Bebeğimin Ateşini Nasıl Düşürürüm?

Biliyoruz ki bebeğiniz sizin en değerli varlığınız. Ama, sineğin kanadından nem kaptığı da doğru, çünkü çok hassas bir bünyesi, ve çok savunmasız bir yapısı bulunmakta. Bebeğimin ateşini düşürmek için ne yapmalıyım diyen annelere vereceğimiz öneriler arasında telaşa yer olmadığını belirtmeliyiz. Bebeğimin ateşini nasıl düşürebilirim, ve bebeğimin ateşini nasıl düşürürüm sorularınızın yanıtlarını yazımız içerisinde sizlere aktarmaya çalışacağız… Sakin olun, ve bu yöntemleri uygulamaya çalışın…

Bebeğimin Ateşini Düşürmek İçin Ne Yapmalıyım?
Bebeğimin Ateşini Nasıl Düşürebilirim?
Bebeğimin Ateşini Nasıl Düşürürüm?

• Bebeğinizin ateşinin çıktığını anladığınızda yapmanız gereken ilk şey, bir bez; ve bir kap içerisine doldurduğunuz soğuk suyu yanınıza almak, ve bebeğinizin alnına, soğuk su ile ıslattığınız bezi koymak. Bu işlemi, bebeğin alnındaki bez ısındıkça yeniden tekrarlamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Ateş düşene kadar aynı şeyi yinelemelisiniz.

• Bebeğin ateşini düşürerek, vücut ısısını düzenleyen bir diğer yöntem de, ona yaptırılan ılık bir banyodur. Suyun ne sıcak, ne de soğuk olmamasına dikkat ederek yaptıracağınız ılık banyonun sonrasında ise bebeğin üzerini hemen giydirmelisiniz.

• Anne sütünün, bebeğin sağlığı üzerindeki olumlu etkisini bilmeyenimiz yok. Bebeğin sağlık durumuna göre şekillenen; ve kıvam alan anne sütü, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmede de önemli etkiye sahiptir. Bu nedenle, hem bağışıklık sistemini güçlendirmek, hem de su kaybını azaltmak adına, ateşi yükselen bebeğinizi sık sık emzirmelisiniz.

• Bebeğiniz 6 aylıktan daha büyük ise, ona sadece anne sütü değil, sıvı kaybını azaltmak için sıvı içecekler de tükettirebilirsiniz. Soğuk olmak kaydı ile yoğurt, ve süt bu anlamda oldukça etkilidir. Meyve suyu verebileceğiniz bebeğinize, bol su içirebilirsiniz de…

• Bebeğin bulunduğu odanın ısısını da ayarlamanız gerektiğini unutmamalısınız. Bebeğin bulunduğu oda ne çok sıcak, ne de çok soğuk olmalıdır. Ortalama olması gereken ortam sıcaklığı 22 derece olarak belirtilmektedir.

• Ateşi yükselen bebeğin üşüdüğünü düşünebilirsiniz, hatta bebek üşüyebilir de… Ama pek çok kişinin yaptığı gibi onu kat kat giydirmek yerine, ince bir tek kat rahat kıyafet giydirmeniz gereken bebeğiniz uyuduğunda ise üzerine ince bir battaniye örtebilirsiniz.

• Bebeğinizin ayaklarına, bitkisel yağları ılıtarak masaj yapmanız da sizin için iyi bir yöntem olacaktır. Bu sayede rahatlayacak olan bebek, hem rahat uyur; hem de iyileşme süresi, ihtiyacı olan uykuyu alması ile kısalır.

• Çeyrek bardak elma sirkesini bir kase ılık su ile karıştırarak da bebeğinizin vücudunu silebilirsiniz. Bu uygulamada kullanılan elma sirkesi, bebeğin vücut ısısını düşürmeye yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası