Balık Nasıl Saklanır Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uzmanların yaptığı uyarıları dikkate alarak, sık aralıklarla balık tüketimi gerçekleştirmemiz gerektiğini biliyoruz. Balık tüketimi gerçekleştirmek için ise, kimilerimiz, gerektikçe balık alırken, kimilerimiz ise toplu balık alışverişi gerçekleştiriyor; fakat toplu balık alışverişinin gerçekleştirilmesi durumu söz konusu ise, balık nasıl saklanır sorusunun yanıtının mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Biz de size bu yazımızda, balık nasıl saklanır sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız…

Balık nasıl saklanır sorusunun yanıtı için, öncelikle şunu belirtmemiz gerekmektedir. Taze balıklar, kış aylarında, 24 saat boyunca, 20 derece oda sıcaklığında, tazeliklerinden ödün vermeden bekleyebilirler. Fakat, yaz aylarında durum, aynı şekilde değildir. Yaz aylarında, klimasız ortamda balık saklanacaksa eğer, süre 24 saat değildir; ve oldukça kısadır. Bu nedenle, yaz aylarında, balık alışverişi yapılmış ise, balığın kısa sürede temizlenerek dolaba konulması gerekmektedir. Balık nasıl saklanır sorusunun yanıtı, eğer balık saklamak için buzdolabının dondurucusunu kullanmayacaksanız, balığı kapalı bir kap içerisine koymanız gerekmektedir.

Balık nasıl saklanır sorusunun yanıtlarından bir başkası da, balıklarını buzdolaplarının no-frost bölümünde saklayacak olan kişiler için verilmektedir. No-frost buzdolaplarında hava üflenerek soğutma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, No-frost buzdolabında balık saklayacaksanız, balığın derisinin kuruma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Balık saklamak için bir kap içerisine balığı koyarak, no-frost buzdolabının üflediği havayı almamasını sağlayabilirsiniz. Ya da, balık saklamak için, bir gazeteyi ıslatıp, balıkları bu gazeteye sarmalı; ve o şekilde no-frost buzdolabında saklamalısınız.

Balık nasıl saklanır sorusunun yanıtlarından biri de, balığın dondurulmasından önce yapılması gereken işlem ile alakalıdır. Balığı dondurmadan önce bir miktar tuzu balığın üzerine ekelemekte fayda görülmektedir. Bu sayede, balığın etinin daha diri kalmasını sağlamış olursunuz.

Balık ne kadar saklanır derseniz, eğer buzdolabınızda, 5 derecelik bölümde balıklarınızı saklayacaksanız, bu balığı 3 gün içerisinde tüketmeniz gerekmektedir. -5 derece ile 0 derece arasında bir buzlukta balık saklamak ise, 14 günlük bir süre ile mümkün olmaktadır. Balık ne kadar saklanır sorusunun bir başka yanıtı ise, -18 derece için geçerlidir. Eğer, 3 ya da 4 tanesi 1 kilo eden çipura ya da lüfer gibi balıkları saklayacaksanız, 5 – 6 ay gibi bir süreniz vardır. Eğer saklayacağınız balıklar küçük hamsi ya da sardalya türü balıklar ise, 3 ay süreniz var demektir. Bir tanesi 1 kilodan fazla olan balıkların -18 derecelik ısıda saklanma süreleri ise 6 – 8 aydır. Eğer balıkları -25 derece soğukta saklamayı düşünüyorsanız, verdiğimiz süreleri %50 oranında arttırmanız olanaklıdır.

Balık nasıl saklanır sorusunun yanıtını az çok öğrenmiş olmanız gerekmekte; fakat şunu da unutmamalısınız ki, balıklarınızın dondurulmasının ardından çözdürecek olursanız, bir daha kesinlikle dondurmamalısınız. Çödüldükten sonra yeniden dondurulacak olan balıkların bakteri üretmesi durumu söz konusudur. Bu nedenle, balık saklamak için, saklayacağınız balıkları, yiyebileceğiniz kadar porsiyonlara bölerek saklamanız önerilmektedir.

Balık nasıl saklanır sorusunun yanıtına bakmaya devam ettiğimizde, balık saklamak için, öncelikle, alüminyum folyo ya da asetat ile ambalaj yapmanız gerektiğini görüyoruz. Ambalaj yapılan balıklar, öncelikle, 0 – 5 derecelik bölümde bir kaç saat soğutulmalı; daha sonra ise, dondurulması için derin dondurucuya konulmalıdır. Derin dondurucunun da saklama modunda olması tavsiye edilmektedir.

Balık nasıl saklanır sorusuna vereceğimiz son yanıt ise şu şekildedir: balığı, öncelikle, buzdolabınızın deep-freeze bölümüne koyup, 3 ya da 4 saat bekletin; sonrasında ise, balıkları çıkartın, ve hazırlamış olduğunuz bir kova suyun içerisine balıklarınızı batırıp çıkartın. Daha sonra balıklarınızı yeniden deep-freeze bölümüne atın. Bu sayede, balıklarınızın üzerinde ince bir buz tabakası oluşacaktır; ve bu ince buz tabakası da balıklarınızın daha iyi korunmasına katkıda bulunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası