Akciğer Kanseri Belirtileri Ve Akciğer Kanseri Teşhisi

Akciğer Kanseri Belirtileri Ve Akciğer Kanseri Teşhisi

Bir önceki yazımızda, akciğer kanseri nedenleri ve akciğer kanseri riski bulunan kişilerden sizlere söz etmeye çalışmıştık. Bu yazımızda da akciğer kanseri belirtilerinden söz edeceğiz. Akciğer kanseri teşhisi; ve akciğer kanseri tanısı biraz zor konulmaktadır; çünkü, akciğer kanseri teşhisi için, ya da akciğer kanseri tanısı için gereken akciğer kanseri belirtileri kendisini çok fazla göstermez; ve bundan dolayı da, akciğer kanserinin sinsi bir şekilde ilerlediğini söyleyerek, sizlere yanlış bilgi vermemiş oluruz. Akciğer kanseri teşhsinin; ya da akciğer kanseri tanısının geç konulması ise, ne yazık ki akciğer kanseri tedavisini olumsuz yönde şekillendirmektedir. Hal böyle olunca, akciğer kanseri belirtilerini bilmek, akciğer kanseri açısından çok büyük önem taşımaktadır diyebiliriz. Akciğer kanseri tanısı; ve akciğer kanseri teşhisi için, akciğer kanseri belirtilerini hissettiğiniz anda, hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmanız önerilmektedir.

Akciğer kanseri belirtileri arasında ilk olarak inatçı öksürükten söz etmemiz gerekmektedir. Geçmeyen öksürük, akciğer kanseri belirtileri arasında olup, acilen doktora gitmeyi gerektiren bir durumdur, ve akciğer kanseri tanısını kolaylaştırmaktadır.
Akciğer kanseri belirtileri arasında balgamlı öksürükten de söz etmek gerekmektedir. Kanlı balgam ile karşılaşanların, akciğer kanseri teşhisi için acil olarak doktora başvurmaları önerilmektedir.
Akciğer kanseri belirtileri arasında nefes darlığının yer aldığını da hatırlatmamız gerekir.
Akciğer kanseri belirtileri arasında, pnömaniye bağlı ateşten söz edilmesi gerekli iken, akciğer kanseri belirtilerinden bir diğerinin de prodüktif öksürük olduğu belirtilmelidir. Prodüktif öksürük, solunum yollarında bulunduğunu düşündüğünüz ya da hissettiğiniz yabancı bir maddeyi atmak için gerçekleştirdiğiniz öksürüktür.
Akciğer zarı olan plevrada; ya da göğüs duvarında bulunan tutulmalara bağlı olarak ortaya çıkan ağrı da akciğer kanseri belirtileri arasında sayılabilir, ve akciğer kanseri tanısı için doktora gitmeyi gerekli kılar.
Akciğer kanseri belirtileri arasında, yutma borusunda, yutma sonucunda oluşan ağrının yer aldığından bahsetmeyi de unutmamalıyız.
Akciğer kanseri belirtileri arasında, ses kısıklığı, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, ve terlemeden de söz etmek gerekirken, akciğer kanseri belirtilerinden bir diğerinin de çift görme, sara atakları, ya da baş ağrısı olduğu belirtilmelidir; bu durum, akciğer kanserinin beyine yayılması gibi bir durumun nedeni olabilir. Akciğer kanserinde, kemik tutulumuna bağlı ağrılardan, ve patolojik kırılmalardan da söz etmek gerekmektedir.
Akciğer kanseri teşhisini kolaylaştıran akciğer kanseri belirtileri arasında, yemek yemede yaşanan zorluğun da önemli bir rolü bulunmaktadır. Karaciğer tutulmalarına bağlı sarılık ya da ağrı gibi akciğer kanseri belirtilerinden şüpheleniyorsanız da akciğer kanseri tanısı için doktora başvurmanız gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.