Şevval Orucu Ne Zaman 2018?

Şevval Orucu Ne Zaman 2018?

Şevval orucu 2018, Ramazan ayının bitmesinin sonrasında herkesin merak konusu oldu. Şevval orucu ne zaman 2018, Şevval orucu kaç gün tutulur, Şevval orucu hakkında hadisler nelerdir gibi soruların yanıtları herkes tarafından merak ediliyor. Biz de bu nedenle sizlere, Şevval orucu hakkında bilgileri detaylı şekilde aktarmak istedik. Eğer Şevval orucu tutmak istiyorsanız, şimdi tam zamanı…

Şevval Orucu Ne Zaman 2018?

Şevval orucu, Şevval ayında tutulmakla birlikte, Ramazan ayının bitimi ile birlikte başlamaktadır. Hicri takvimin 10. ayı; yani Ramazan ayının sonraki ayı Şevval ayı olarak bilinmektedir. Dolayısı ile 15 Haziran 2018 itibari ile Şevval ayı içerisine girmiş bulunmaktayız.

Şevval Orucu Kaç Gün Tutulur?

Ramazan ayının sonrasında gelen Şevval ayında, altı gün Şevval orucu tutmak müstehap olarak belirtilmektedir. Şevval orucu hakkında hadislere baktığımızda, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in, Ramazan ayının tamamını oruç tutarak geçirmiş, sonrasında da altı gün Şevval orucu tutmuş olanların, yılın tamamını oruç tutarak geçirmiş gibi olacağını müjdelediğini görüyoruz.

Mutlaka altı gün üst üste Şevval orucu tutmak zorunda olmadığınızı da belirten, Şevval orucu hakkında hadisler bulunmaktadır. Şevval ayı içerisinde, aralıklı olarak, toplamda altı gün Şevval orucu tutmanız yeterli olacaktır.

Şevval orucu, Şevval ayı için tutuluyorsa, oruca buna göre niyet edilmesi gerekir. Hem Şevval orucu tutup, hem de bu orucun, Ramazan ayında tutulmayan oruçları kaza etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bir orucu hem kaza; hem de nafile orucu olarak tutamazsınız. Ramazan ayında tutamadığınız oruçlar için kaza olarak niyet ettiğiniz oruç Şevval orucu olarak sayılmayacaktır.

Şevval Orucu Hakkında Hadisler

Ramazan ayından sonra altı gün Şevval orucu tutan kişinin, anasından doğduğu kadar saf ve temiz olduğu belirtilmektedir. Bununla birlikte, Ramazan ayında tutulan orucun, senenin on ayına, Şevval orucunun altı gün tutulmasının ise senenin iki ayına tekabül ettiğini belirten Şevval orucu hakkında hadisler de bulunmaktadır. Böylece kişi, yılın tamamını oruç tutmuş gibi geçirir. Bu nedenle Şevval orucu çok önemli ve sevabı büyük bir oruç olarak bilinmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.