Baş Dönmesi Nedenleri Ayağa Kalkınca Başım Dönüyor Neden?

Baş Dönmesi Nedenleri Ayağa Kalkınca Başım Dönüyor Neden?

Baş dönmesi nedenleri internet ortamının en sık araştırılan sağlık konuları arasında yer alıyor. Genel olarak bakıldığında tek başına bir hastalık olmayan baş dönmesi, farklı bir hastalığın belirtileri arasında yer alabiliyor. Dönemsel olarak yaşanıp geçebildiği gibi, yaşam tarzının sonucu olarak da ortaya çıkabiliyor.

Her yaştan insanda görülebilse de çocuklarda nadir olarak, orta yaş ve ileri yaşta daha sık karşılaşılabiliyor. Kısa süreli ya da 1 – 2sefer yaşanmış ve geçmiş olması ciddite alınmasa ve yaşam tarzına bağlansa da süreklitekrarlanması kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olabiliyor. Bu durum baş dönmesinin ciddiye alınmasının gerekliliğini de beraberinde getiriyor.

Ayağa Kalkınca Başım Dönüyor Neden

Baş Dönmesi Nedenleri

Baş dönmesi nedenleri için yapılan araştırma sonucunda karşılaşılan bazı problemler şu alanlarla ilgili olabilir: beyin, kalp, kulak, nörolojik problemler… Alkol kullanımı ve alınan ilaçlarla birlikte yoğun stres altında olmak da baş dönmesi problemine sebebiyet verebilir.

Vücudun susuz kalması, sıcak havalar, yol tutması, ani tansiyon değişimleri, kulak enfeksiyonları, anemi… de baş dönmesine neden olarak sayılabilecek diğer unsurlar arasında sayılabilir. Periferik vertigo, baş dönmesine neden olan beyin dışı sebeplerden, daha açık bir deyişle, orta ya da iç kulaktaki denge merkezinin bozulmasından dolayı ortaya çıkar ve baş dönmesine neden olur.

Periferik vertigonun söz konusu olması halinde, başınızın pozisyonunu değiştirdiğinizde şiddetli baş dönmesi sorunu yaşayabilirsiniz. Yaşanan baş dönmesinin beraberinde mide bulantısı da ortaya çıkabilir. Gelişiminde yüksek tansiyon, tiroid bezlerinin fazla çalışmasına bağlı oluşan hipertiroidi, metabolik hastalıklar… gibi unsurlar rol oynayabilir.

Baş Dönmesi Nedenleri

Baş Dönmesi Nedenleri

Tiroid bezinin fazla çalıştığını nasıl anlayabiliriz başlıklı konumuzu gözden geçirerek ilk olarak sizde böyle bir sorunun var olup olmadığını değerlendirebilirve eğer hipertiroid söz konusu ise probleminizi Endokrinoloji bölümüne başvurarak çözüme ulaştırabilirsiniz. Kan tahlilleri ile de bu sorunun var olup olmadığı öğrenilebilir.

Baş Dönmesi Nedenleri

Baş dönmesi nedenleri arasında santral vertigo da yer alabilir. Periferik vertigoya göre daha ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiren santral vertigo, beyinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Vertigonun bir türüolsa da 4 evrtigo hastasından sadece birinde santral vertigonun varlığı görülmektedir.

Şiddetli baş dönmesinin yanında baş ağrısı, çift görme, yutkunma ve konuşmada zorlanma gibi sorunları da beraberinde getirebilir. Nedenleri arasında epileptik nöbetler, anevrizma, beyin damarlarında bozulma, beyin sapı enfarktüsü, beyin kanaması, beyin tümörleri, ilaç kullanımı yada kafa travmalarıgibi pek çok neden santral vertigoya sebebiyet verebilir.

Baş dönmesi nedenleri arasında bazı metabolik hastalıklardan da söz edilebilir. Tiroit problemleri, kalp ve karaciğer sorunlarının yanında bazı ilaç kullanımları dabaş dönmesine sebebiyet verebilir. Kan şekerindeki dengesizlik, diyabet, ritim bozukluğu, kalp kapakçığı problemleri ve kalp yetmezliği de baş dönmesi yapabilir.

Sıvı elektrolit dengesinin sağlanamaması da baş dönmesine neden olabilir. Bu gibi bir metabolik hastalık söz konusu olduğunda, baş dönmesi probleminin geçebilmesi adına bu duruma neyin sebep olduğu tespit edilmeli ve tedavi ona yönelik olarak yapılmalıdır. Sebep ortadan kalktığında baş dönmesi de tedavi edilmiş olacaktır.

Baş dönmesi neden olur sorusuna enfeksiyonlar da yanıt niteliği taşır. Özellikle grip ve soğuk algınlığı beraberinde baş dönmesini getirebilir. Ve şiddeti, enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak değişmektedir.

Her yaşta görülebilen beyin tümörleri de beraberinde başdönmesini getirebilir. Özellikle de beyincikte bulunan iyi ya da kötü huylu tümörler baş dönmerins sebep olur. Çünkü beyincikte vücudun hareket merkezibulunmaktadır.

Miyelin, MS, parkinson… gibi bazı hastalıklar da baş dönmesi ile birlikte farklı semptomları beraberinde getirebilir. Bu semptomlar yaşanan hastalığın şiddeti ve kişinin genel sağlık durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Travmalar da baş dönmesine sebep olur. Özellikle kafaya alınan darbeler ya da kafa bölgesindeki yaralanmalar bu sorunu beraberinde getirir. Baş dönmesi travmanın hemen sonrasında ortaya çıkabileceği gibi uzun zaman sonra da gelişebilir.

Depresyon, panik atak, anksiyete, yoğun stres… gibi durumlar da baş dönmesi nedenleri arasında sayılabilecek psikolojik rahatsızlıklardır.

Ayağa Kalkınca Başım Dönüyor Neden?

Ayağa kalkınca başım dönüyor neden sorusunu pek çoğumuz sorarve yanıtını merak ederiz. Bu durumu genellikle oturur ya da eğilir pozisyondan sonra ayağa kalktığımız zamanlarda yaşarız. Beraberinde göz kararması ve baş ağrısı gibi durumlar da gelebilir. Sebebi ise kan basıncımızın kendini bulunduğumuz pozisyona göre dengeleme çabasıdır.

Bu durum genel olarak ortostatik hipotansiyon belirtileri arasında yer almaktadır. Bunu,tansiyonunuzun olması gerektiğinden daha düşük olması şeklinde tanımlayabiliriz. Ve siz bu durumu, ayağa kalktığınızdabaşınızın bir anda dönmesi, gözünüzün kararması ve baş ağrısı yaşamanız şeklinde hissedersiniz.

Başta Sallanma Hissi Neden Olur?

Başta sallanma hissi neden olur sorusunun yanıtları, baş dönmesi nedenleri ile aynıdır. İnsanlar dengesizlik, sallanma hissi, ayakta duramama, sağa doğru kayma… gibi tabirleri baş dönmesini tanımlamak için kullanabilirler. Başta sallanma hissi de bu tanımlamalar arasında yer almaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.