Ağız Kuruluğunun Nedenleri

Ağız kuruluğu, günümüzde pek çok kişinin başına gelen ve genel olarak, ağızda tükürük salgısının yeteri kadar bulunmaması şeklinde tanımlanabilen bir problemdir. Ağız kokusuna neden olması dolayısı ile kişinin günlük yaşantısını ve sosyal hayatını olumsuz etkileyen bir sorundur. Ağız kuruluğu nasıl geçer sorusunun yanıtlarını öğrenmek için, öncelikle ağız kuruluğunun nedenlerini bilmek gerekir. Konu hakkında merak ettiğiniz her şeyi, yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

Ağız Kuruluğunun Nedenleri

■ Gün içerisinde yeterince su tüketilmemesi dolayısı ile ağız kuruluğunun nedenlerinden ilki susuzluktur. Bu durum, ramazanda oruç tutan ve bunun haricinde su içmeyi sevmeyen kişilerde sıklıkla görülmektedir.

■ Tükürük üretiminin, sinir sistemi ile yakından iletişimi bulunmaktadır. Eğer kaygı, stres, panik gibi duygu durum bozukluklarınız varsa, ağız kuruluğunun nedeni bu psikolojik etkenler de olabilir.

Kemoterapiden Sonra Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

■ Nefes almak için ağzını, burnu yerine kullanan kişilerde de ağız kuruluğu sık görülmektedir. Geceleri sık yaşanan bu sorun, farklı kişilerde, belli bazı nedenlerden dolayı gündüz saatlerinde de yaşanabilmektedir.

■ Sağlığa pek çok zararı bulunan sigara kullanımı da ağız kuruluğuna neden olabilmektedir.

■ Yenü ameliyat olan kişiler de kısa süreli ağız kuruluğu yaşayabilirler.

■ Anemi, diyabet, alzheimer… gibi bazı hastalıklar da ağız kuruluğuna neden olabilirler.

Ağız Kuruluğu Nasıl Geçer?

Her şeyin öncesinde belirtmeliyiz ki, eğer ağız kuruluğu sık sık yaşanıyorsa, doktorunuza başvurmalı ve sorunun nedenini öğrenip, tedaviyi de ona göre olmalısınız. Ancak sık yaşadığınız, sizi ciddi anlamda rahatsız eden bir ağız kuruluğunuz yoksa, giderebilmek için şu önlemleri alabilirsiniz:

Spor Yaralanmaları Nasıl Önlenir?

■ Gün içerisinde bol miktarda su için; bu miktar en az 2 litre olmalıdır.
■ İçeriğinde alkol ve kafein bulunduran içecekler ile sigaradan uzak durun.
■ Tükürük salgısını arttıracak şekerlerin ve pastillerin tüketimini gerçekleştirin. İçeriğinde nane ve limon bulunduranlar sizin için doğru tercihler olacaktır.
■ Doktorunuzdan öneri alarak, tükürük salgısını arttıran yapay tükürük tabletleri kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası