Bel Ağrısı İçin Ne Yapabilirim?

Bel Ağrısı İçin Ne Yapabilirim?

Bel ağrısı, özellikle kış aylarının gelmesi ile birlikte yoğun olarak pek çok kişide görülmekte; çünkü duruş bozuklukları, kilo, stres gibi nedenlere bağlı olan bel ağrısının nedenleri arasında üşütmek de yer alıyor. Bu nedenle de pek çok kişi, bel ağrısı için ne yapabilirim sorusunun yanıtlarını internet üzerinde araştırıyor. Bel ağrısından kurtulmak için yapılması gerekenleri ilerleyen bölümlerde sizlerle detaylı olarak paylaşacağız. Artık siz de, başınıza bela olan bel ağrısından kolayca kurtulabileceksiniz.

Bel ağrısının genel olarak bir yaralanma ya da hastalıkla alakası yoktur. Eğer bir haftadan uzun sürüyorsa, bir ay içerisinde muhtemelen kendiliğinden azalacaktır. Ancak hani derler ya: Neremiz ağrısa canımız orada ve bununla birlikte, vücudun dik durabilmesi için de bel ağrısından kurtulmak için yapılması gerekenleri bilmek gerekir. O halde, bel ağrısı için ne yapabilirim sorusunun yanıtlarını sizlerle hiç zaman kaybetmeden paylaşmaya başlayalım.

■ Her şeyin öncesinde, bel ağrısına maruz kalmamak adına, sizin için uygun duruş şekillerini bilmelisiniz. Ağırlık kaldırır, masa başında oturur; ya da spor yaparken, doğru duruşu elden bırakmamalısınız.

■ Bel ağrısından kurtulmak için yapılması gerekenler arasında bazı egzersizlerden de söz etmek gerekmektedir. Bu egzersizler ile söz konusu kasları güçlendirerek, bel ağrısını önleyebilir; ya da azaltabilirsiniz.

■ Bel ağrısının başladığı ilk 1 – 2 gün içerisinde, ağrıyan bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinize gelince: Bir havlunun içerisine buz sarın ve sonrasında da bel ağrısının olduğu bölgeye 5 – 10 dakika uygulayın.

■ Bel ağrısının bir kaç gün geçmemesi durumunda, soğuk kompresten vazgeçip, ağrıyan bölgeye sıcak uygulaması gerçekleştirebilirsiniz.

■ Bel ağrısından kurtulmak için yapılması gerekenler arasında yatak istirahatinin de yer aldığı belirtilir; ama bunu size öneren doktorunuz değilse yapmayın. Siz hareket etmeye devam edin. Ancak bükülmeler ve dönüşlerinizin ani olmasını da engelleyin.

■ Sürekli aynı pozisyonda kalmayın. Örneğin bir saat oturuyorsanız, sonrasında kalkıp on dakika boyunca hareket edin, yürüyün, değişik hareketler yaparak kaslarınızı çalıştırın.

■ Oturuş şeklinizin yanlış olması da bel ağrısına duruş bozuklukları kadar neden olmaktadır. Bu nedenle, nasıl durmanız ve oturmanız gerektiği hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. olun. Bunun için elinizde internet var; ayrıca, buna yönelik çok sık televizyon programı yapılıyor.

■ Bel ağrısından kurtulmak için ne yapabilirim dediğiniz noktada, klimadan ya da rüzgardan da kendinizi koruyun. Hatta özellikle kış aylarında, belinizi açıkta bırakan kıyafetler kullanmaktan da uzak durun.

■ Bir hafta içerisinde, bel ağrısı için ne yapabilirim sorusunun yanıtları arasında yer alan, vermiş olduğumuz tüm önerileri uyguladı iseniz ama yine de bel ağrısının şiddetinde bir azalma olmadı ise bir fizik ya da ortopedi doktorundan randevu alıp, sorunu doktorunuzla çözmeye çalışın.

■ Egzersiz yaparak kendinizi daha iyi hissedeceğinizden söz etmiştik. Ancak yapacağınız egzersizler, kendinizi fazla yormayacağınız türden olmalı. Örneğin, kısa yürüyüşler yapın, kondüsyon bisikleti kullanın, gerilme – esneme hareketleri yapın, yüzme gibi egzersizlerden yararlanın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.