Topuk Dikeni Hakkında Bilgiler Ve Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Bu yazımızda sizlere topuk dikeni ile ilgili bilgiler vererek, topuk dikeni nedir, topuk dikeni neden olur, topuk dikeni nasıl tedavi edilir şeklindeki soruların yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, genç yaşlı pek çok kişinin şikayetçi olduğu topuk dikeni ile başa çıkmak durumunda kalanlar arasında yer alıyorsanız, hiç zaman kaybetmeden bakalım, topuk dikeni nedir, topuk dikeni neden olur, topuk dikeni nasıl tedavi edilir gibi soruların yanıtlarına gelin birlikte göz atalım:

Topuk dikeni nedir? Biraz sonra bakacağımız, topuk dikeni neden olur sorusunun yanıtları arasında yer alan gerekçeler dolayısı ile, dokularda oluşan, öncelikle ödem, sonrasında hematom, daha sonra da kendisini iltihap olarak gösteren, ve son olarak da topukta bir çıkıntı halini alan oluşumun adına topuk dikeni denilmektedir.
Topuk dikeni neden olur? Ayakta çalışılması gereken meslekler, ayakta terlik, ya da ayakkabı bulunmaksızın uzun süreli dolaşmak, giyilen terlik ya da ayakkabı tabanlarının sert olması, kişinin aşırı şişman olması, ayak tabanında bulunan şekil bozuklukları, ayak tabanının zorlanması, ya da ayak tabanına fazla yük bindirilmesi durumunda, topuk dikeninin oluşabileceğini belirtmemiz gerekmektedir.
Topuk dikeni nasıl anlaşılır? Topuk dikeninin belirtileri arasında şu unsurlardan söz etmemiz gerekmektedir: Ayak tabanında şişlik, yürümekte yaşanan zorluk, ayakkabı giymekte zorlanma, topallama, ayağa kalkılan durumlarda şiddetli ağrı…
Topuk dikeni nasıl tedavi edilir? Ortopedik terlik kullanılması, topuk dikeni tedavisi için önerilen ilk yöntemdir. Ayakkabı tercihinde de yine ortopedik ayakkabı seçimine önem verilmesi gerekmektedir. Kişinin istirahat etmesi önemlidir. Mantar şeklinde ayak tabanlığı kullanmak, silikon topuk yastığı kullanmak, lokal kortizon tedavisi uygulamak, ya da ESWT tedavisi, topuk dikeni tedavisi için önerilen diğer yöntemler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası