Ayak Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavisi

Ayak Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavisi

Ayak tırnak mantarı, ayak tırnağında, genellikle çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen bir çeşit mantar türüdür. Herkesin çevresel faktörlerden etkilenmesi farklı olabilir; ancak genellikle ayak tırnak mantarının nedenleri arasında, temizliğe önem vermemek, ayakları nemli bırakmak, ayak tırnak mantarı sorunu bulunan birinin ayakkabı ya da terliğini giymek gibi sebepler yer almaktadır. Peki ayak tırnak mantarı için ne yapılmalı? İlerleyen bölümlerde sizlere ayak tırnak mantarı bitkisel tedavisinden söz edeceğiz.

Ayak Tırnak Mantarı İçin Ne Yapılmalı?

■ Daha önce mutlaka epsom tuzunun ismini duymuşsunuzdur. Bir kovanın içerisine ılık su koyup, üzerine yarım fincan epsom tuzu karıştırarak, ayaklarınızı hazırlamış olduğunuz bu karışım içerisinde yarım saat bekletebilirsiniz. Ayak tırnak mantarı bitkisel tedavisi için bu yöntemi günde üç kere tekrarlayabilirsiniz. Sonrasında ise ayaklarınızı yumuşak bir havlu ile durulamanız önerilmektedir.

■ Ayak tırnak mantarı bitkisel tedavisi için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem de, beyaz sirke ve sarımsak karışımıdır. Yapmanız gereken tek şey, iki diş sarımsağı iyice ezmek ve sonrasında içerisine iki yemek kaşığı beyaz sirke karıştırmaktır. Ardından bu karışımı ayak tırnak mantarı üzerine uygulamalı ve üzerini de biz çorap ile kapatmalısınız. Bu işlemi, mantar bulunan tırnağınız yenilenene kadar düzenli olarak tekrarlamalısınız.

■ Ayak tırnak mantarı için ne yapılmalı sorusunun yanıtları arasında limon yönteminden de söz etmek gerekmektedir. Bunun için bir limonu dilimlere ayırıp, bir saat boyunca ayak tırnak mantarı üzerinde bekletebilirsiniz. Bu sayede enfeksiyonları ve bakterileri de ortadan kaldırmış olursunuz. Bu yöntemden kısa süre içerisinde sonuç alacağınızı belirtmeden de geçmeyelim.

Ayak tırnak mantarını önlemek adına, düzenli olarak ayak temizliğini yapmalı ve bununla birlikte, ayaklarınıza sıkı çorap ya da ayakkabı giymemelisiniz. Giymiş olduğunuz ayakkabı, ayağınızın üst kısmına baskı da uygulamamalı.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.