Fatiha Suresi Hakkında Bilgiler Ve Fatiha Suresinin Özellikleri

Fatiha Suresi Hakkında Bilgiler Ve Fatiha Suresinin Özellikleri

Bu yazımızda sizlere Fatiha suresi hakkında bilgiler vermeye devam edeceğiz. Fatiha suresini okumak ile şifa bulunacağını her şeyden önce bilmeniz gerekmektedir. Daha önceki Fatiha suresi hakkında bilgi verdiğimiz yazımızda da belirtmiş olduğumuz gibi, Fatiha suresinin kur’an-i kerim’in aslı olduğuna inanılmaktadır. Bundan dolayı, Fatiha suresini okumak şifa olarak düşünülmektedir; bunu unutmamak gerekir. Peygamberimiz Hz Muhammed, Kur’an-i kerim’in, ve duaların şifa olduğunu söylemektedir; özellikle de Fatiha suresi için, Fatiha suresini okuyanların şifa bulacağını belirtmektedir; fakat bunu yaşamak için inanmanın gerekliliğini belirtmeyi de ihmal etmemektedir. Bununla birlikte, Hz Muhammed, hastalandığı zamanlarda, ya da herhangi bir kişi hastalandığında, şu kaynaklara başvurmakta idi: Kur’an-i kerim ile dualardan destek alır; ya da Fen tarafından bulunan yeni bilgilerden faydalanırdı, veyahutta, hem duaları; ve hem de Fen bilimlerini kullanırdı.

Fatiha suresi, inen beşinci sure olarak tahmin edilse de, Kur’an-i kerim’in birinci suresi olma özelliğini içerisinde taşımaktadır. Fatiha suresinde yedi adet ayet bulunmaktadır. Fatiha suresinin isminin Fatiha olmasının nedeni, Kur’an-i kerim’in ilk suresi olmasından kaynaklanmaktadır; Fatiha başlangıç anlamına gelmektedir; Fatiha suresi de Kur’an-i kerim’in başlangıcı olduğu için bu isim verilmiştir. Fatiha suresine Elham adının verilmesinin nedeni ise, Fatiha suresinin ikinci cümlesinin Elham kelimesi ile başlamasıdır; halk arasında Fatiha suresine verilen bu isim yanlış kabul edilirken, telaffuzunun eksik olduğu belirtilmektedir. Fatiha suresinin özellikleri dolayısı ile Fatiha suresinin isimleri de farklılık göstermektedir; bu isimlerden de sizlere bir önceki yazımızda söz etmiştik.
Fatiha suresi, Kur’an-i kerim’i okuyanlara bir ders vermek için yazılmıştır inancı da İslamiyette bulunmaktadır. Kur’an-i kerim’den gerçekten yararlanmak isteyen kişiler, Allah’a, Fatiha suresindeki gibi dua etmelidirler, çünkü Kur’an-i Kerim Allah’ın kitabıdır. Fatiha suresi Allah’a seslenip hitap etmektedir.
Fatiha suresi, Allah’a bir yalvarış niteliğindedir. Kul, Allah’tan istediklerini Fatiha suresi ile dile getirir; Kur’an-i Kerim’in ilk suresi olması da bundan kaynaklanmaktadır; Allah da Fatiha suresini okuyan kuluna yanıt olarak Kur’an-i kerim’i göndermiştir diyebiliriz.
Fatiha suresinde, Kur’an-i Kerim’in içeriğinin; yani kısa bir özetinin yer aldığına inanılmaktadır; şöyle ki: Fatiha suresinde, hem Allah’ın tek oluşu; yüce oluşu ile ilgili bilgilere yer verilmiştir; hem de kulun ondan istekleri, özet halinde sıralanmıştır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.