Biberiyenin Faydaları Ve Biberiye Yağının Faydaları İle Biberiye Nasıl Kullanılır

Ana vatanı Akdeniz olan biberiye hakkında bilgi vermek için hazırladığımız bu yazımızda, öncelikle biberiyenin bir diğer adının da kuşdili olduğunu belirtelim. Biberiye, ballıbabagiller familyasına ait bir bitkidir. Türkiye’de biberiye, süs bitkisi olarak da kullanılmakla birlikte, genellikle yabani olarak yetiştirilmektedir. Türkiye’nin Güney; ve Batı bölgelerinde biberiyenin yetiştiğini belirtmekle birlikte, biberiyenin yetişebilmesi için kıyı bölgelerinin elverişli olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. Biberiye yağı nasıl elde edilir derseniz, biberiye yağı, biberiyenin çiçekli dallarına uygulanan su buharı destilasyonu ile elde edilmektedir…

Biberiyenin faydalarından bahsederken ilk olarak, biberiyenin antispazmodik etkisinden söz etmemiz gerekmektedir. Biberiyenin faydalarından bir diğeri ise, sindirim sisteminin sağlıklı olmasına yardımcı olmasıdır. Sindirim sistemine biberiyenin faydası, bağırsakları; ve mideyi uyarıcı etkisi ile gerçekleşmektedir.
Biberiyenin faydaları arasında, dolaşım sistemine olan olumlu etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Dolaşım sistemine biberiyenin faydası, sinir, ve sinir uçlarını uyarıcı etkisi ile gerçekleşmektedir… Biberiyenin faydaları arasında, üşüme problemini gidermesi; ve sabah yorgunluğuna iyi gelmesinden de söz etmek gerekmektedir. Biberiyenin faydalarından bir başkasının ise kanserojen etkisi olduğu, yapılan bir takım çalışmalar ile gösterilmiştir. Biberiyenin kansere etkisi, göğüs kanseri hücrelerinin üremesini engellemesine de yardımcı olmaktadır. Biberiyenin kansere etkisi, lösemi; ve diğer tüm kanser hücrelerinin üremesini engellemesi ile de açıklanabilmektedir.
Biberiye yağının faydaları arasında, harici kullanım ile romatizmal ağrılardan da söz etmek gerekmektedir. Biberiyenin faydaları arasında, migren ve baş ağrısı problemine karşı etkili olduğundan da söz etmek gerekmektedir. Biberiyenin faydalarından bir başkası da, kanı sulandırması; ve bununla birlikte kan şekerini düşürmesidir. Biberiyenin faydaları arasında, saç dökülmesi probleminin çözülmesinden de söz etmek gerekmektedir.
Biberiye yağının faydaları arasında hafızayı güçlendirmesinden de söz etmek gerekmektedir. Biberiye yağının faydalarından yararlanabilmek için, biberiye yağının harici kullanımı; ya da koklanması gerekmektedir. Biberiye yağının faydaları arasında, öğrenme ve algılama ile, hatırlama etkilerini güçlendirdiğinden söz etmek gerekmektedir. Biberiye yağının faydaları arasında, kas ağrılarını gidermek, düşük tansiyonu dengelemek, kan dolaşımını düzenlemek… gibi pek çok etkisinden de söz etmek gerekmektedir.
Biberiye nasıl kullanılır derseniz, biberiyeyi sıvı ekstre olarak kullanabileceğiniz gibi, uçucu yağını koklayabilirsiniz; bununla birlikte, biberiye nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de biberiyenin kapsül şeklinde kullanıldığıdır. Biberiye nasıl kullanılır sorusunun bir diğer yanıtı da biberiye çayıdır…
Biberiye çayı nasıl hazırlanır sorusunun yanıtını da sizlerle paylaşacak olursak: biberiye çayı nasıl hazırlanır? Biberiye çayı nasıl hazırlanır sorusunun yanıtı olarak ilk önce biberiyeyi ince bir şekilde kıymak, vesonrasında iki çay kaşığı biberiye alarak, bir bardak kaynamış suyun içerisinde haşlamak gerekir. Bineriye çayının ocaktan alınmasının ardından on dakika demlenmesi gerekir; ve daha sonra da süzülerek içilir. Biberiye çayı kullanımı ne kadar olmalıdır derseniz, biberiye çayı kullanımı günlük iki bardak ile, biberiye çayı kullanımı günlük üç bardak arasında değişebilmektedir.
Biberiye banyosu için ise, bir litre su içerisine atılan elli gram biberiye, kaynama noktasına gelinceye kadar ısıtılır. Biberiye banyosu için hazırlanan biberiye suyu, 25 ya da 30 dakika dinlendikten sonra banyo suyunun içerisine eklenir. Biberiye banyosunun uyarıcı etkisi olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, biberiye banyosunun geceleri yapılması önerilmemektedir.
Son olarak biberiyenin zararlarından söz edelim. Biberiyenin zararları arasında, yüksek tansiyon problemi olanların risk altında olduklarını, çünkü biberiyenin tansiyonu yükseltmeye etkisi olduğunu belirtmek gerekmektedir. Biberiyenin zararlarından hamileler de etkilenebilirler. Düşük riskini doğuran biberiyeni hamilelerin kullanması önerilmez. Biberiye yağının dahili kullanımı ise, böbreklerde, midede bir takım problemlere sebebiyet verebileceği gibi, zehirlenmelere dahi sebep olabilmektedir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası