Acı Biberin Faydaları O Kadar Çok ki…

Acı biber, hepimizin severek tükettiği, yemeklerimize lezzet veren bir tattır; acı biberin faydalarını da bilmeyenimiz yoktur. Ancak inanın, bu sadece bizim neslimize ya da bize özgü birşey değil. Yüzyıllardır, medeniyetler boyu, acı biber;ve acı biberin faydalarından yararlanılmaktadır. Hem lezzetli olması; hem de acı biberin faydaları sebebiyle sıklıkla tüketmemiz gereken acı biberin faydaları hakkında çok fazla bilgisi olmayanlar için hazırlandı bu yazımız:

<

Acı biberin içerisinde bol miktarda kapsaisin bulunmaktadır. Kapsaisin özellikle de kırmızı biberde daha yoğun bir şekilde yer almaktadır. İçeriğinde bol miktarda kapsaisin bulunması sebebiyle acı biber, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Çünkü kapsaisin, terapatik etkilere sahip bir madde olması ile bilinmektedir. Acı biberin faydaları içerisinde kapsaisinin faydalarından da söz etmemizin sebebi bundan kaynaklanmaktadır.
Acı biber, yetiştirilmesi hiç de zor olmayan, her mevsimde ve her bölgede yetiştirilebilen bir sebzedir. Acı biberin faydalarından bahsederken, içeriğindeki kalsiyum ve potasyumun da yoğun miktarda bulunduğundan; ve kalsiyun ve potasyumla birlikte acı biberin aynı zamanda çok sayıda vitamini de barındırdığından söz etmek gerekmektedir.
Acı biberin faydaları arasında ilk olarak, kalbe, kana; ve damarlara olan faydalarından söz etmek gereği duyulmaktadır. Acı biberin faydaları arasında, damarların içerisinde yer alan plakları temizlediğinden ilk olarak söz etmek gerekmektedir. Acı biberin faydaları arasında, kalbe iyi gelmesinden de söz etmek gerekmektedir. Çünkü acı biberin içeriğinde, kalbin ihtiyaç duyduğu tüm besin maddeleri bulunmaktadır. Acı biberin özelliklerinden bir tanesi ise, vücut ısısını yükseltmesidir. Bu özelliği acı biberin faydaları arasında saymamak gerektiği düşüncesindeyiz; çünkü yüksek vücut ısısı, bazen vücut için çok da olumlu olmayan sonuçları ortaya çıkartabilmektedir. Ancak soğuk mevsimlerde, acı biberin faydaları arasında, vücut ısısının yükselmesinden de söz edilebilmektedir. Acı biberin özellikleri arasında yer alan vücut ısısının yükselmesi, acı biberin zararları arasında da sayılabilir kimi bünyeler için.
Acı biberin faydaları arasında, acı biberin kanı inceltmesinden de söz etmek gerekmektedir. Acı biberin faydaları arasında, kanı inceltici özelliği sebebi ile, kan dolaşımını hızlandırmasından da söz etmek gerekmektedir. Acı biberin faydaları içerisinde, kana etki eden bir diğer acı biberin özelliği ise, kan hücrelerine yapışmış olan toksinlerden, kan hücrelerini arındırmasıdır.
Acı biberin faydaları arasında, kan basıncını dengeleyen; ve özellikle de hipertansiyonu düzenleyen özelliğinden de söz etmek gerekmektedir.
Acı biberin faydalarından bir diğeri ise, kanda bulunan kanser hücrelerini öldürmesidir. Özellikle kan kanseri ve akciğer kanseri olanların acı biber tüketmeleri önerilmektedir. Acı biberin faydaları arasında yer alan kanseri yok etme özelliğinin gerçekleşmesini de sağlayan madde yine, kapsaisindir…
Acı biber baharatlı olarak kullanılacaksa, midede bulunan ülser sorununa iyi geldiğinden de söz etmek gerekmektedir. Bununla birlikte, acı biberin faydaları arasında, sindirimi hızlandırarak kolaylaştırmak, midedeki ağrı ve yanmaları önlemek gibi özellikleri ile, bağırsak hareketlerini rahatlatıcı etkisinden de söz etmek gerekmektedir.
Acı biberin faydaları arasında, mantara iyi gelmesinden de söz etmek gerekirken, aynı zamanda acı biberin, solunum yolu enfeksiyonlarına karşı iyi geldiğini hatırlatmakta da fayda görülmektedir.


Eski Yorumlar
  1. Merve Özyılmaz
    • Anonim

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.