Ağız Kokusunu Önlemek Ve Ramazanda Nefes Kokusu Sorunu Yaşamamak Mümkün

Ramazanda ağız kokusu, uzun süren saatler boyunca oruç tutan, hemen hemen herkesin başına gelmektedir. Ramazanda ağız kokusunun en önemli nedeni susuz kalmaktır. Bu nedenle, oruç tutarken ağız kokusu sorunu ile başa çıkmak isteyenler, dişlerini, oruçlarını bozmayacak şekilde macunsuz olarak fırçalamalılar. Ramazanda ağız kokusunu önlemek için ağızı çalkalamak da önemli bir görev niteliğinde.

<

Ağız kokusunun nedenleri arasında, diş eti iltihapları ile diş çürümeleri, sinüsler ve akciğerde meydana gelen enfeksiyonlar; ya da diyabet yetmezliği gibi sebepler sayılabilir. Ayrıca ağız kokusunun sabah gerçekleşeni ise, hiç bir sağlık sorunu olmaksızın herkeste olabilecek bir durumdur; midedeki gazlar sebebiyle ortaya çıktığı bilinmektedir.
Ağız kokusunu önleyebilecek bir kaç öneriden söz etmek ise mümkün. Ramazanda ağız kokusu ve ramazanda nefes kokusundan, bu besinler ve öneriler ile kurtulmanız, ramazanda ağız kokusunu önmeleniz mümkün olabilir:
Limon: Limon ağız kokusunu önlemede etkili bir besin kaynağıdır. Limonu ortadan ikiye bölebilir; ve böldüğünüz limon parçalarını emebilirsiniz. Soda içerisine limon dilimleri atabilir, soda bittikten sonra da limon dilimlerini yiyebilirsiniz. Ya da limonlu şeker tüketerek, ağız kokusunu önleme yolunda bir adım atabilirsiniz.
Maydanoz: Maydanoz, nefesi tazeleme özelliğine sahiptir. Bununla birlikte, taze biberiye de maydanoz ile aynı özelliği göstermekte; ve ağız kokusunu önlemeye yardımcı olmaktadır.
Turp, havuç, armut, elma: Ramazanda ağız kokusu ve ramazanda nefes kokusunu önlemek için, iftar ve sahur arasındaki zaman diliminde, belirtilen besinleri tüketebilirsiniz. Bu meyveler içeriklerindeki lif sayesinde nefesi tazeleme, tükürüğü temizleme; ve ağızda tatlı bir tat bırakma özelliğine sahiptirler.
Tarçın, Nane: Tar.ın, kabuğunda bir yağ bulundurmaktadır; ve bu yağ, ağızdaki bakterilerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte nane de ferahlatıcı bir his uyandırmaktadır. Eğer bitkileri tüketemiyorsanız, naneli sakız ya da tarçınlı sakız da çiğneyebilirsiniz.
Yoğurt: Ramazanda ağız kokusu ve ramazanda nefes kokusunu önlemek için yoğurt da oldukça etkilidir. Ağız kokusunu tetikleyen hidrojen sülfüt, yumurta gibi kokan bir ağıza sahip olmamıza neden olmaktadır. Gün içerisinde bir ya da iki sefer tüketeceğimiz yoğurt, ağızdaki hidrojen sülfütün temizlenmesine yardımcı olmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası