Recep Ayında Oruç Tutmak Hangi Günler Oruç Tutulur?

Recep ayında oruç tutmak hakkında bilgiler, MaviBoncuğum takipçisi tüm Müslümanlar tarafından merak ediliyor. Çünkü İslam dini için, üç ayların başlangıcı olan Recep ayı oldukça önemli. Ve 23 Ocak 2023itibari ile başlamış bulunmakta. Sağlığı müsait olan ve gücü yeten herkes bu ay oruç tutabilir.

Peki Recep ayında oruç tutmak hangi günlerde daha makbuldür? Hangi günler oruç tutulursa daha çok sevap kazanılır? Oruç için nasıl niyet edilmelidir? İlerleyen bölümlerde bu soruların tamamına yanıt bulabileceksiniz.

Recep Ayında Oruç Tutmak

Recep ayında oruç tutmak, çok sevaptır. Bu ay nafile oruçlar tutulur. 2023yılının Recep ayı 23 Ocak itibari ile başladı. Ve bu ay yapılacak ibadetler, okunması gereken dualar ve zikredilmesi gereken esmalar hakkında yapılan araştırmalar hız kazandı.

Recep Ayında Hangi Günlerde Oruç Tutulur

Recep Ayında Oruç Tutmak

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Recep ayında oruç tutmak ile ilgili verilen bilgiler şu şekilde: “Peygamberimiz, Recep ayı girdiğinde şu şekilde dua etmiştir: Allahım, Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl. Ve bizi Ramazan’a ulaştır.”

Peygamberimiz, Recep ve Şaban aylarında, diğer aylardan daha fazla nafile orucu tutmuştur. Ancak yine de hiç bir ayda Ramazan ayındaolduğu gibi tüm günlerini oruç tutarak geçirmemiştir. Ramazan ayında tutulan oruç farz; Recep ve Şaban aylarında tutulan oruç ise nafile oruç olarak bilinmektedir.

Recep Ayında Hangi Günler Oruç Tutulur?

Recep ayında hangi günler oruç tutulur? Bunun için herhangi bir dini kayıt bulunmamaktadır. Oruç tutmak isteyen kişinin sağlığı elverdiği ve gücü yettiği müddetçe istediği gün nafile oruç tutabilir. Pek çok müslüman Recep ayını karşılamak adına ilk gün oruç tutmayı tercih etmektedir.

Sonrasında ise Recep ayında hangi günler oruç tutulur sorusunun yanıtı için genellikle Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilir. 2023yılında ise Recep ayının ilk günü Pazartesi gününedenk geldi. Bu durum Müslümanlar tarafından ayrı bir mutluluk kaynağı olarak görüldü.

Recep Ayında Oruç İçin Nasıl Niyet Edilir?

Recep ayında oruç için nasıl niyet edilir? İster farz, ister nafile orucu olsun, oruç için niyet etmek şarttır. Kalben niyet önemli olsa da dil ile söylemenin de gerekliliği vardır. Ayrıca kişinin oruç tutmak için sahura kalkması da niyet olarak görülmektedir.

Recep ayında oruç için nasıl niyet edilir? Oruca niyet etmek için bir gün önceki akşam güneşinin batmasından sonra geçen zaman ile oruç tutulan gün, güneşin tepe noktasına gelmesine kadar olan zaman aralığında bir zaman seçmek gerekir.

Fakat imsak sonrasında niyet edecekseniz, bu saate kadar herhangi bir şey yememiş, içmemiş ve orucun kurallarına aykırı hiç bir şey yapmamış olmanız gerekmektedir. Aksi takdirdeorucunuz kabul olmayacaktır. Oruç için geceden niyet edilmesi ve her gün için ayrı niyette bulunulması çok değerlidir.

Recep ayında oruç tutmak hakkında aklınıza takılan farklı soruları konu altına yorum olarak yazmak sureti ile bizimle paylaşabilirsiniz. Allah kabul etsin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.