Ayak Mantarını Önlemek İçin Neler Yapmalısınız?

Bu yazımızda sizlerin ayak mantarı ile ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışarak, özellikle, ayak mantarı nasıl önlenir sorusunun yanıtları arasında yer alan, ayak mantarını önlemek için bilmeniz gerekenlerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, yaz aylarında, ayak mantarı ile baş etmek; ve ayak mantarı kaynaklı ayak kokusu ile uğraşmak istemiyorsanız, hemen, ayak mantarı nasıl önlenir sorusunun yanıtlarını almaya başlayalım:

Ayak mantarını önlemek için, her şeyin öncesinde, ayakların nemli tutulmaması gerekmektedir. Olabildiğince serin kalması gereken ayaklara giyilen çorapların emici özelliği olmalı, mümkünse pamuklu, ya da yünlü çorapların kullanımı tercih edilmelidir. Ayakkabılar ise kesinlikle çorap kullanılmadan giyilmemelidir. Giyeceğiniz ayakkabının, ayağınıza tam olmasının önemini de mutlaka belirtmeliyiz; ayaklarınızı sıkan ayakkabılardan olabildiğince uzak durmanız gerekmektedir.
Ayak mantarı nasıl önlenir diyenler, yalın ayak kalmamaya da dikkat etmelidirler. Sizin gibi yalın ayak dolaşan, ve ayak mantarı olan birisinin mantar sporlarını bu şekilde alabilmenizin oldukça kolay olduğunu belirtmeliyiz, çünkü ayak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle yalın ayak kalmamanız gereken yerler: halılar, banyo, ve duşlar, yüzme havuzları, spor salonları, havuz kenarları… gibi yerlerdir. Buralarda, tabiri caizse ayak mantarı kol gezmekte, ve sizi beklemektedir.
Ayak mantarını önlemek için tırnaklarınıza da ayrıca özen göstermeniz gerekmektedir. Kısa kesilmesi gereken tırnaklar, aynı zamanda da düz olmalıdırlar. Vücudunuzun herhangi bir başka yerinde mantar problemi varsa da, mutlaka bunun tedavisini yaptırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ayak mantarını önlemek için almanız gereken bir diğer yöntem de, bir başkasının terlik, ya da ayakkabısını giymemenizin gerekliliğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası