Bebeklerde Sivilce Oluşumu Ve Bebeklerde Sivilce Nedenleri İle Tedavisi

Sivilce problemi, sadece ergenlik çağındaki kişilerde olur; ve bu nedenle sivilceler ergenlik sivilcesi adını alır şeklinde bir düşünceniz var ise yanılıyorsunuz demektir. Çünkü, bebeklerde bile sivilce sorunu ile karşılaşılabilir. Yeni doğmuş bebeklerde; ya da henüz bir kaç haftasını tamamlamış bebeklerde sivilce görülmesi durumu, pek çok anne ve babanın korkmasına; ve telaşa kapılmasına neden olmaktadır. Bebeklerde sivilce nedenleri arasında, herhangi bir kişiden bulaşma durumunun söz konusu olmadığını; ya da bebeklerde sivilce nedenleri arasında, bebeğin cildinin kirli olmasının bulunduğunu düşünmemelisiniz. Bebeklerde sivilce nedenleri, bunların hiç birisi değildir.

<

Bebeklerde sivilce görüldüğü takdirde, bebeklerde sivilce tedavisi adı altında, bebeğin sivilcesini sıkmayı kesinlikle aklınıza getirmeyin. Bebeklerde sivilce tedavisi için, kesinlikle, çok yumuşak bir kumaş ile dahi, bebeklerde sivilceyi silmeyi düşünmeyin. Bebeklerde sivilce tedavisi uygulamayı düşünüyorsanız, bebeklerin cildinin çok hassas olduğunu kesinlikle hatırlamalısınız. Ve bebeklerde sivilce tedavisini, hassas olan cilde uygun bir şekilde gerçekleştirmeyi de biliniz.
Peki bebeklerde sivilce nedenleri nelerdir diye sorarsanız: bebeklerde sivilce oluşumunun nedenini sizlere hemen açıklamak isteriz: anne adayının hamileliğinin son haftalarında, anne adayındaki hormonlar, plesentayı aşarak bebeğe ulaşır. Annenin hormonlarının bebeğe ulaşması ise, bebekteki yağ salgılarının uyarılmasına neden olmaktadır. Bu durum bebeklerde sivilce nedenleri arasında ilk sırayı alan en temel faktör olarak bilinmektedir.
Bebeklerde sivilce oluşumu, doğum sırasında da var olabilir; ancak genellikle bebeklerde sivilceler, doğumdan 3 – 4 hafta sonra ortaya çıkarlar. Bebeklerde sivilceden bu dönemde korkmamak gerekmektedir. Bebeklerde sivilce oluşumu, 4 ile 6. aylar arasında duracaktır. Bebeklerdeki sivilceler, bir kaç hafta içerisinde kendiliğinden geçecektir. Müdahale etmemek en doğrusudur. Bebeklerde sivilceler, genelde yanak bölgesinde çıkmaktadır; fakat, alında, çenede; ve bazen sırt bölgesinde de görülebilmektedirler.
Bebeklerde sivilce nedenleri arasında, bebeğin cildine temas eden giysinin kumaşının yanlış ya da zararlı kumaş olması; kumaşın yanlış deterjanla yıkanması, bebeğin cildine kendi tükürüğünün ya da anne sütünün çok temas etmesi gibi durumlar da sayılabilmektedir.
Bebeklerde sivilce nedenlerinden bahsettik; ve bebeklerde sivilce oluşumunun anormal bir durum değil olağan bir durum olduğunu da belirttik; ancak, bebeklerde sivilcelerin pul pul bir görünümü var ise, bebeklerde sivilceler çok sert ise, bebeklerde sivilceler, bebek altıncı ayın ortasında iken hala devam ediyorsa, bir doktordan yardım almanız gerektiğini de unutmamalısınız.
Bebeklerde sivilce tedavisi için, doktora başvurmanızı gerektirmeyen durumlarda, bebeğinizin cildini, günde bir sefer ılık su ile silebilirsiniz. Yumuşak bir bebek sabunundan da böyle zamanlarda faydalanabilirsiniz. Bunun yanında doktora gittiğinizde, bebeklerde sivilce tedavisi için önereceği uygulama genellikle merhem ya da kremler ile olacaktır.

Latest Comments
  1. Anonim

    benim bebegim 5 haftalık sivilci var ne yapmam gere erkek dogumdan olabilirmi
    çok üzülüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası