Ayak Tırnak Mantarı İçin Ne Yapılmalı?

Ayak Tırnak Mantarı İçin Ne Yapılmalı?

Ayak tırnak mantarı, hem görüntü bakımından kişileri özellikle yaz aylarında özgüveni eksik bireyler haline getirmesi; hem de vermiş olduğu rahatsızlık hissi dolayısı ile bir an önce kurtulmak istediğiniz, ama bunu pek de kolay başaramadığınız problemler arasında yer almaktadır. Hem çevre dokulara hem de kişiden kişiye kolay bulaşan ayak tırnak mantarı bitkisel tedavisini ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz. Ayak tırnak mantarı için ne yapılmalı sorusunun yanıtları ile birlikte, ayak tırnak mantarı neden olur ve ayak tırnak mantarı nasıl önlenir, ayak tırnak mantarı nasıl anlaşılır sorularının yanıtlarını da burada bulabileceksiniz.

Ayak Tırnak Mantarı Neden Olur?

■ Onikomikoz olarak adlandırılan ayak tırnak mantarının, sporcuların ayağında çıkan mantar ile aynı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bu nedenle, basılan yerler ve özellikle spor sonrasında alınan duş ile kullanılan eşyalara dikkat etmek çok önemlidir.
■ Ayak mantarının sıcak ve nemli bir ortamda tırnaklara bulaşması da ayak tırnak mantarına neden olabilmektedir.

Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Anlaşılır?

■ Tırnaklar renk değiştirerek sararmaya başlar.
■ Ayak tırnak mantarı bir de enfeksiyon almış ise tırnak kalınlığı artabilir.
■ Ayak tırnak mantarı da ilerleyen aşamalarda enfeksiyon, ağrı ve iltihap ile sonuçlanabilir.
■ Ayak tırnak mantarının daha ileriki aşamalarında tırnak deriden ayrılır ve kötü kokuların ortaya çıkması durumu da söz konusu olabilir.

Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Önlenir?

■ Ayaklarınızı sürekli temiz tutun
■ Mümkün olduğunca pamuklu çorap ve açık ayakkabılar kullanın; hele ki geçmişte bir ayak tırnak mantarı hikayeniz varsa
■ Spor salonları, yüzme havuzları gibi halka açık yerlerde yalın ayak dolaşmayın. Aksi halde bir başkasındaki ayak tırnak mantarı size de bulaşabilir
■ Ayaklarınızı uzun süre nemli tutmayın
■ Kuaför salonunda pedikür yaptıracaksanız, kullanılan aletlerin sterilize edilmiş olduğundan emin olun, ya da en önemlisi kendi pedikür takımınızı götürün
■ Mümkün olduğunca oje kullanmamaya çalışın.

Ayak Tırnak Mantarı İçin Yapılması Gerekenler

■ Bir kabın içerisine eşit miktarda beyaz sirke ve ağız bakım suyu koyup karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımın miktarı, ayak tırnak mantarının hizasını geçecek kadar olsa yeterli olacaktır. Bu karışımın içerisine ayaklarınızı batırıp en az yarım saat beklemesini sağlayın. Günde iki sefer ve toplamda iki ay boyunca bu uygulamayı, karışımı her seferinde yeniden hazırlayarak tekrarlayın.

■ Üç bardak sıcak suyun içerisine çeyrek fincan elma sirkesi ve çeyrek fincan da epsom tuzu koyun. Sirkenin mantar ilacı gibi etki gösterdiğini özellikle unutmayın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımın içerisinde ayaklarınızı en az yarım saat bekletin. Ve günde iki sefer, toplamda iki ay bu uygulamayı yapın. Etkin sonuç aldığınızı görebileceksiniz.

■ Ayak tırnak mantarı bitkisel tedavisinde mentollü krem de kullanabilirsiniz. Yapmanız fgereken tek şey, söz konusu bu kremi özellikle ayak tırnak mantarının altına uygulamak ve iyice yayılmasını sağlamaktır. Sonrasında bölgeyi gazlı bez ile sarın ve bir gece bu şekilde beklemesini sağlayın.

■ Günde iki ya da üç sefer, ayak tırnak mantarının üzerine Hindistan cevizi yağı uygulayın. Bu sayede hem ayak tırnak mantarından kısa sürede kurtulur; hem de tırnaklarınızın enfekte görünümünü giderirsiniz.

■ Bir litre suyun içerisine bir kase mısır ununu döküp ayaklarınızı bir ay boyunca, yatmadan önce bu karışımın içerisinde bekletin. Tırnaklarınızın enfekte olmuş görünümünü de bu şekilde ortadan kaldırabilir ve sağlıklı uzayan tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.