Zekat Nedir? Kimlere Verilir Kimlere Verilmez?

Bu yazımızda sizlere zekat ile ilgili bilgiler vererek, zekat nedir, zekat ne zaman verilir, ve zekat kimlere verilir gibi soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de zekat ile ilgili bilgiler edinmek ister, zekat nedir; zekat kimlere verilir gibi soruların yanıtlarını öğrenmek isterseniz, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım:

Zekat nedir? Müslüman kişilerin, eğer, dinin belirttiği ölçülerde zenginlerse, senede bir sefer, mallarının belirli bir kısmını, yani 1/40’ını, zekat kimlere verilir sorusunun yanıtları arasında yer alan kişilere vermeleri şeklinde tanımlanmaktadır. Zekat verebilecek olan kişileri şu şekilde özetleyebiliriz: Borçları, ve ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, elinde kalan malı, dinimizce belirtilen miktarda, ya da daha fazla ise; ve bu mal kişinin elinde bir senedir, ya da daha uzun süredir var ise, kişi ergenlik çağını geçmiş, müslüman, ve aynı zamanda hür ise, zekat vermenin bu kişi için farz olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Zekat kimlere verilir? Zekat, verecek olan kişinin çevresinde bulunan, ona en yakın kişilerden başlamak kaydı ile, öğrencilere, özellikle fakirlere, borçlu olanlara, düşkün kişiler, ve yolda kalanlara, ve, günlük yiyeceğini dahi zor karşılayan kişilere verilmelidir. Özellikle Allah yolunda ilerleyen kişilere zekat verilmesi gerekmektedir.
Zekat kimlere verilmez? Zekat verecek olan kişinin, annesi, babası, dedesi, ninesi, kızı, oğlu, ve bunların çocuklarına verilmemelidir. Ancak, eğer çocuklar evlenmiş, ve başka bir aile kurmuşlarsa, ve zekat verilmesi için uygun, muhtaç durumdalarsa, bu kişilere zekat verilebilmektedir.
Zekat ne zaman verilir? Genellikle ramazan ayında verilmekle birlikte, aslında ramazan ayının beklenmesine gerek bulunmamaktadır. Kişi bir mala, bir sene önce sahip olmuş ise, ramazan gelmeden de bu malın zekatını verebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası