Topuk Çatlağı Nasıl İyileşir?

Topuk Çatlağı Nasıl İyileşir?

Ayak bakımına, kış aylarından çok yaz aylarında önem verir, bu dönemde ayaklarımızın daha görünür olduğunu; dolayısı ile düzgün görünmesi gerektiğini düşünürüz. Ama aslında kış aylarında giydiğimiz çorapların da kaçmaması, enfeksiyon kapıp, rahatsızlık duymamamız adına da ayak bakımı, kış aylarında da önemlidir. Bu yazımızda sizlere topuk çatlağından söz edeceğiz. Topuk çatlağı nedeni nedir; ve topuk çatlağı nasıl iyileşir gibi soruların yanıtlarını, yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

Topuk çatlağı genel olarak çok önemli bir problem olarak düşünülmez. Ancak bazı durumlarda, örneğin, kaşıntının, yanmanın, ya da kanamaların olduğu durumlarda topuk çatlağı dikkate alınmalıdır; çünkü enfeksiyonlara neden olabilecek boyutlara ulaşmış demektir. Ayrıca, ayak bakımından ibaret olmadığını unutmamamız gereken topuk çatlağı nedeni, bazı hastalıklar da olabilir… İşte bu nedenle önemlidir.

Topuk Çatlağı Nedeni

• Çok sk egzersiz yapmak
• Topuk kısmı açık kalan ayakkabı kullanmak
• Terliksiz yürümek
• Ayağın üst kısmına yüksek basınç uygulamak
… ilk olarak ayakta nasıra, sonrasında da topuk çatlağı nedenine dönüşebilen unsurlar arasında yer almaktadır. Bir de topuk çatlağının işaret edebileceği hastalıkları gözden geçirelim:

Ayak Kokusunu Nasıl Önleriz?

• Hipotiroidizm
• Atopik dermatit
• Sedef hastalığı
• Juvenil ayak tabanı dermatozu
• Palmoplantarkeratoderma
• Şeker hastalığı

Topuk Çatlağı Nasıl İyileşir?

Topuk çatlağı oluşmaması için, ya da var olan topuk çatlağı belirtileri hafif ise, giderebilmek için, reçetesiz, nemlendirici ürünler kullanabilir, duş sonrasında; ya da gün sonu ayaklarınızı yıkadıktan sonra bu ürünleri ayağınıza sürüp, sonra da kalıcı olması için üzerine çorap giyebilirsiniz.

Günlük hayatta kullandığınız ürünlere de, topuk çatlağını giderebilmek adına dikkat etmeli, aşındırıcı, temizleyici ürünlerden, ciltte kuruluğa neden olan şampuan, ve sabunlardan uzak durmalısınız. Bunların yerine, hassas ciltler için özel olarak geliştirilmiş ürünler, doğal, parfümsüz ürünleri tercih edebilirsiniz.

Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?

Ev içerisinde, ortam nemlendirici cihazların kullanımını gerçekleştirebilir, eğer söz konusu topuk çatlağı kaşınıyorsa bölgeye sopuk kompress uygulayabilirsiniz. İçeriğinde hidrokortizon bulunan merhemler ise, daha çok, topuk çatlağında pullanma, ve şişme gibi durumlar söz konusu ise kullanılmalıdır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.