Ayakkabı Alırken Bunlara Dikkat! Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere, ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, ayakkabı alırken bunlara dikkat! diyeceğiz, ve sizlere, ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız. İsterseniz zaman kaybetmeden soralım: ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli?

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler: Ayakkabı alırken bunlara dikkat diyerek, ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarına bakmak istersek, karşımıza ilk olarak, bizi, tüm gün rahat ettirecek bir ayakkabı almamızın gerekliliği çıkacaktır. Bunu nereden bilebiliriz ki? Bir ayakkabıyı aldığımız anda rahat olabilir; fakat sonrasında sıkar, ya da rahatsız eder… Bunun için, ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada, ayakkabının akşam saatlerinde, ya da akşam üzeri alınması yer almaktadır. Zaten ayaklarımız bu zamana kadar yeterince yorulmuş, ve şişmiş, aynı zamanda da genişlemiş olacaktır. Ayaklarınızın bu durumuna uygun ayakkabı almış olursunuz, ve rahat rahat kullanım olanağı bulursunuz…
Ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, alınacak olan ayakkabının hem uzunluğu, hem de genişliğinin ayağa uyumlu olmasının gerekliliğidir. Unutmayın ki, yaşınız ilerledikçe, ayaklarınız genişleyebilir, ya da uzayabilir; bunun nedeni ise ayak tabanının çökmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, ayakkabı alırken bunlara dikkat dediğimizde bunu da akılda tutmamız gerekmektedir.
Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer unsur, ayakkabının mutlaka ayağa giyilerek denenmesinin gerekliliğidir. Oturduğunuz yerde ayakkabıyı ayağınıza giyip, rahat olduğunu hissetmek, ayakkabı alırken bir işinize yaramaz. Ayağa kalkmalı, tüm vücut ağırlığınızı ayakkabıya vererek biraz yürümelisiniz; ayakkabının rahat olduğuna ancak bu şekilde karar verebilirsiniz…
Ayakkabı alırken, deneme işlemini sadece bir ayakta da değil, iki ayak için de gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bir ayağınızın ayak numarası, diğer ayağınızın ayak numarasından farklı olabileceği gibi, ayakkabı kalıpları da zaman zaman birbirini tutmayabilmektedir.
Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, özellikle bayanlar için ayakkabının topuğu da yer almaktadır. Topuk olabildiğince geniş, ve de kısa olmalıdır ki yürümeler sırasında topuk burkmalarına maruz kalınmasın. Ayakkabı topuğunun, beş santimi aşmaması, iki santimden de kısa olmaması önerilmektedir.
Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer unsur da ayakkabının burun kısmıdır. Bu kısım sivri olmamalıdır. Aksi takdirde, ayak parmaklarında bir takım şekil bozukluklarının meydana gelebileceğini unutmamalısınız.
Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de ayakkabının tabanıdır. Ayakkabının tabanı ne çok kalın, ne de çok ince olmamalıdır, bununla birlikte tahta da olmaması gerekmektedir. Ayakkabı tabanı belirtilen niteliklerde olmaz ise ayağa çok fazla yük binecektir; bu durum da rahatınız açısından istenmeyen sorunlara neden olabilmektedir.
Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili farklı bilgileri sitemiz içerisinde diğer yazılarımızda bulabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası