Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir?

Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir?

Ayak sağlığı önemlidir: Her şeyin öncesinde, günlük hayattaji, vücudumuzun tüm yükü ayaklar tarafından taşınır, ve bu durum ilerleyen dönemlerde, ayak sağlığını ciddi şekilde tehdit edebilir. Topuk çatlağı da ayak sağlığını tehdit eden önemli problemler arasında yer almaktadır. Peki topuk çatlağına ne iyi gelir? Topuk çatlağı nasıl gider? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir?
Topuk Çatlağı Nasıl Gider?

• Topuk çatlağı probleminiz varsa, ayak sağlığına, Ayak bakımını düzenli şekilde yaparak özen göstermelisiniz. Düzenli yapacağınız ayak bakımı ile, arındıracağınız ölü deri, ayağınızdan, sertleşmeden gideceğinden, problemin önünü kısa zamanda kesmiş olursunuz.

• Potasyum deposu olarak bildiğimiz muzun, ayak çatlağı üzerinde çok olumlu etkisi olduğunu bilmelisiniz. Yapmanız gereken, bir tane muzu ezmek, sonrasında da sertleşen bölgeye uygulamaktır. Ardından 15 dakika bekleyip, sonrasında muzdan ayaklarınızı temizlerseniz göreceksiniz ki, topuk çatlağı yumuşayacak, ayaklarınız nemlenecektir.

• Zeytinyağının cilt üzerindeki etkisini bilmeyen yoktur. Bu mucizevi yağı ayak bakımı için de kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken: Gece yatmadan önce topuklarınıza biraz zeytinyağı ile masaj yapmak, sonra da ayağınıza, yağı koruması adına çorap giymektir. Sabah uyanıp da çorabı ayağınızdan çıkarttığınızda göreceksiniz ki, artık topuklarınız yumuşacık bir hal almıştır.

• Her akşam bir leğen içerisine ılık su koyup, üzerine sabun ilave edin. Ve hazırlamış olduğunuz sabunlu suda ayaklarınızı ortalama yirmi dakika bekletin. Bu işlem, hem gün içerisinde yorulan ayakların dinlenmesini, hem nemlenmesini; hem de, topuk çatlağı dolayısı ile enfeksiyon oluşma riskini ortadan kaldırmayı sağlayacaktır.

• Ayakkabı; ve terliğin ortopedik olanlarını tercih edin. Bu şekilde, gün içerisinde ayaklarınız daha sağlıklı; ve rahat olacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.