Çinkonun Faydaları Ve Çinko Eksikliği

Çinko, insan vücudunun gereksinim duyduğu minerallerden bir tanesidir. Çinko minerali, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Çinko minerali bakımından zengin olan vücutların hastalıklardan korunması daha kolay bir hal almaktadır. Çinko minerali aynı zamanda yaraların çabuk iyileşmesini de desteklemektedir. Çinko mineralinin diyabet hastalarına iyi geldiği; ve görme duyusunu iyileştirdiğinin de bilinmesi gerekmektedir. Çinko minerali hakkında kısaca bilgi verildikten sonra, çinkonun faydaları; ve çinko eksikliği hakkında da sizleri bilgilendirelim…

<

Çinkonun faydaları arasında, yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi sonucu, grip ve soğuk algınlığına karşı iyi gelmesinden söz etmek gerekmektedir.
Çinkonun faydaları arasında, akne tedavisi; ve sivilce tedavisine iyi geldiğinin de bilinmesi gerekmektedir.
Çinkonun faydaları arasında cildi güzelleştirmesinden de söz etmek gerekir; çünkü çinkonun hücre yenileyici özelliği bulunmaktadır. Diyebiliriz ki, çinkonun faydaları arasında yaşlanmayı yavaşlatan bir etki de bulunmaktadır.
Çinkonun faydaları arasında, el tırnaklarını sertleştiren özelliğinden de söz etmek gerekir.
Çinkonun faydaları arasında, saçları kuvvetlendirdiği de belirtilmelidir. Saç dökülmesinin tedavisinde de çinko mineralinden destek alınır.
Çinkonun faydaları arasında, uçuk tedavisi; ve nörodermitisi rahatsızlığını hafifletmesinden de söz etmek gerekmektedir.
Çinkonun faydaları arasında, adet sancılarının hafifletilmesinden; ve kısırlığın önlenmesine olan katkılarından da bahsetmek yararlıdır.
Çinkonun faydaları arasında, ağır metalleri vücuttan atmaya yaradığından da bahsetmek gerekir; bu ağır metaller arasında amalgam da bulunmaktadır.
Çinkonun faydaları arasında, kemiklerin güçlendirilmesinden de söz etmek gerekmektedir.
Çinkonun faydalarının sonrasında, çinko eksikliğinin zararlarından da kısaca söz etmek isteriz…
Çinko eksikliğinin zararları arasında, insanların enfeksiyon kaynaklı hastalıklara daha kolay yakalanmasından söz etmek gerekir.
Çinko eksikliğinin zararları arasında, bireylerin tat alma; ve koku alma duyularının zayıflamasından da bahsetmek gerekmektedir.
Çinko eksikliğinin zararları arasında çocukların gelişimini ve büyümesini yavaşlatmasından da söz etmek gerekmektedir.
Çinko eksikliğinin zararlarının bilinmesinin de sonrasında, çinko eksikliğinin belirtilerinden bahsetmek gerekmektedir.
Çinko eksikliğinin belirtileri arasında ilk sırada tırnaklarda beyaz lekelerin oluşması yer almaktadır.
Çinko eksikliğinin belirtileri arasında saç dökülmesinin de yer aldığı bilinmelidir.
Çinko eksikliğinin belirtilerinden bir diğeri de vücudun enfeksiyonlara karşı daha zayıf olmasıdır.
Çinko eksikliğinin belirtilerinden bir diğeri de, çocukların öğrenmekte sorun yaşamalarıdır. Çinko eksikliğinin belirtilerinden biri de, yine çocukların büyüme geriliği problemi yaşamalarıdır.
Çinko eksikliğinin belirtilerinden bir başkası da kısırlıktır. Çinko eksikliğinin belirtilerinden bir başkası ise, insanların ellerinin ve ayaklarının soğuk olmasıdır.
Çinko eksikliğinin belirtilerinden sonuncusu ise, koku alma ve tat alma duyularının zayıflamasıdır.
Günlük çinko ihtiyacı 15 miligramdır. Çinko içerikli yiyecekler şunlardır: fındık, bezelye, fasülye, deniz ürünleri, karaciğer, kırmızı et, yumurta…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası