Burun Tıkanıklığını Geçirme Yöntemleri

Burun tıkanıklığı, havaların soğuması ile birlikte gelen kış hastalıklarının sonucunda, genellikle geçici olarak ortaya çıkar; ama ne kadar geçici de olsa, bize verdiği rahatsızlık tahammül edilebilir değildir. Peki burun tıkanıklığı nasıl geçer evde? Yazımız içerisinde sizlere, burun tıkanıklığını geçirme yöntemlerinden söz etmeye çalışacağız…

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Evde?

• Burun tıkanıklığını geçirme yöntemlerinden ilki, sadece parmaklar kullanılarak uygulanır, ve bu nedenle hiç bir malzemeye de gerek bulunmamaktadır. Yapmanız gereken tek şey, baş parmak; ve işaret parmağınızı burun deliklerinize sokmak, sonrasında delikleri yukarı doğru hafifçe kaldırmaktır.. Bu arada burnunuzdan nefes vermeniz gerektiğini de belirtmeyi unutmayalım…

• Burun tıkanıklığından kurtulmak adına, ne şekilde yattığınız da önemlidir. Sağ burun deliğiniz tıkandı ise sol, sol burun deliğiniz tıkandı ise sağ yanınıza dönerek yatın. Bu yöntem geçici de olsa, zaten burun tıkanıklığının geçici olduğunu hatırladığımızda, işe yarayabileceğini belirtebiliriz.

Manda Yağının Faydaları

• Keskin kokusu olan şeyler de burun tıkanıklığını açıcı etki göstermektedir. Bu anlamda, mentollü mendillerden, naneli şeker, ve sakızlardan, baharatlı yiyeceklerden destek alabilirsiniz.

• Bir bardak suyu kaynatıp, sonrasında içerisine ya mentol, ya da limon suyu ekleyin. Ve ardından da, hazırlamış olduğunuz suyun buharını burnunuza zaman zaman nefes alarak çekin.

• Sıcak bir banyonun da işinize yarayacağını belirtebiliriz.

• Bir havluyu ütü ile ısıtarak, bu havluyu yüzünüze kapatın, sonrasında burnunuzdan nefes almaya çalışın.

Ülser Hastalığında Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Burun tıkanıklığını geçirme yöntemlerinin hiç biri işinize yaramıyorsa, doktorunuza başvurun, ya da bir eczaneye giderek burun spreyi alın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası