Bebeğin Diş Çıkardığını Nerden Anlarız?

Bebeğin diş çıkarma süreci, hem kendisi, hem de annesi için zorlu bir dönemdir. Çünkü bebeğin diş çıkarması, bazı belirtilerin beraberinde gelmesine neden olur. Bunlar öyle belirtilerdir ki, henüz konuşamayan bebeğiniz derdini anlamayacak, siz ise onun huzursuzluğu dolayısı ile kendinizi rahatsız hissedeceksiniz. Peki o halde soru şu: Bebeğin diş çıkardığını nasıl anlarız? İşte bu sorunun yanıtlarını bilirseniz, bebeğin diş çıkarma sürecinde ona yardımınız daha fazla olacaktır.

Bebeğin diş çıkarması genellikle altıncı, ya da yedinci ayda başlayacaktır. Ama bunun, annesi, ve babasının ne zaman diş çıkardığına bağlı olarak da değişebilen bir durumdur. Örneğin, siz annesiniz, ve dişleriniz beşinci ayın sonunda çıkmaya başlamış. Aynı durum bebeğin babası için de geçerli… Bu durumda bebeğin diş çıkarması beşinci ay itibari ile de başlayabilir. Peki zaman da değişiklik gösterebiliyorsa, biz bebeğin diş çıkardığını nasıl anlarız?

Bebeğin Diş Çıkardığını Nasıl Anlarız?

Bebeğin diş çıkarma sürecinin habercisi öncelikle onun salya akıtmasıdır. Ancak, genellikle üçüncü ayından itibaren bebeğiniz zaten muhtemelen salya akıtıyordur. İşte bu durumda bir anne olarak size düşen görev, bebeğinizin akıttığı salyanın miktarındaki artışı gözlemlemektir. Diş çıkartma sürecinde her zamankinden daha fazla salya akıtmasının söz konusu olacağı unutulmamalıdır.

Bebeğiniz sık sık ağlıyor, sürekli huzursuzlanıyorsa, bu durum onun, diş etine baskı yaparak iltihaplanmasına dahi neden olabilen, yeni çıkartacağı dişin yarattığı ağrıdan kaynaklanıyor olabilir. Ağrı, bebeğin diş çıkarma sürecinde en sık gündeme gelen durumlar arasında yer almaktadır.

Bebeğin diş çıkarttığını anlamanın yolları arasında, onun huysuzluğunun gözlemlenmesinden de söz etmek gerekir. Biraz önce sözünü etmiş olduğumuz, onun anlatamadığı, ama sizin hissetmeniz gereken ağrı, bebeğinizin huysuzlanmasına da neden olabilir. Dişin çıkmasının yaklaştığı her gün bebeğin huysuzluğu artar, bu, artan sıkıntıya bağlı olarak gerçekleşen bir durumdur. Ama bunun yanında, bu unsurun, diş tam anlamıyla çıkana kadar geçmeyeceğini de unutmamak gerekir.

Bebeğin Diş Çıkardığını Nerden Anlarız?

1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası