Bebeğimin Diş Çıkardığını Nasıl Anlarım Diyen Anneler İçin Öneriler

Doğum sonrasında, bebekler 3-4 aylık olduklarında yaşadıkları en küçük huzursuzluk, anneler; ve yakın çevre tarafından, bebeğim diş mi çıkarıyor şeklinde algılanır. Ancak bu algılamalar genellikle yanlıştır; ya da erken hissedilir. Peki, bebeğim diş mi çıkarıyor, bebeğimin diş çıkardığını nasıl anlarım gibi soruların yanıtları arasında neler yer almaktadır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir? İsterseniz zaman kaybetmeden sizlere, bu soruların yanıtlarından söz etmeye çalışalım:


Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir sorusunun yanıtları arasında salya akıtmak yer almaktadır. Pek çok bebek ise, ikinci ayı itibari ile salya akıtmaya başlar. Bu durumda anneler, bebeğimin diş çıkardığını nasıl anlarım sorusunu sorar, ve bir karmaşa içerisine girerler. Akıtılan salya her bebekte gözlemlenebilse de, dil çıkartma sırasında daha sık gözlemlendiğini belirtmemiz gerekmektedir.
Bebeğim diş mi çıkarıyor sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da ağrıdır. En çok ağrı veren ise, ilk olarak çıkan azı dişleridir. Peki ama, bebeğinizin ağrı çektiğini nasıl anlarsınız? Hiç bir şekilde anlamasanız, bebeğinizin sık ağlamasından, elini ağzına götürmesinden bu ağrının varlığını hissedebilirsiniz.
Bebeğimin diş çıkardığını nasıl anlarım diyenler, bebeklerinde bir huysuzluğun var olup olmadığını da gözlemleyebilirler. Huysuzluk, biraz önce belirttiğimiz ağrının artması, ve sonrasında dişin çıkmasına kadar geçen süre zarfında kendisini bebeğinizde gösterecektir, ve ne yazık ki bu dönem, bebeğinizin geçirmek durumunda olduğu sıkıntılı bir dönem olarak karşınıza çıkacaktır. Unutulmaması gerekir ki, sağlıklı her bebekte olduğu gibi 6 ya da 7 aylık olan bebekler, bu dönemin sonrasında diş çıkartmak, ve bu belirtileri yaşamak durumundadırlar.
Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer detay da, bebeğin çene, ve yanak bölgesinde gözlemlenen kızarıklık durumudur. Bu durum daha çok, bebeğin akıtmakta olduğu salya dolayısı ile gelişmektedir.
Bu dönemde, yine biraz önce belirtmiş olduğumuz yoğun salya akışı dolayısı ile öksürük de gözlemlenmektedir. Bu öksürüğün nedeni, bebeğin boğazında biriken, ve tıkanıklığa neden olan salyadır. Bebeğiniz, sizin onunla daha fazla ilgilenmenizi istemesi dolayısı ile de öksürebilir.
Ateş de bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında yer alan bir diğer detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş çıkartması dolayısı ile, yüksek ateşi hafife almak ise tamamen yanlış bir davranıştır, ve bu gibi bir durumda bebeğin kesinlikle doktora götürülmesi, gerekli kontrollerin yaptırılması gerekmektedir.
Bebeğin, eline geçen şeyleri ısırması da, bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında yer almaktadır. Bebeğin dişinin çıkacağı yerin kaşınması dolayısı ile, eline geçen her şeyi ısırma eğilimi gösteren sevimli varlığımızın bunu yapmasındaki tek neden, kaşıntısını gidermektir. Ona bir diş kaşıyıcısı almanızı bu dönemler için önerebiliriz.
İshal de bebeklerin diş çıkartmaları sırasında gözlemlenebilir. Bu gibi bir durumun nedeni, salyanın fazlalığıdır, ve salya, bağırsakları fazla çalıştırabilir. Ancak ishal de, ateş gibi, başka bir hastalığın belirtisi olabilir, ve mutlaka bir günden uzun süren durumlarda doktor kontrolü gerekmektedir.
İştahsızlık da bebeklerde diş çıkartma belirtileri arasında yer almaktadır. Katı gıdaları, ağrısı nedeniyle yemekte zorlanacak olan bebeğinize sıvı gıdalar vermelisiniz. Sevimli varlığımızın dişlerinin çıkmasından sonra, en güzel yemeklerinizi ona rahatlıkla yedirebilirsiniz.
Uykusuzluk da, ağrıdan kaynaklı bir problem olarak karşımıza çıkabilir. Bu gibi bir durumda sıvı besinlerin verilmesi gereken bebeğe, anne sütü de verilebilir. Unutmamak gerekir ki, anne sütü, bebeğin sağlık durumuna göre değişen, bebeğin problemlerini çözmeye yarayan olağanüstü bir şeydir…
Diş ağrısı kulağına vuran bebeğiniz kulağını çekiştirebilir, ya da kaşıyabilir. Bu gibi bir durumun, bebeğinizin ağrısı olduğunu size haber vereceğini unutmamalısınız.
Bebeğinizin ağzında, mavi benekler halinde gördüğünüz şeyler de, bebeğinizin diş etinde kanama olduğunu göstermektedir. Bu kanama durumunda bebeğinizin ağzına buzlu pamuk ile masaj uygularsanız, onu biraz da olsa rahatlatabilirsiniz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası