Böğürtlen Hakkında Bilmedikleriniz Ve Böğürtlenin Faydaları

Böğürtlen, çok fazla tercih edilen bir meyve olmamasına karşın aslında sık olarak tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü böğürtlenin içeriği, vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Böğürtlende hangi vitamin ve hangi minerallerin bulunduğuna kısaca göz atmak istersek: Böğürtlende, A vitamini, C vitamini ve E vitamini bolca bulunmakta; folik asit, selenyum ve kalsiyum, böğürtlende yoğun olarak bulunan vitamin ve minerallerdir.

<

Böğürtlenin faydalarına baktığımız zaman, böğürtlenin faydaları arasında ilk sıralarda kanser türlerine karşı koruyucu olduğunu görüyoruz. Böğürtlenin faydalarını içeriğinde barındıran koruyucu özelliğinin bulunduğu kanser türlerine bakarsak: karaciğer kanseri, yemek borusu kanseri, kalın bağırsak kanseri ve deri kanserinin, böğürtlenin koruması altında olduğunu görürüz.
Böğürtlenin faydaları arasında, kalp sağlığını koruması da unutulmaması gereken faydalardan sayılmaktadır. Böğürtlenin faydalarından bir diğeri de, vücutta var olan iltihaplanmanın azaltılmasıdır. Bir nevi antibiyotik özelliği göstermektedir diyebiliriz. Böğürtlenin faydalarından bir diğeri de kabızlığı önlemesidir. Böğürtlenin faydaları arasında yer alan kabızlığın önlenmesi, böğürtlenin bağırsakları çalıştırma özelliği ile bağlantılıdır. Böğürtlenin faydalarından bahsederken, kabızlıktan da bahsedebilmemizin nedeni, böğürtlenin içeriğinde yer alan yoğun lif oranıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası