Bacak Bacak Üstüne Atmak Zararlı Mı?

Bacak bacak üstüne atmak, özellikle kadınlar tarafından tercih edilen ve aslında tercih edilmesi sonrasında da kişiyi şık ve zarif gösteren oturma pozisyonlarından bir tanesidir. Ancak, pek çoğumuz, bacak bacak üstüne atmak zararlı mı sorusunu dahi aklımıza getirmeyiz. Oysa ki, sürekli aynı pozisyonda oturmanın olduğu gibi, bacak bacak üstüne atmanın zararları da bulunuyor. Peki nedir bu zararlar?

Bacak Bacak Üstüne Atmak Zararlı Mı?

■ Uzun süre bacak bacak üstüne atmak, bacaklarda bulunan sinirlerin zarar görmesine neden oluyor. Bununla birlikte, sürekli aynı pozisyonda oturmak, bacak sinirlerinin felcine neden oluyor. Bu iki bilgiyi birleştirdiğimizde, saatlerce bacak bacak üstüne atmanın zararları arasında, bacaklardaki sinirlerin felcine kadar pek çok sinirsel sorunun yer aldığını belirtebiliriz.

Bacak Bakımı Nasıl Olur? Bacak Bakımı Nasıl Yapılır?

■ Uzun süre bacak bacak üstüne atmak, kan basıncının, yani tansiyonun yükselmesine de neden oluyor. Eğer tansiyon sorununuz yoksa bu durumun sizi ilgilendirmediğini düşünebilirsiniz; ancak dolaşım problemleri yaşamak istemiyorsanız, tansiyon sorununuz olmasa dahi, onu dengede tutmanız önemlidir.

■ Kalbin pompaladığı kan miktarına da bu şekilde müdahale ettiğinizi biliyor muydunuz? Siz bacak bacak üstüne attığınızda, bacaklarınızdan göğsünüze kan gönderimi gerçekleştiriliyor. Bu da, kalp tarafından pompalanan kan miktarında etkili oluyor.

Bacak Krampları Neden Olur? Bacak Krampları Nasıl Önlenir?

■ Bacak bacak üstüne atmak, eklemlerin yerinden çıkma riskini de arttırmaktadır. Bacak bacak üstüne attığınızda, içte kalan bacağınızdaki kasların kısalması, dışta kalan kaslarınızın ise uzaması durumu söz konusu olur. Bu durum hem eklemleriniz, hem de pelvik denge üzerinde olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

■ Varis, genetik nedenlerden dolayı görülen bir damar problemi olsa da, eğer sıkışan damarlarınız varsa ve siz sürekli bacak bacak üstüne atarak oturmaya alışmış iseniz, söz konusu damarlarınızın kabarma ihtimali oldukça yüksektir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Anlaşılır? Huzursuz Bacak Sendromunun Belirtileri

■ Günde üç saatten uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturuyorsanız, kambur olma ihtimaliniz, bel ve boyun ağrısı hissetme olasılığınız ve kalça rahatsızlıkları geçirebilme riskiniz oldukça yüksektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası