Baş Ağrısı Ve Baş Ağrısının Nedenleri

Baş ağrısı, hemen hemen herkesin, zaman zaman mutlaka karşılaştığı medikal problemler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte, baş ağrısı ile karşı karşıya kalan insanların hemen hemen yarısı da, yıl içerisinde mutlaka, kronik baş ağrısı gerekçesi ile doktorlara başvurmaktadır. Baş ağrısının bu denli yaygın olması, elbette pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir; pek çok insan, baş ağrısı nedeniyle işyerinden izin almaktadır. Baş ağrısı probleminin ekonomiyi olumsuz etkilediği mutlaka bilinmelidir. Bundan dolayı, baş ağrısı nedir sorusunun yanıtı bulunarak, baş ağrısının nedenlerini bu yazımızda sizlerle paylaşmak istedik…

Baş ağrısı nedir? Baş ağrısı nedir sorusunun yanıtını şu şekilde verebiliriz ki, baş ağrısı, boyun ve baş bölgesinde bulunan kaslar ve sinirlerin, omurga çevresinin; aynı zamanda da beyni çevreleyen membramın ağrıması anlamına gelmektedir. Baş ağrısını beyin algılayamaz; bu nedenle de, baş ağrısının beyin ile herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Baş ağrısı, beynin çevresinde bulunan sinirlere iletilir; ve bu şekilde baş ağrısının farkına varılabilir. Doktorlar baş ağrısını iki farklı gruba ayırmaktadırlar; bunun nedeni, aslında baş ağrısının nedenlerinin iki temel grupta sınırlandırılmasından kaynaklanmaktadır. Doktorların baş ağrısını, birincil baş ağrısı, ve ikincil baş ağrısı olarak sınırlandırdığını belirterek birincil baş ağrısının herhangi bir medikal kaynağının bulunmadığını söyleyelim. İkincil baş ağrısının nedenleri ise, sinüzit, kafatasında meydana gelen aşırı baskı, ateş, hipoglisemi, enfeksiyon, yaralanma, tümör… gibi etkenlere dayanmaktadır.
Baş ağrısı nedenleri arasında yer alan migren ile ortaya çıkan baş ağrısı, beyinin bazı bölgelerinde bulunan kan akışının azalmasından kaynaklanan baş ağrısıdır. Baş ağrısı nedenlerinin migrenden kaynaklı olup olmadığını anlamak için, migren belirtilerini bilmeniz gerekmektedir: bulantı, kusma, ışığa ve gürültüye karşı aşırı duyarlılık, başın yan kısmında meydana gelen ani ağrılar, migren belirtisi olarak bilinmelidir. Migren kaynaklı baş ağrısının temel nedeninin serotonin olduğu düşünülmektedir. Migren tedavisindeki ilaçlar da serotoninlerin farklı alıcılara bağlanarak, migren kaynaklı baş ağrısını geçirmeyi hedeflemektedir.
Baş ağrısının nedenleri arasında tansiyondan da söz etmek gerekir. Tansiyon kaynaklı baş ağrısında, baş ve boyun bölgesinde ağrı meydana gelmektedir. Bununla birlikte, baş ağrısının nedeni tansiyon ise, bu baş ağrısı başın iki yanında kendisini gösterir; ve stabildir genel olarak. Bir takım yanılgılarda, baş ağrısının nedenleri arasında tansiyon yer alsa da, baş ağrısı nedenlerinin migren kaynaklı olduğu düşünülebilmektedir.
Baş ağrısının nedenleri arasında görme bozukluğundan da söz etmek gerekmektedir.
Baş ağrısının nedenleri arasında kafein eksikliğinden de söz edilebilir. Her gün kafein tüketen bir kişi, aniden kafein tüketiminden vazgeçerse, baş ağrıları ile karşılaşabilir. Baş ağrısına ne iyi gelir diyenler için kafeini önerebiliriz; pek çok ağrı kesicinin içeriğinde de kafein bulunduğunu hatırlatmamız gerekmektedir.
Birincil baş ağrısı nedenlerinden sonra ikincil baş ağrısı nedenlerine gelmemiz gerekmektedir. İkincil baş ağrısının nedenleri arasında bir takım farklı sağlık sorunlarından söz etmek gerekmektedir. Bu sağlık sorunları giderildiğinde, baş ağrısı tedavisi de kendiliğinden gerçekleşmiş olacaktır.
Baş ağrısının tedavisinde pek çok basit ağrı kesiciden yararlanılabilir. Baş ağrısının nedenleri migren kaynaklı ise, serotonin ile alakalı ilaçlardan yararlanılması gerekecektir. Tüm bunların yanında kronik baş ağrısı problemi yaşıyorsanız, mutlaka bir doktor gözetiminde olmanız önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası