Ramazanda Tüp Bebek Yaptırmak İsteyenlerin Dikkatine!

Bu yazımızda sizlere tüp bebek tedavisi ve oruç ile ilgili bilgilerden söz ederek, ramazanda tüp bebek yaptırmak hakkındaki detayları aktaracağımızı, ve tüp bebek tedavisi orucu bozar mı sorusunun yanıtını vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de tüp bebek tedavisi ve oruç hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden, ramazanda tüp bebek yaptırmak, ve tüp bebek tedavisi orucu bozar mı sorusunun yanıtlarını birlikte gözden geçirelim:

Her şeyin öncesinde belirtmeliyiz ki, ramazanda tüp bebek yaptıranların sayısında bir azalma söz konusu olmaktadır. Ramazanda tüp bebek yaptıranların, sayısının azalmasının bazı olumlu, ve olumsuz yanlarının bulunduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. Her şeyin öncesinde hatırlatmalıyız ki, ramazanda tüp bebek yaptırmak, gerek anne, gerekse baba adayının enerji seviyesinde azalmaya neden olmaktadır. Bunun sebebi, beslenme düzeninin değişmesi, ve aynı zamanda öğün zayısı, ve sıvı alımının azalmasından kaynaklanmaktadır.
Tüp bebek tedavisi orucu bozar mı diyenler, tüp bebek tedavisi sırasında iki günde bir uygulanan hormon iğneleri ile birlikte, anne adayının yumurtalarının ultrasonda gün aşırı kontrol edilmesinin orucu bozduğundan tedirgin olduklarından, ve tüp bebek tedavisi, anne adayının adetinin ikinci günü başladığından dolayı ramazanda tüp bebek yaptırmak fikrinden vazgeçmektedirler. Peki tüp bebek tedavisi orucu bozar mı?
Tüp bebek tedavisi sırasında uygulanan iğneler, ve ultrason işlemlerinin iftar sonrası yapılması durumunda, anne adayının oruç tutmasında herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte, anne adayının uzun saatler aç kalacak olması, onun başının ağrıması; ve dönmesine neden olacağından, onu halsiz bırakıp asabi hale getireceğinden dolayı, oruç tutması tavsiye edilmemektedir. Ancak yine de tüp bebek tedavisi sırasında oruç tutmak isteyen anne adayına, yumurtaların yeterince büyümesinin sonrasında, anestezi alarak yumurta toplama işleminin gerçekleşeceği gün oruç tutmaması gerektiği belirtilmektedir. Aksi halde, tüp bebek tedavisi ve oruç, orucun bozulmasına neden olmaktadır.
Tüp bebek tedavisi ve oruç ile ilgili aktaracağımız bir diğer detay ise şu şekilde: Ramazan ayında, hem anne, hem de baba adayının, alkol, ve sigara kullanımı gerçekleştirmemesi durumunun, adaylar için oldukça iyi olduğunu unutmamak gerekir. Dengeli beslenmenin söz konusu olması ile, gereksinim duyduğu kalori, vitamin, ve mineralleri alan adaylar için, yumurta ya da sperm kalitesinde herhangi bir düşüşün söz konusu olmayacağının da belirtilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası