Burun Kanaması Neden Olur?

Burun kanaması zaman zaman hepimizin başına gelmektedir. Özellikle de mevsim yaza doğru yavaş yavaş dönerken, burun kanaması problemi ile her zamankinden daha sık karşılaşacağımız bir gerçektir. Bazen burun kanaması hayat kurtarır, çünkü beyin kanamasını yüksek oranda önlemiş olması söz konusudur; özellikle de yüksek tansiyon söz konusu olduğunda… Bununla birlikte, bazen burunda bulunan bir yara; ya da kılcal damar çatlaması da burun kanamasına neden olabilir. Burun kanaması neden olur sorusunun yanıtlarını bilmek, sonrasında da burun kanaması nasıl durur sorusunun yanıtlarını öğrenmek asıl meseledir. Doğru zamanda doğru müdahaleyi yapmak hayat kurtarır.

Burun Kanaması Neden Olur?

■ Özellikle çocuklar ve gençlerde görülen burun kanamasının nedenlerinden en sık karşılaşılanı: Kılcal damar çatlamasıdır. Bu neden ortaya, burun karıştırmanın sonucu olarak çıkmaktadır.

Yüksek tansiyon da burun kanamasının nedenleri arasında yer alır. Ve biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi, bu nedenden kaynaklı burun kanamasına sevinmek gerekir. Aksi halde beyin kanamasına dönebilmesi, hatta felç ile sonuçlanabilmesi muhtemel bir olumsuzluğu önlemiş olacaktır.

■ Geçirilmiş olan herhangi bir travma, burna darbe alma gibi durumlar, burun kanamasını ortaya çıkartabilmektedir.

■ Burun kırılması söz konusu olmuş ise görülebilir.

Karaciğer Hastalıkları Nasıl Belirti Verir?

■ Burun kanamasının nedenlerinden bir diğeri de, burna uygulanan kortizon içerikli ilaçlardır.

■ Burna yabancı madde çekmek de kanamayı gündeme getirebilir.

■ Bazı burunlar yapısal olarak, hava yolunun az olması sonucunu ortaya çıkartır. Kıkırdak ve kemiğin ağırlığı, hava alımını azaltabilir. Bu durum burunda kurumaya, dolayısı ile de burun kanamasına neden olabilmektedir.

■ Zaman zaman nezle ve grip gibi durumlarda da burun kanaması gündeme gelebilir. Burun akıntısı fazla ise ve burnu sık sık silmek durumu söz konusu ise burun içi tahriş olursa, kanama zaten kaçınılmazdır.

Hastalıklar Eskiden Nasıl Tedavi Ediliyordu?

■ Bazı kişiler, özellikle de yaşlılar, kan sulandırıcı olarak düzenli şekilde aspirin kullanmaktadır. Ama bu durum doktor kontrolünde olmaktadır. Eğer doktor kontrolü dışında aspirin kullanımı gerçekleştiriliyorsa, kan gereğinden fazla sulanmış, dolayısı ile burun kanaması ortaya çıkmış olabilir.

■ Üst solunum yolu hastalıklarından biri olan ve rahatsız edici durumları da ortaya çıkartan sinüzit, burun kanamasının nedenleri arasında yer almaktadır.

■ Burnu çok şiddetli bir şekilde çekerek akmasını önlemeye çalışmak; ya da akması için yine çok şiddetli sümkürmek de burun kanamasını ortaya çıkartabilmektedir.

■ Havanın çok sıcak ya da ortamın havasız olması da burun kanamasının nedenleri arasında yer alabilir. Bu nedenle yaz aylarında burun kanamasının daha sık görülebileceğinden, yazımızın başında söz etmiştik.

Burun Kanaması Nasıl Durur?

Pek çok kişi, burun kanamasını durdurmak adına, burnunun ucunu tutar ve başını geriye doğru atarak, kanamanın olmasını önlemeye çalışır. Ancak biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, burun kanaması, beyin kanamasını önlemek konusunda önemli bir işleve sahiptir. Bu nedenle, bu alışkanlığınızdan kesinlikle vazgeçmeli, başınızı geri atmamalı, burnunuzu kapatmamalısınız.

Kemoterapiden Sonra Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

■ Burun kanaması sırasında başınızı öne doğru eğin.
■ Burnunuza tampon uygulayın.
■ Burnunuzun üzerine buz koyarak, kanın donmasını, pıhtılaşmasını sağlamaya çalışın.
■ Burun kanamasının durmasının sonrasında burnunuzu karıştırmayın.
■ En kısa zamanda bir doktora görünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası