Bebeğimi Denize Nasıl Sokmalıyım?

Yaz demek, bizler için sahil demek, deniz, havuz, güneş… demek. Peki ya bir de bebeğimiz varsa? Büyüklerimiz, bebeğimizi de denize sokabileceğimizi söyler, hatta, onlara göre bebeği denize sokmak iyidir, isilikleri söndürür, bebeğin solunum yollarını temizler, vücudundaki mikropların atılmasını sağladığı söylenir… Peki bebeği denize sokmak gerçekten de dedikleri gibi iyi midir? Bu yazımızda sizlere, Bebeğimi denize nasıl sokmalıyım, bebeğimi ne zaman denize sokabilirim, bebeğim ne zaman denize girebilir… gibi soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız.

Bebeğimi Denize Nasıl Sokmalıyım?

Bebeği denize sokmak, kendimiz için de önemli olduğu gibi, şu anlamda çok dikkat edilmesi gereken bir konudur: Girilecek olan denizde bulunan koli basili oranının çok düşük olması, yani denizin çok temiz olması gerekmektedir. Ancak her zaman gireceğimiz denizin temiz olup olmadığından emin olamayız. Bu nedenle şuna dikkat etmeliyiz: Hem kendimiz, hem de bebeğimiz için, girilecek olan deniz açık deniz olmalıdır… Yani, Marmara denizi kapalı denizdir; ancak boğaz dışında girilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bebeğinizi burada denize sokmanız önerilmez.

Peki, diyelim ki bebeğinizi sokacağınız denizin temiz; hatta çok temiz olduğundan eminsiniz. Bebeğinizi denize soktunuz… Ne kadar zaman sonra geri çıkartmalısınız? Aslında bu tamamen, bebeğinizin vereceği tepkilere bağlıdır. Kimi bebekler suyun içerisinde oyun oynar, gülücükler saçar, Akdeniz’de, örneğin Antalya’da denize giriyorsunuzdur, yani su sıcaktır, bebeğiniz 9 – 10 aylıktır… Yarım saat bile denizde kalabilir. Ama, diyelim ki bebeğiniz daha 4 aylık, Ege’de, suyun Akdeniz’e göre daha sıcak olduğu bir yerde denize gireceksiniz, bebeğiniz ise, zaten suyu sevmiyor, ve sürekli ağlıyor… O halde 4 dakika bile yeterli olacaktır.

Peki ya, bebeğiniz 2 – 3 aylıksa, denize daha yeni girecekse, suda ne kadar kalmalı? İşte bu noktada tüm bilinenler hafızalardan silinir, ve bebek için 2 – 3 dakika yeterli olacaktır. Alışması için zamana; ve bir kaç tekrara ihtiyacı olduğunun unutulmaması gerekir.

Peki ya bebeğinizin gireceği deniz temiz değilse ne olur? İşte bu sorunun yanıtlarına maruz kalmak istemiyorsanız, bebeğiniz özellikle 2 yaşından küçük iken onu, temizliğinden emin olmadığınız denize sokmamalısınız. Ama diyelim ki soktunuz… Bu durumda, ishal, ve idrar yolu enfeksiyonu gibi komplikasyonlara hazır olmanız gerekmektedir.

Bebeğim Ne Zaman Denize Girebilir?

Bebeğin denize girebilmesi için belirlenmesi gereken zaman, onun hem kaç aylık; hem de kaç kilo olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer deniz çok temizse, hava şartları uygunsa, su sıcaklığı 28 – 30 derece civarında ise, bebeğinizin cilt altı yağ dokusunun gelişmişliğine dayanarak, 5.5 – 6 kilo olduğunda, onu denize sokabilirsiniz. Ya da, bebek çok küçük, ya da prematüre doğmamış ise, 3 – 4 aylıktan itibaren de denize sokabileceğinizi belirtebiliriz.

Bebeğimi Ne Zaman Denize Sokabilirim?

Havanın, ve suyun çok sıcak olduğu, ama güneşin olmadığı günlerde bebeğinizi denize, 10:00 – 19:00 saatleri arasında sokabilirsiniz. Ama güneş varsa, 12:00 – 17:00 arasında denize sokulmaması gereken bebek, güneş altında bu saatlerde denize girecekse de 10 dakikadan fazla tutulmamalıdır. Bebeğin başına mutlaka şapka takılmalı, omuz, yüz gibi açıkta kalan bölgelerine mutlaka güneş koruyucu sürülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası