Ayaklarım Çok Üşüyor Ne Yapmalıyım?

Bu soğuk kış günlerinde pek çoğumuz üşüyor. Kimilerimizin daha çok elleri üşürken, kimilerimiz de ayaklarım çok üşüyor şeklinde yakınmalarda bulunuyor. Bu nedenle bu yazımızda, ayaklarım çok üşüyor ısıtamıyorum diyenler için, ayaklarım çok üşüyor ne yapmalıyım sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Eğer ayaklarınızı üşütüp, sonrasında da hasta olmak istemiyorsanız, gelin zaman kaybetmeden neler yapabileceğinizi gözden geçirelim…

Ayaklarım Çok Üşüyor Ne Yapmalıyım?

• Kan dolaşımını hızlandırarak, ayaklarım çok üşüyor şeklindeki yakınmalarınızdan kurtulabilirsiniz. Bunun için, her bir ayağınıza on dakika masaj uygulayın, ve bunu yatmadan önce yapın. Bir bitkisel yağı alıp, mikrodalgada bir kaç saniye ısıtın, ve sonrasında, ılık haldeki bu yağ ile, parmak uçlarınızdan ayak bileklerinize kadar masaj uygulayın. Ardından pamuklu çorap giyip uyuyun… Her gün gerçekleştireceğiniz bu uygulamanın etkisini kısa zaman içerisinde görebileceksiniz.

• Ayaklarım çok üşüyor ısıtamıyorum diyorsanız uygulamanız gereken bir diğer yöntem de şudur: iki kovanın içine ayrı ayrı, birine ılık, birine de soğuk olmak kaydı ile su doldurun. Sonrasında, ayaklarınızı ilk olarak soğuk suda iki dakika; ve ılık suda bir dakika bekletin. Bu işlemi sonrasında 20 dakikaya tamamlamak sureti ile tekrarlayın. Ardından ayaklarınızı kurulayıp, pamuklu çorap giyin.

• Ayaklarınıza egzersiz yaptırarak da kan dolaşımını hızlandırabilir; ve ayaklarınızı ısıtabilirsiniz. Bunun için oturduğunuz yerde ayaklarınızı, bileklerinizden itibaren önce sağa, sonra da sola 15’er kere tekrarlamak koşulu ile çevirin. Yerde bulunan bir nesneyi parmak uçlarınızla almaya çalışın. Bir dakika parmak uçlarınızda durun, sonrasında topuklarınıza inip, ardından yine aynı işlemi on dakika boyunca yaparak sürdürün.

• Bir kovanın içerisine ılık su doldurup, sonrasında da yarım bardak epsom tuzu ilave edin. Ve ardından suyun içerisindeki tuzu eritip, ayaklarınızı yirmi dakika boyunca bu suyun içerisinde bekletin. Epsom tuzu ayaklarınızda Magnezyum eksikliği dolayısı ile var olan üşümeyi içeriğinde bulunan Magnezyum sayesinde alır. Ilık su da zaten ayakların ısınmasını sağlamaya yöneliktir.

• Ayaklarınızı zencefilli suya koyun; ya da zencefil çayı için. Zencefil ile karıştırdığınız suyu kaynatıp, ılımasının sonrasında ayaklarınızı bu suyun içerisine koyabileceğiniz gibi, yarım kaşık doğranmış zencefilin üzerine bir bardak kaynamış su ekleyerek on dakika demlenmesini bekleyebilir; ve elde ettiğiniz zencefil çayına bir kaşık bal ekleyip, elde ettiğiniz bu çayı, her seferinde taze hazırlamak koşulu ile günde 2 – 3 kere içebilirsiniz.

• Yeşil çay ile damarlarınızı güçlendirerek de ayaklarınızı ısıtabilirsiniz. Bunun için tıpkı zencefilde olduğu gibi, ayaklarınızı yeşil çaylı suya sokabilir, ya da yeşil çay içebilirsiniz. Yapmanız gereken, dört tane yeşil çay poşetini kaynar suyun içerisine atmak, ve on dakika sonra poşetleri sudan çıkartıp, bu suyun içerisinde ayaklarınızı on dakika bekletmektir. Ya da, bir kaşık yeşil çayı bir bardak kaynar suda beş dakika demlendirip, sonrasında süzerek bal ile tatlandırıp, her seferinde taze hazırlamak sureti ile bu çayı günde 2 – 3 kere tansiyon probleminiz yoksa içebilirsiniz.

• Acı biber ile de ayaklarınızın ısınması adına kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Bunun için ilk olarak ayağınıza ince bir çorap giymeli, sonrasında da bir kalın çorabın içerisine bir kaşık acı biberi döküp, ayağınıza bu çorabı da giymelisiniz. Bu sayede ayaklarınızın ısındığına şahit olursunuz.

• Güneşli günlerde, ayaklarınızda ayakkabı ya da çorap yokken çimde yürüyüş yapın. Bunu on dakika yapmanız halinde, D vitamini almış olur, D vitamini eksikliğine bağlı anemiden, dolayısı ile el – ayak üşümesinden kendinizi korumuş olursunuz.

• Demir içeriği yüksek besinler tüketin. Aksi halde oksijen dokulara, ve organlara yeteri kadar gitmediği için el – ayak üşümelerine tanık olabilirsiniz. Ciğer, ıspanak, kırmızı et, soya unu, tere, zeytin… gibi besinleri tüketmenizi önerebiliriz.

• Biraz önce, el – ayak üşümelerinin magnezyum eksikliğine bağlı olabileceğini belirtmiştik. Bu nedenle, içeriğinde magnezyum bulunan besinleri tüketebilirsiniz. Badem, susam yağı, taze fasülye, kabak çekirdeği… magnezuym bakımından zengin besinlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası