Bakteriyel Boğaz Ağrısı Ve Boğaz Ağrısı İçin Antibiyotik Kullanımı Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere, bakteriyel boğaz ağrısının belirtilerinden kısaca söz ederek, boğaz ağrısı için antibiyotik kullanımının gerekli olup olmayacağını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Bakteriyel boğaz ağrısında, boğaz ağrısı için antibiyotik kullanımı gerekebilmekle birlikte, bu kararın mutlaka doktor tarafından verilmesi gerektiğini unutmamalısınız. Peki boğaz ağrısı problemi yaşıyorsanız, bunun bakteriyel boğaz ağrısı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bakteriyel boğaz ağrısında, boğaz ağrısı şiddetli, ve uzun süreli iken, bu duruma yutma güçlüğünün de eşlik ettiğini belirtmemiz gerekmektedir. Boğaz ağrısı çeken kişinin durumu an be an kötüye gitmekte, ateşi 38.3 derecenin üzerine çıkmaktadır. Bu ateşi düşürmek de oldukça zordur. Bakteriyel boğaz ağrısı için gidilen doktor muayenesinde, boğazda kızarıklık, mukozada ise düzensizlik gözlemlenebilir.

Bakteriyel boğaz ağrısından şüphelenilmesine bir etken daha sebep olabilir ki bu da, boğaz ağrısına, burun akıntısı, hapşırık, öksürük… gibi belirtilerin ya çok az etki etmesi, ya da hiç etki etmemesidir. Bu noktada ana faktörün boğaz ağrısı olduğu, kendisini net bir şekilde ortaya çıkartmaktadır.

Boğaz ağrısı için antibiyotik kullanımına doktorunuzun karar verebilmesi için, boğaz kültürü alması, ya da farklı kan tahlilleri uygulaması gerekecektir. Ancak, siz kesinlikle, bakteriyel boğaz ağrısı yaşadığınızı düşünerek, boğaz ağrısı için antibiyotik önerileri almaya çalışmamalısınız. Kullanılan yanlış antibiyotikler, ya da sürekli, gereksiz antibiyotik kullanımı, vücudunuzun antibiyotiğe karşı direnç kazanmasına, sonrasında, hastalığınızın geçmemesi halinde doktorunuzun vereceği doğru antibiyotiğin de işe yaramamasına neden olacaktır. Bu nedenle, kendi kafanıza göre antibiyotik kullanımından kesinlikle kaçınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası