Baş Dönmesi Neden Olur? Başım Dönüyor Neden Olabilir?

Baş Dönmesi Neden Olur? Başım Dönüyor Neden Olabilir?

Baş dönmesi hemen hemen herkes tarafından, hayatının belli dönemlerinde yaşanan bir durumdur. Genellikle Vertigo adı ile bilinir. Denge kaybı ve sersemlik hissi olarak tanımlanabilir. Daha çok yaşlılarda ortayaçıkan bir durum olduğunu düşünsek de aslında acıktığımızda, araba ya da uçak tutması gibi problemler yaşadığımızda hepimizin başı dönebilir.

Ancak yaşanan durum bazen geçici iken bazen de kalıcı olabilir. Geçici olması halinde, nedeni ortadan kaldırır ya da bir ilaç alır ve bu durumdan kurtulursunuz. Fakat kalıcı baş dönmesi problemi söz konusu olduğunda mutlaka altta yatan sebebin öğrenilmesi gerekir. Aksi halde sorunu yine bazı ilaçlarla anlık olarak çözer ama ondan kurtulamazsınız.

Baş Dönmesi Neden Olur

Baş Dönmesi

Başınızın döndüğünü genellikle hareket eder ya da eğilip kalkarken hissedersiniz. Eğer sizde de durum bu ise muhtemelen hızlı hareket etmeye bağlı bir sorun ile karşı karşıyasınız demektir. Ancak sadece hareket halinde iken değil, dinlendiğiniz sırada da aynı problemle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi sallanıyormuş gibi hissedersiniz.

Size kendinizi sersemlemiş gibi hissettiren başınızın dönmesi halinde denge kaybı yaşayacağınız için düşme riski ile karşı karşıya olduğunuzu bilmelisiniz. Böyle bir durumda mutlaka ilk bulduğunuz yere oturmalı ve kendinizi iyi hissedinceye kadar beklemelisiniz.

Ortaya çıkan baş dönmesi problemi bir kaç saniye sürebileceği gibi bir kaç saat de devam edebilir. Hızlı bir şekilde döner ya da hareket ederken veya eğilip kalkarken gelişmesi mümkündür. Ama bazen de siz hiç bir şey yapmazken başınızın dönmesi gibi bir problemle karşılaşabilirsiniz.

Eğer sizin de başınız sık sık dönüyorsa, her şeyin öncesinde yalnız olmadığınızı, bu durumu yaşayan çok fazla kişi olduğunu bilmelisiniz. Ardından da bunun kendi başına birhastalık olmadığını fakat bir başka hastalığın habercisi olabileceğini unutmamalı ve kesinlikle ciddiye almalısınız.

Baş Dönmesi

Baş Dönmesi

Bazen çok hızlı bir şekilde hapşırırsınız ve baş dönmeniz tetiklenebilir. Ama bazen de hafife alınmaması gereken bir hastalığa sahip olduğunuzu size haber verebilir. Dolayısı ile kesinlikle birdoktora gitmeli ve altta yatan nedeni öğrenmelisiniz.

Baş Dönmesi Neden Olur?

Başdönmesi neden olur sorusuna kesin bir yanıt vermeden önce, bu sorunun farklı kişiler tarafından yanlış algılandığını ve anlatıldığını bilmek gerekiyor. Pek çok kişi,gözü karardığı ya da bayıldığı zaman bu durumu baş dönmesi olarak algılıyor. Ancak aslında baş dönmesi genel olarak siz yerinizde dururken, etrafınızda bulunan nesne ya da kişileri dönüyormuş gibi algılamanızdır.

Bu konu ile ilgili hastaneye gitmek istediğinizde sizinle ilgilenecek bölümler Kulak Burun Boğaz ya da Beyin Ve Sinir Cerrahi bölümleridir. Peki neden bu bölümler derseniz, Baş dönmesi neden olur sorusunun yanıtını verdiğimizde durumun nedenlerini daha iyi anlayabileceksiniz.

Çünkü bu duruma neden olabilecek iki farklı unsur söz konusudur.

• Merkezi sinir sistemi ile alakalı baş dönmeleri santral baş dönmesi olarak adlandırılır. Daha çok beyin,beyin sapı ya da beyincikten kaynaklı olarak yaşanırlar. Böyle bir durumda baş dönmesinin habercisi olduğu hastalıklar şunlardır: Migren, kanama, inme, multiple skleroz, tümör…

• İç kulak ve denge sinirinden kaynaklı baş dönmeleri Periferik baş dönmesi olarak adlandırılır. Periferik baş dönmeleri, santral baş dönmelerinden daha sık ortaya çıkarlar. Labirent ve yarım daire kanallarından kaynaklı olarak görülebilecekleri gibi denge sinirindeki bozukluk kaynaklı olarak da görülebilirler.

Bir de yine aynı nedenden kaynaklı, dengeyi sağlayan ve kristal olarak bilinen taşların yerinden oynamasından kaynaklı baş dönmelerinden söz edilmektedir. Bu taşların isimleri Sakkül ve Utrikül’dür. Eğer bu taşlar doğru konumlanmamış iseler de baş dönmeleri ile karşılaşabilirsiniz. Meniere hastalığı da bu nedenle yaşanan baş dönmelerine örnektir.

Başım Dönüyor Neden Olabilir?

Başım dönüyor neden olabilir sorusunun yanıtları genellikle ciddi değildir. Dolayısı ile korkulacak bir şey yoktur. Bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz. Ancak ataklar şeklinde sık sık gelen ve uzun süren baş dönmelerinin altında yatan önemli bazı hastalıklar olabilir. Bu gibi durumlarda sorunu ciddiye almalı ve hemen bir doktora başvurmalısınız.

Başım dönüyor neden olabilir dediğiniz noktada aklınıza ilk olarak ilaç kullanıp kullanmadığınız gelmeli. Kullandığınız ilacın yan etkileri arasında baş dönmesi yer alıyorsa ilacı bırakır ve bu problemden kurtulabilirsiniz. Alkol de baş dönmesinin nedenlerinden bir diğeridir.

Daha ciddi sorunlar arasında ilk sırayı migren alır. Bununla birlikte iç kulakta var olan bir denge probleminin de baş dönmesine neden olabileceği herkes tarafından bilinir. Bu nedenle de başı dönen kişiler ilk olarak Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvururlar.

Vertigo, genel olarak baş dönmesine neden olan problemdir. Vertigonun da farklı nedenleri bulunmakta olup, Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo, en sık karşılaşılan vertigo çeşididir. Bu durum, iç kulakta yer alan denge kristallerinin,arka yarım daire kanallarına düşmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Pozisyonunuzu hızlı bir şekilde değiştirdiğiniz zamanlarda ortaya çıkan bu sorun bir kaç saniye ile bir kaç dakika arasında değişen zaman aralıklarında kendiliğinden düzelecektir.

Meniere de baş dönmesine neden olan birdiğer hastalıktır. Ancak beraberinde işitme kaybı, kulakta dolgunluk hissi, çıjlama… gibi sorunları da getirir. İç kulaktaki sıvı dengesinin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Kulak zarının yırtılması ya daiç kulağı beyne bağlayan akustik nöroma isimli kanser olmayan bir tümör de baş dönmesine neden olan diğer faktörler arasında sayılmaktadır.

Baş Dönünce Ne Yapmalı?

Baş dönünce ne yapmalı sorusunun yanıtları pek çok kişi için ilaçlardır. Ancak bazı kişiler de ilaçsız yaşamı seçer. Sitemiz içerisinde sizleri ilaçsız tedavi yöntemlerine her ne kadar yönlendirmeye çalışsak da vermiş olduğumuz önerileri doktor kontrolünde uygulamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Peki bu bilgileri dikkate alarak baş dönünce ne yapmalı? İşte doğal olarak baş dönmesine iyi gelen evdeki malzemeler:

• Baş dönmenizin sebebi bazen kan şekerinizin düşmesi olabilir. Eğer öyle ise bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı bal ve biraz da elma sirkesi ilave edin. Hazırlamış olduğunuz karışımı içerek, içerisinde doğal şeker bulunduran balın, başınızın dönmesine iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

• Zencefilin faydaları arasında mide bulantısına iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Ancak zencefil baş dönmesine de iyi gelir. Bu etkiyi kan akışını hızlandırması ve beyne oksijen gitmesini sağlaması sayesinde ortaya koyar. Baş dönmenizin hızlı bir şekilde geçmesi için bir bardak zencefil çayı size yeter.

• İçeriğinde bulundurduğu vitamin ve minerallerle baş dönmesi probleminin giderilmesine katkıda bulunan nane, bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi ile de oldukça faydalı şifalı bitkiler arasında yer almaktadır.

• Bir bardak suyun içine eklediğiniz iki çay kaşığı toz şeker ve yarım limonun suyunu karıştırarak için. Baş dönmesine doğal bir iksir etkisi göstererek çözüm olan limonun etkisini anında göreceksiniz.

• İçeriğinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren kabak çekirdeği, tıpkı nane gibi bu sayede baş dönmesinin geçmesini de sağlamaktadır.

• Frenk üzümü, kurt üzümü yada bektaşi üzümü olarak bilinen üzümlerden 2 – 3 tane alın ve ezip içerisine bir tatlı kaşığı da çekilmiş kişniş ilave edin. Elde ettiğiniz bu karışımı sabaha kadar bekletin. Sabah olduğunda suyunu sıkın ve hazırlamış olduğunuz karışımı tüketin. A ve C vitamini bakımından zengin olan bu üzüm baş dönmesi sorunu için oldukça etkili bir çözüm yöntemidir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.