Bakara Suresinde Oruçla İlgili Ayetler

Bakara Suresinde Oruçla İlgili Ayetler

Bakara Suresinde oruçla ilgili ayetler bulunmaktadır. Bakara Suresinde oruç anlatılır; çünkü Kur’an-i Kerim Ramazan ayında indirilmiştir. Ve bununla birlikte, orucun Ramazan ayının içerisindeki günlerde tutulması da Kur’an-i Kerim içerisinde Müslümanlara farz kılınmıştır. Öncelikle tüm Müslüman aleminin Ramazan ayının hayırlara vesile, oruçlarının kabul olmasını diliyor ve sonrasında oruçla ilgili ayetleri sizlerle paylaşmaya başlıyoruz.

Bakara Suresinde Oruçla İlgili Ayetler

Bakara Suresinde oruç ve oruçla ilgili ayetlerin sayısı dört olup, bunlar 183, 184, 185 ve 187. ayetlerdir. Bu ayetlere baktığımızda, oruç hakkında bilgileri kolaylıkla edinebiliriz. Bu nedenle, Bakara Suresinde oruçla ilgili ayetleri hemen gözden geçirmeye başlayalım…

183. Ayet: Ey inananlar! Oruç sizden öncekilere de yazılmıştı; size de yazıldı. Sizden, onu sakınmanız beklenmektedir.

184. Ayet: Ramazan ayında sayılı gün vardır. Bu sürede hasta ya da yolcu olanlar, bu nedenle oruç tutamadıkları gün kadar orucu, daha sonraki günlerde tutabilirler. Oruç tutmakta zorlananlar ve dayanamayanlar ise bir yoksula fidye vererek onu doyurabilirler. Gönülden yapılan hayır, sizin için daha hayırlıdır. Oruç tutmak ise sizin için daha hayırlıdır.

185. Ayet: İnsanları doğru yola yönlendiren çok açık ve ayırt edici Kur’an-i Kerim Ramazan ayında indirilmiştir. Bu nedenle, Ramazan ayını gören herkes, bu ayda oruç tutsun. Yolcu ya da hasta olup da bu nedenle oruç tutamayanlar ise tutamadıkları gün kadar orucu diğer günlerde tutsun. Allah sizin için kolay olanı ister; zor olanı değil. Bu nedenle, sizi doğru yola ilettiği için oruç tutarak Allah’ı yüceltirsiniz. Buna şükretmeniz umulmaktadır.

187. Ayet: Erkeklerin kadınlara, orucun gecesinde yaklaşmaları helal kılınmıştır. Kadınlar erkeklerin, erkekler de kadınların giysileridir. Sizin, benliklerinize yazık ettiğinizi bilen Allah, günahlarınızı affedip, tövbelerinizi bağışlamıştır. Artık onlara yaklaşıp, Allah’ın sizin için neler yazdığını arayabilirsiniz. Beyaz iplikle siyah iplik birbirinden ayırt edilene kadar yiyip içebilirsiniz. Sonrasında da oruç tutmaya başlayıp, geceye kadar devam edin.

Bakara Suresinde oruç bu şekilde anlatılmıştır. Bakara Suresinde oruçla ilgili ayetlere bakarak, oruç hakkında bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Peki oruçla ilgili ayetler bize neler anlatmaktadır?

■ Gecenin başlaması ile birlikte oruç vakti biter, bunun sonrasında yemek yiyebilir, su içebilir, eşlerinizle birlikte olabilirsiniz.
■ Güneşin doğmak üzere olduğu zaman orucun başlama zamanıdır.
■ Oruç tutarken dayanmakta zorluk çekenler, bir yoksula fidye verip onu doyurarak borçlarını ödeyebilirler.
■ Hasta olanlar ve yolcular, bu zaman zarfında tutamadıkları orucun gün sayısı kadar orucu daha sonra tutabilirler.
■ Ramazan ayı oruç ayıdır.
■ Üzerimize farz kılınmış ve Allah tarafından Kur’an-i Kerim’de emredilmiş bir ibadettir oruç.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.