Kadir Suresi Okunuşu Meali Anlamı Fazileti Arapça Ezberle

Kadir Suresi Okunuşu Meali Anlamı Fazileti Arapça Ezberle

Kadir suresi en çok Ramazan ayında, kandillerde ve Kadir gecesinde araştırılarak okunan sureler arasında yer alıyor. İçerisinde Kadir gecesinin önemi hakkında bilgilerden söz ediliyor. Sadece beş ayetten oluşan surenin, Kuran’i Kerimiçerisinde 97. sure olduğunu söyleyebiliriz.

Kuran’ın Kadir gecesinde indirilmeye başlandığını haber veren Kadir suresi, ilk ayetinde: “Doğrusu biz onu (Kuran’ı) Kadir gecesinde indirdik” şeklinde bir ifade yer almaktadır. Kadir gecesinden bahsedilmesi dolayısı ile bu adla anılan surenin Mekke’de indirildiği düşünülmektedir.

Kadir Suresi Okunuşu

Kadir suresi okunuşu, gerek surenin kısa olması; gerekse kolay ezberlenebilir olması dolayısı ile oldukça kolaydır. Sure beş ayetten oluşmakta olup, Arapçaokumayı bilmeyenler okunuşu ile sureyi eda edebilirler. Tam anlamı ile doğru okumak için ise yapmanızı önereceğimiz şey, 1- 2 kere, Arapça bilen birinin okumasını dinlemek ve takip etmektir.

Kadir Suresi

Kadir Suresi Okunuşu

Kadir suresi okunuşu şu şekildedir:

İnnâ enzelnâhu fî leyletil kadr.

Ve mâ edrâke mâ leyletul kadr.

Leyletul kadri hayrun min elfi şehr.

Tenezzelul melâiketu ver rûhu fîhâ bi izni rabbihim min kulli emrin.

Selâmun, hiye hattâ matlaıl fecr.

Kadir Suresi Ezberle

Kadir suresi ezberle gibi bir isteğiniz varsa, bunu surenin okunuşunu ardı ardına okuyarak yapabilirsiniz. Arapça biliyorsanız bu şekilde ezberlemeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca dinleyerek de sureyi rahatlıkla ezberleyebilirsiniz. Çünkü sadece 5ayetten oluşmakta olup çok kısadır.

Ancak yine de ezber yeteneğinizin iyi olması, dilinizin sure okunuşlarına dönmesi, aklınızın başka bir şeylemeşgul olmaması… bu anlamda oldukça önemlidir.

Kadir Suresi Fazileti

Kadir suresi fazileti, hem Kuran’i Kerim’de hem de Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hadislerinde bolca yer almaktadır. Genel olarak bakıldığında fakirler için zenginlik, zayıflar için izzet ve şeref olarak değerlendirebilmek mümkündür.

Kadir suresi fazileti, onun Kadir gecesinden bahsetmesi ve Kuran’ın indirilmesini anlatması dolayısı ile çok kıymetlidir. Allah’a zenginlik ve hayır için dua etmek isteyenlerin bu sureyi okumaları önerilir. Bununla birlikte Kadir gecesi 2022 için de mutlaka okunması gereken bir suredir.

Kuran’i Kerim’in tamamını okurken, Allah’tan gelen emirler ve onun ifadelerini okuduğunuzu bilmelisiniz. Ancak Kadir suresi için de bu durumun geçerli olduğunu unutmamalısınız. Genel olarak Kuran okumak çok önemli bir sünnettir ve büyük sevaplar kazandırır. Aynı durum dinleyenler için de geçerlidir.

Kadir Gecesi Suresi

Kadir gecesi suresi, Kuran’i Kerim’de 97. sure olup toplamda 5 ayetten oluşmaktadır. Mekke’de indirildiği düşünülen Kadir suresinin ilk ayetinde, Kuran’ın Kadir gecesinde indirildiği bilgisi yer almaktadır. Bunun yanında Kadir gecesinin önemi hakkında bilgiler veren bir sureolma özelliği taşır.

Kadir Suresi Meali

Kadir suresi meali, surede Türkçe ne dendiğini anlatmaktadır. Ve tıpkı surenin kendisi gibi toplamda 5cümleden oluşmaktadır. Eğer Arapça bilmiyorsanız, surenin okunuşundan sonra mutlaka mealini de okumanızı öneriyoruz. Çünkü her bir sure Allah’tan gelen bir mesajdır. Sadece okumak değil, anlamak da çok önemlidir.

Böylece onun (Kuran’ın) gösterdiği yoldan yürüyebilirsiniz. Ancak meal okurken, güvenilir bir kaynaktan okumaya dikkat etmelisiniz. Çünkü özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte pek çok kişi tarafından Kuran’i Kerim uygulamalar içerisinden okunmaktadır.

Buna göre Kadir suresi meali şu şekildedir:

Doğrusu Biz, onu (Kurân’ı) Kadir gecesinde indirdik.

Kadr gecesinin ne olduğunu bilir misin sen?

Kadr (Kadir) gecesi; bin aydan daha hayırlıdır.

O gece Rab’lerinin izniyle Ruh ve melekler, her türlü iş için iner de iner.

O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Kadir Suresi Anlamı

Kadir suresi anlamı ve meali birbirinden farklı değildir. Buna göre,Kuran’ın Kadir gecesinde indirildiği, bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilmektedir. Allah’ın izni ile o gece ruhlar ve melekler yer yüzüne pek çok iş için inerler. Tan yeri ağarıncaya kadar gece esenlik doludur.

Kadir Suresi Arapça

Kadir suresi Arapça, Kuran’ı okumayı bilenler tarafından rahatlıkla okunabilir. Sizlere daha önce en kolay Kuran öğrenme şekli başlıklı yazımız içerisinde bunu nasıl yapabileceğinizden söz etmiştik. Bir günlük iş olmamakla birlikte, Kuran okumayı öğrenmek çok zor zanaat de değil.

Kadir Suresi

Kadir Suresi Arapça

Dolayısı ile isteyen herkes tarafından rahatlıkla öğrenilebilir ve sonrasında da Kadir suresi Arapça okunabilir. Play Store üzerinden indirebileceğiniz bir Kuran okuma uygulaması içerisinde de sitemizde de Arapça Kadir suresini bulabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.