Bebeğimi Nasıl Emzirmeliyim?

Bebeğinizin sağlıklı; ve doğru beslenebilmesi için, annesi olarak sizin onu, emzirme sırasında doğru pozisyonda tutmanız; ve onun da doğru şekilde yerleşmesi gerekmektedir. Tam da bu noktada akla, bebeğimi emzirmek için ne yapmalıyım, ve bebeğimi nasıl emzirmeliyim sorularının yanıtı gelmektedir. Bebeğimi ne zaman emzirmeliyim sorusuna da yazımızın ilerleyen bölümlerinde yanıt bulabilirsiniz.

Bebeğimi Emzirmek İçin Ne Yapmalıyım?
Bebeğimi Nasıl Emzirmeliyim?

Bebeğinizi doğru şekilde emzirmek; ve onun rahat etmesini sağlamak için, onun memede doğru yerleşmesini sağlamalı, bu anlamda bebeğinizi doğru pozisyonda tutmalısınız. Bunu anlamak için bebeğinize bakın… Baktığınızda görmeniz gereken şeyler şunlardır.

Bebeğimin Diş Çıkardığını Nasıl Anlarım Diyen Anneler İçin Öneriler

■ Bebeğin alt dudağı dışa doğru dönmüş olmalı
■ Bebeğin ağzı geniş bir şekilde açık olmalı
■ Bebeğin yanakları ya memeye doğru düzleşmeli, ya da yuvarlak olmalı
■ Bebeğin çenesi memeye dokunmalı
■ Bebeğin başı ile vücudu aynı doğrultuda olmalıdır; ve bu düz bir hiza olmalıdır.
■ Bebeğin yüzü memeye dönük, burnu memenin baş hizasında olmalı.
■ Bebek, annenin vücuduna yakın tutulmalı.
■ Anne, işaret parmağı ile memeyi alttan desteklemeli. Başparmağını ise memenin üzerinde tutarak, memeyi bebeğin dudakları ile buluşturmalı.
■ Annenin yatar; ya da oturur pozisyonda bebeği emzirmesi önemli değildir. Önemli olan, annenin rahat pozisyonda olmasıdır.
■ Anne, yeni doğmuş ise bebeği poposundan da desteklemelidir.
■ Anne ilk olarak, memeyi bebeğin dudaklarına değdirmeli, sonrasında bebeğin ağzını açmasını beklemelidir. Bebek ağzını açtığında ise, hızlıca alt dudağını, memenin alt ucuna gelecek şekilde bebeği konumlandırmalıdır.
■ Memenin, ve başının, emzirme sonrasında sağlıklı görünümde olması gerekir.

Bebeğimi Ne Zaman Emzirmeliyim?

Bu sorunun yanıtı için, bebeğinizin gelişmişlik seviyesine bakmanız gerekmektedir. Orta, ya da iri yapılı bir bebeğin, ortalama 2.5 – 3 saatlik aralıklarla emzirilmesi gerekmektedir. Ama siz, bebeğinizin daha çabuk acıktığını düşünüyorsanız, muhtemelen onu doğru şekilde emzirmiyor, ya da yeteri kadar emzirmiyorsunuz demektir. Böyle bir durumda, vücudunuzun daha az süt üretmesi durumunun söz konusu olacağını da belirtmeliyiz. Bu gibi bir durumdan kaçınmak adına, aynı hataları üç haftadan fazla yapmamanız önerisinde bulunmamız gerekecektir; çünkü sürekli tekrarlanan hatalar, bebeğinizin aç kalmasına, sizin ise, vücudunuzun süt üretimini durdurmasına neden olacaktır.

Bebeğimin Gözü Çapaklanıyor Ne Yapmalıyım?

Bebeğinizi 10 – 15 dakika emzirip, sonrasında emzirmeyi sonlandırırsanız, bebeğiniz kısa sürede acıkacak, ve vücudunuz zamanla az süt üretecektir. Bu nedenle, bebeği en az 40 – 45 dakika emzirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu sırada uyuyacak olursa bebeğinizi mutlaka uyanık tutmanın bir yolunu bulmalısınız. Sadece prematüre; ya da sarılık problemi olan bir bebeğin emzirme sırasında uyuması normal karşılanmaktadır, çünkü bu bebeklerin uykuya ihtiyaçları vardır. Ama eğer günde iki kere, emzirme sırasında uyuyorsa, bu da çok önemli bir sorun değildir.

Bebeğin emzirme sırasında uyuması, sizin daha sonra zorlanmanıza neden olacaktır, çünkü bebeği uyutmak için her seferinde emzirmeniz gerekecek, ve bu da, onun, kendiliğinden uykuya dalmasını önleyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası