Beyin Kanaması Kimlerde Görülür? Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere beyin kanaması ile ilgili bilgilerden söz ederek, beyin kanaması kimlerde görülür, ve beyin kanaması belirtileri nelerdir şeklindeki soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de beyin kanaması ile ilgili bilgiler edinerek, beyin kanaması kimlerde görülür, ve beyin kanaması belirtileri nelerdir sorularının yanıtlarını öğrenmek istiyorsanız, hiç zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:

Beyin kanaması kimlerde görülür? Polikistik böbrek hastalıklarına sahip olan kişilerle birlikte, ailesinde damarlara bağlı bir takım problemleri bulunan kişilerin beyin kanaması geçirme riskleri bulunmaktadır. Beyin kanaması kimlerde görülür sorusunun yanıtları arasında yer alan daha önemli birey gruplarının bulunduğunu da belirtmemiz gerekmektedir: yaşlılar, düşme riskine sahip bulunanlar, obezite problemi olan şişman kişiler, sigara kullananlar, tansiyon hastaları; ve şeker hastaları, beyin kanaması geçirme riski daha yüksek olan kişiler olarak belirtilmektedir.
Beyin kanamasının belirtileri nelerdir? Eğer konuşmakta problem yaşıyorsanız, ya da kusma şikayetleriniz fazla ise, bunun yanında, şiddetli baş ağrılarını ani olarak yaşıyorsanız, beyin kanaması belirtilerinden şüphe ederek doktora başvurmanız önerilmektedir. Çünkü belirttiğimiz beyin kanaması belirtileri, size, beyin kanaması geçirdiğinizi değil, ama, beyin kanaması riskinizin bulunduğunu gösterebilmektedir. Beyin kanaması belirtilerini daha net ifade etmek istediğimizde ise, yine şiddetli baş ağrısından, solunum güçlüğünden, şuur kaybından; ve bunun yanında, ani bir şekilde gelen felç durumundan söz etmemiz gerekmektedir. Beyin kanaması belirtilerinin mutlaka ciddiye alınması, ve en kısa zamanda uzmana başvurulması gerekmektedir.
Unutmamak gerekir ki beyin kanaması teşhisi günümüzde son derece kolay bir şekilde konulabilmektedir. Beyin kanamasının yaklaştığı teşhis edilecek olursa, risk grubundaki kişiler ameliyat dahi edilmeden, sadece takip edilerek beyin kanamasından korunabilmektedir. Bunun yanında, beyin kanamasının teşhisi konulmaz ise, beyin kanaması kalıcı hasarlar bırakır mı sorusunun yanıtları olumlu şekilde verilir; ve beyin kanaması hayati risk taşıdığı gibi, hayati problem yaratmadığında da kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.
Beyin kanaması kimlerde görülür sorusunun yanıtları arasında travmaların da yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Beyin kanamasının teşhisi için tomografi, ve beyin MR’ının yeterli olabileceğini de belirterek, ailesinde baloncuk geçiren kişilerin mutlaka, beyin kanaması risk grubunda bulunup bulunmadıklarını araştırmalarını öneriyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası