanılan deterjan; hem de yumuşatıcının özel alınması gerekiyor. Alınan deterjanın suda erimesi çok önemli ve sonrasında da bebek kıyafetlerinin tüm dokulara yayılması gerekiyor. Tüm bu adımlardan sonra da iyi bir deterjan su ile birlikte bebek kıyafetlerinden tamamen uzaklaşabilmeli. Bebek kıyafetlerini yıkamak için saymış olduğumuz özelliklere uygun deterjanlar genellikle sıvı formda oluyor. Kapsül deterjanların ise suda erimesi zor olduğu için çok fazla önerilmiyorlar. Özel olarak satın alınan deterjan ve yumuşatıcılar, çocuk okula başlayıncaya kadar kullanılmalı. Ama en hassas dönemin de ilk iki yıl olduğunu unutmayın. İki yılın sonrasında karma strateji ile biraz kendi deterjanlarınız, biraz bebek deterjanlarını kullanarak çocuklarınızın kıyafetlerini yıkayabilirsiniz. Okula başlayan çocuğunuzun çamaşırları ise artık sizin çamaşırlarınızla birlikte yıkanabilecek duruma gelmiştir.

■ Bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan suyun derecesi kaç olmalı? Genellikle anneler, temiz çamaşır yıkamak için suyun 90 derece olması gerektiği kanısında birleşirler. Ancak herhangi bir mikrobik durum söz konusu değilse siz bebek kıyafetlerini yıkamak için bu yüksek dereceleri kullanmayın. Hassas kıyafetler 30; pamuklu kıyafetler 45 derece ısıda rahatlıkla yıkanabilir. Çok kirli bebek kıyafetlerini yıkamak için ise ön yıkama yöntemini tercih edebilirsiniz, ya da makineye atmadan önce biraz deterjanlı su içerisinde bekletebilirsiniz. Bebek kıyafetlerini yıkamak için 60 – 90 derece arası ısıyı, mikrobik sorunlar söz konusu olduğunda kullanmalısınız. Bebek kıyafetlerini yıkamak için sürekli yüksek ısıları tercih etmenin, kumaşların doğal yapısını bozacağını da unutmamalısınız.

■ Peki ya bebek kıyafetleri nasıl kurutulmalı? Bunun için kurutma makinelerinden çok güneşli açık havaları tercih etmelisiniz. Kurutma makineleri herhangi bir mikroorganizma üretimi gerçekleştirmeseler de, çok yüksek ısıda ve hızlı bir şekilde dönmeleri dolayısı ile bebek kıyafetlerinin doğal yapısına zarar verebilirler. Bu durum beraberinde bebeğinizin hassas cildine zarar verebilir, kızarıklık ve döküntüleri getirebilir. Dolayısı ile en mantıklı kurutma yöntemi güneşli açık hava olarak belirtilmektedir.

■ Bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı ve bebek kıyafetleri nasıl kurutulmalı sorularının sonrasındaki soru ise bebek kıyafetleri nasıl ütülenmeli olmalıdır. Bu noktada, ütünün sıcağının, çamaşırlarda bulunan mikroorganizmaları aldığını hatırlamalı ve yıkama işleminden sonra kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Nemini tamamen almış, kuru çamaşırları ütülemeyi ise ihmal etmeyin.

■ Kullanmakta olduğunuz deterjan ve yumuşatıcıların çok yoğun kokulu olmamasına dikkat edin. Bebeğiniz yeni yıkanmış olan kıyafeti giydiğinde öksürüyor, hapşırıyor, kaşınıyorsa ya da vücudunun herhangi bir yerinde kızarıklık varsa, kullanmakta olduğunuz deterjan onda alerji yapmış demektir. Çok bilinen, pahalı bir deterjan olsa dahi ondan uzak durun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.